Trailblazers: 2018 Team Rosters / Tournaments

Decal
Sunday, May 13
Team Rosters

 

 2017/2018 Teams: 


Important Announcements:



***************************************************************************************************
10s Bath Capps
Tournaments
Sat- Feb 17- Blackswamp Tiffin- (5th Place Gold)
Sat- Feb 24- Paragon,  Holland Ohio (3rd Place Silver)
Sun- Mar 4- Skyway Rec Center Oregon Oh (3rd Place Silver)

11s Bath Wauben
Tournaments 
Sun- Feb 18- Blackswamp Tiffin (5th Place Gold)
Sun- Mar 4- RGBA- Cincinnati (3rd Place Silver)
Sun- Mar 11- Paragon,  Holland Oh (5th Place Gold) 
12s Bath Ripley
Tournaments
Sun- Mar 18- Lima HS (2nd Place Bronze)
Sun- Mar 25- Lehman HS, Sidney (3rd Place Silver)
Sat- Apr 14- OVR Regional Girls Championships, Columbus (1st Place-Gold- Tin Division)

*************************************************************************************************
10s Elida Sneary
Tournaments
Sun- Feb 18- Blackswamp, Tiffin- (1st Place Silver)
Sun- Feb 25- Shelby MS, Shelby Oh (1st Place Silver)
Sat- Apr 14- OVR Regional Girls Championships, Columbus ( 3rd Place Aluminum)

12s Elida Sneary/ Ramirez
Tournaments
Sat- Mar 10- Coldwater (2nd Place Silver)
Sun- Mar 18- Lima HS (5th Place Gold)
Sun- Mar 25- Lehman HS, Sidney (2nd Place Silver)
*************************************************************************************************
*************************************************************************************************

13s Trailblazers Team  Coaches- Aubree Mowery, Gabby Odowd, Rachel Ciminillo
Jersey #
#14-Alli-                                                      Tournaments
#17-Kyra-
#22- Samantha-               Sat-Jan 20- Friendship Scrimmage Urbana
#28- Carsyn-                    Sun-Feb 11- Parkway- (3rd Place in Gold tournament)
#47- Olivia-                      Sun- Mar 11- Paragon Holland Ohio (1st Place Gold Tournament)
#43- Eva-                          Sun- Mar 18- Lucas Cty Rec Ctr ( 1st Place Silver)                                           
#46- Ava-                          Sun- Apr 8- Parkway (3rd Place Silver)
#40- Olivia-                       Sun- Apr 22- Coldwater ( 3rd Place Gold) (16 teams)
#48- Cecelia-                   Sat- May 12- OVR Regionals Columbus (5th Place Mercury Div)
  
*************************************************************************************************

14s Trailblazers team   Coach Ron Coleman

Jersey #
#52-Cadence M-                                            Tournaments
#55-Kylie V-                   Sun- Jan 21- Friendship Scrimmage Urbana                  
#53-Lana B-                         Sun- Feb 11- Parkway- (2nd Place in Gold tournament)                                    
#58-Lili G-                           Sun- Mar 11- Galion HS (1st Place Gold Tournament)
#54-Gwen C-                    Sun- Mar 25- Findlay Univ (2nd Place Gold Tournament, 2nd Place / 16 teams)
#57-Faith D-                       Sun- Apr 8- ONU-Ada (1st Place Gold tournament, (1st place / 12 teams)  
#59-Jaylen R-                    Sun- Apr 29- Parkway   ( 3rd Place Gold, 16 teams)  
#56-Gracie F-                     Sat- May 5- OVR Regionals Columbus   (6th Place Nickel Div, 16 teams)               
#60-Lydia F-         

*******************************************************************************************************

 The 15s Trailblazers Team   Coaches- Sydney Mohler, Emily Tabler
Jersey #
#9-  Mckenzie-                                             Tournaments                                  
#10- Sophia-                         
#6- Josie-                             Sat- Jan 20- Friendship Scrimmage Urbana
#4- Kristin-                           Sun- Feb 25- Blackswamp Tiffin (1st Place Gold Tournament)
#3- Abby-                              Sun- Mar 11- Parkway (3rd Place Gold)
#8- Kennedy-                         Sun- Mar 25- Paragon Holland, Ohio (1st Place Gold tournament)
#5- Bella-                               Sun- Apr 15- Buckeye VBC, Columbus ( 3rd Place Gold)
#7- Evelyn-                           Sun- Apr 29- Sidney Lehman ( 3rd Place Gold, 8 teams)
#2- Kenlie-                             Sun- May 13- OVR Regionals Columbus ( 1st Place Gold bracket Aluminum Div)
 

