Little League Baseball: Welcome

maroon
Minnesota District 1 Little League Baseball

Congratulations to Coon Rapids Andover (10-12) - District 1 Champions!  

Coon Rapids Andover defeated Coon Rapids Cardinal, 14-3 (Championship Game)

1st - Coon Rapids Andover

2nd - Coon Rapids Cardinal

3rd - Plymouth/New Hope 

 

Congratulations to Coon Rapids Andover (9-11) - District 1 Champions! 

Coon Rapids Andover defeated St. Louis Park, 12-3 (Championship Game)

1st - Coon Rapids Andover

2nd - St. Louis Park

3rd - Plymouth/New Hope 

 

Congratulations to Coon Rapids Andover (8-10) - District 1 Champions! 

Coon Rapids Andover defeated St. Louis Park, 13-3 (Championship Game)

1st - Coon Rapids Andover

2nd - St. Louis Park

3rd - Northland 

 

Minnesota State Little League Tournaments (July 25 - July 29):

10-12 State Tournament - Coon Rapids Cardinal (Riverview Park)

9-11 State Tournament - Coon Rapids Cardinal (Riverview Park)

8-10 State Tournament - Coon Rapids Cardinal  (Riverview Park)

 

Congratulations to Plymouth/New Hope. 2018 Classic Champions!

Championship Game: Plymouth/New Hope defeated Northland, 4-3

Third Place Game: Robbinsdale defeated Blaine, 14-0 

 

Congratulations District 1 Umpires:

Jeff Pruitt - Selected to umpire at the 2018 Little League World Series, Williamsport, Pennsylvania (August 16-26)

John Churilla - Selected to umpire at the 2018 Central Regionals, Indianapolis, Indiana (August 2-11) 

 

New District 1 Presidents and Staff:

Don Johnson - Robbinsdale

Scott Latta - District 1 (ADA - Little League)  

 

 

 

District 1 Tournaments 2018: 

Classic Tournament (1st place teams) - Brooklyn Center (June 18 - June 30)

10-12 All Star Tournament - Coon Rapids Cardinal (July 7 - July 21)

9-11 All Star Tournament - St. Louis Park (July 7 - July 20)

8-10 All Star Tournament - Hopkins (July 7 - July 20)

8/9 All Star Tournament - Crystal (July 7 - July 20)

 

Additional Tournaments 2018: 

Firecracker Tournament (2nd place teams) - Coon Rapids Cardinals (June 18 - June 30)

Raspberry Tournament (3rd and 4th place teams) - Hopkins (June 18 - June 30)

Blaine Tournament (All other teams) - Blaine (June 18 - June 30)

8 Invitational Tournament - Golden Valley (TBD)

8/9 Paul Perez Memorial Tournament - Coon Rapids/Andover (TBD)

Memorial Tournament (formerly Mauer Cup) - Plymouth/New Hope (July 7 - July 21)

Metro Classic 11/12 Tournament - Crystal (July 21/early August)

Metro Classic 10/11 Tournament - St. Louis Park (July 21/early August)

Metro Classic 9/10 Tournament - Centennial Lakes (July 21/early August)

 

Leagues In Minnesota District #1:

Blaine Area

Brooklyn Center 

Coon Rapids/Andover American

Coon Rapids Cardinal

Crystal

Golden Valley

HAC (Hamel Athletic Club)

Hopkins Area

Northland (formerly Otsego)

Plymouth/New Hope

Robbinsdale

St. Louis Park

 



Monday, July 16
2018 (8-10) Finals - Hopkins

Saturday, July 7
2018 (8-10) Hopkins

Saturday, July 7
2018 (10-12) Coon Rapids Cardinal

Saturday, July 7
2018 (9-11) St. Louis Park

Monday, July 16
2018 (9-11) Finals - St. Louis Park

Monday, July 16
2018 (10-12) Finals - Coon Rapids Cardinal