Skagit Volleyball Club: Tulip Tournament

2015 Tulip Festival Volleyball Tournament

 


Pool Information is posted in a document at the bottom of this page.  Pool play schedule is subject to change and all match times after 8:30 are approximate.

Locations: 
U12 - Cascade Middle School, Sedro-Woolley 
U14, U16, U18 - Mount Vernon HS, Mount Baker MS, and LaVenture MS, Mount Vernon

 

U12 - Saturday, April 18 (16 team limit FULL - WAITLIST OPEN)
1. Skagit U12 **
2. Moxie U12 Hedgehog **
3. EVA U12 Crimson **
4. Absolute Zero U12 Hybrid **
5. Synergy U11 Purple ** 
6. Whatcom U12 ** 
7. Lynden VBC U12 **
8. WAVE U12 **
9. WAVE U12 Purple **
10. Sabotage U12.ns **
11. Bothell U12 **
12. LaConner U12 **
13. Whidbey Fury U12 **
14. Anacortes U12 **
15. Lake U12-1 **
16. Lake U12-2 **
WAITLIST
1. ITVC 12
2. Intensity Sports Club U12

 

U14 - Sunday, April 19 (36 team limit FULL - WAITLIST OPEN)
1. Skagit U14 Black **
2. Skagit U14 White **
3. Lynden U13 Green **
4. High Velocity U14 **
5. Seaside Surf U14 
6. Moxie U14 Marmot **
7. Smokey Point 14 Vipers Red ** 
8. Whatcom U14 Avalanche **
9. Synergy U14-1 (BC)
10. Synergy U14-2 (BC)
11. Synergy U14-3 (BC)
12. Lynden U14 Green **
13. WAVE U14 Blue **
14. Ridge Valley U14 **
15. Anacortes U14 **
16. PCVBA U14 Power **  
17. Sabotage U13.ns **
18. Sabotage U14.ns **
19. Sabotage U14.in **
20. High Velocity U13 **
21. Bothell U13 **
22. Bothell U14 **
23. NW Juniors Elite 14 Baden Black ** 
24. NW Juniors Elite 14 Baden Blue **
25. NW Juniors Elite 14 Baden Grey **
26. SIVA  U13 **
27. Ferndale U13 Fire **
28. Ferndale U14 Ice **
29. Whidbey Fury U14 **
30. Whidbey Fury U13-1 **
31. Whidbey Fury U13-2 **
32. South Whidbey U14 **
33. EVA U14 Crimson  
34. OPVBC 14.2 ABFAB
35. Stanwood Camano U14 ** 
36. Smokey Point Vipers 14 Black **
WAITLIST
1. Lynden U13 Gold
2. Relentless Pursuit U14
3. ITVC 14 Blue
4. Burlington

 

U16 - Saturday, April 18 (36 team limit FULL - WAITLIST OPEN)
1. Skagit U16 Red **
2. Skagit U16 Gray **
3. E-Town U15 **
4. MVA U16 Tirade **
5. Moxie U16 Panther **
6. Elite VBA U15 **
7. Elite VBA U16 **
8. Infinity U16-1 (BC)
9. Infinity U16-2 (BC)
10. Synergy U16-1 (BC)
11. Synergy U16-2 (BC)
12. OPVBC 16-1
13. OPVBC 16-2
14. High Velocity U16 **
15. SIVA 16 **
16. Anacortes U16 ** 
17. Stanwood Camano U16 **
18. Rain City 16 Reign **
19. Rain City 15 Intensity **
20. Whatcom Impact U15
21. Whatcom Impact U16
22. Spokane Ignite **
23. Focus Bandits (BC) **
24. Sabotage U15.ns **
25. Kraken U16 **
26. Bothell U15 **
27. NW Juniors Elite 15 Baden Black ** 
28. Evergreen U15 Black
29. MVA U15 Impact **
30. Whidbey Fury U16 **
31. Whidbey Fury U15 **
32. Falcon Volleyball Club U16 Blue **
33. South Whidbey U15 **
34. South Whidbey U16 **
35. Northshore U16 Mizuno **
36. Northshore U15 Mizuno **
WAITLIST
1. Evergreen 16 Grey
2. Relentless Pursuit U16  

 

U18 - Saturday April 25 (32 team limit)
1. Skagit U17 **
2. E-Town U17 **
3. Absolute Zero U18 **
4. Elite VBA U17 **
5. Infinity U18-1 (BC)
6. Infinity U18-2 (BC)
7. Synergy U18-1 (BC)
8. Rain City U18 Thunder ** 
9. Rain City U17 Mirage **
10. Synergy U18-2 (BC)
11. Ferndale U17 Thunder **
12. SIVA 18 Red **
13. SIVA 18 Blue **
14. Smokey Point Vipers U18 **
15. Peak Volleyball Blue (BC) **
16. Fraser Valley Fusion (BC) **
17. NW Storm VBC
18. EVA U17 Crimson **
19. Hood Canal VBC **
20. Evergreen 17 Green
21. Evergreen 17 Black
22. Evergreen 18 Black
23. Rain City 17 Lightning **
24. Moxie U18 Dragon **
25. Relentless Pursuit U18
26. Airborne U16 (BC) **
27. Apex Avalanche U18 (BC) **
28. Puyallup Juniors U17 Black

 


Handout: 2015 Tulip Festival April 18-19