******************************************************************************************************* 

 16s Trailblazers team Coach Ginger Stahr

Jersey #
#11- Claire H-                                           Tournaments                                                
#18-Miller K.-              Sun- Jan 21- Friendship Scrimmage Urbana     
#19-Leah S-                Sun- Feb 11- Paragon Holland Ohio -  (1st Place Silver)                        
#15-Rosie W-               Sun- Mar 11- Lucas Cty Rec (5th Place Gold)               
#31-Becca C-               Sun-  Mar 18- ONU (2nd Place Gold)                      
#13-Kelsey F-              Mar 29-31st  Windy City Nation Qualifier Chicago (61st Place/ 104 teams)                         
#20-Emily R-                Sun- Apr 22- Buckeye VBC, Columbus  ( 1st Place Gold,  (1st/ 16 teams))            
#30-Nevaeh V-            Sun- Apr 29- Lima Senior   ( 3rd Place Gold, 16 teams)      
#25-Kassidy M-           Sun- May 6- OVR Regionals- Columbus (3rd Place Gold Div, 32 teams)
#12-Trinity- 

 *******************************************************************************************************

16s- Trailblazers Team- Coach Angie Murphy
Jersey #
#27- Sophie-
#36- Maya-                                                         Tournaments
#35- Anneesea-                 Sun- Jan 21- Friendship Scrimmage Urbana
#38- Makenna-                  Sun- Mar 11- Parkway  (1st Place Silver Tournament)                       
#39- Megan-                      Sun Mar- 18- Findlay (3rd Place Gold)
#37- Morgan-                     Sun- Mar-25- Centerville (1st Place Bronze)
#29- Hannah-                     Sun- Apr- 15- Lucas Cty Rec (1st Place Gold )
#34- Mallory-                    Sun- Apr- 22- Jackson Center (2nd Place Gold) 
#16- Eden-                        Sun- May 6- OVR Regionals- Columbus (5th Place Platonium Div, 16 teams)
#49- Kaylee-

*******************************************************************************************************

17s Team- Coach Adam Choi

Jersey #

#32-Maya-                                                         Tournaments
#44-Peyton-                              Sun- Jan 21- Friendship Scrimmage- Urbana
#23-Victoria-                           Sun-Feb 25-  Sports Express (5th Place Gold Tournament)
#21-Ella-                                  Sun- Mar 4- Marion Harding HS (5th Place Gold Tournament)
#45-Paige-                                Sun- Mar 11- Findlay Univ (2nd Place Silver)
#26-Riley-                                Sun- Mar 18- ONU (5th Place Gold)
#41-Taylor-                              Sun- Apr 8- ONU (3rd Place Silver)
#33-Sofia-                                Sun- Apr 15- OVR Regionals Columbus ( 3rd Place Chromium, 16 teams)
#42-Kaleigh-
#24- Grace 
*******************************************************************************************************

 How to do the ON-LINE Training classes at the OVR- Score Keeping

 How to do the ON-LINE Training classes at the OVR- Score Keeping/Down Ref

 

This is the link on "how to" and "what score training" you need:
A new instructions document, which is now available on the OVR website: https://www.ovr.org/docs/OVR_Jr_Officials_Online_Course_Instructions.pdf 

To start
1- Login to USAV Webpoint ( where you registered with USAV)
2- After you login to Webpoint- Click on   "Login to USAV Academy"
3- Click on  "Course Catalog"
4- Click on  "Catalog: Officiating Education Materials"
5- Click on  "Catalog:  Indoor Officiating Materials-- not for credit 
6- You can take all 7 courses to learn how to keep score, (Or at least take Catalog Lesson 7 to learn how to keep               score)

 Remember-
 You have to go to the USAV Webpoint site to start the process.
                https://webpoint.usavolleyball.org/

After completing the online curriculum, you will need final evaluation on-court by a professional certified referee to become certified as a junior second referee or scorer. Line judges and Libero trackers do not need to be certified. • OVR junior certifications are good for two seasons.
























































-