St Francis H.S. (Sac.) Cross Country
 
Home
Mission Statement
Track Page
2012 Results
2011 Results
2010 Results
2009 Results
2008 Results
2007 Results
2007 News
2006 Results
2005 Results
2004 Results
2003 & 2002 Results
State Meet History
Past XC News
Last updated
03-03-14 09:40 PM
Get Directions to St Francis HS Cross CountrySacramento Local Weather
St Francis HS Cross Country
runfan@msn.com
5900 Elvas Avenue
Sacramento, California
95819
Admin

 
St Francis H.S. (Sac.) Cross Country:2008 Results
Anim GIF Nicole
Friday, October 30

Nicole signs with UC Irvine!

POST-SEASON XC RACING

Sat Dec 13 -
USATF XC JUNIOR OLYMPICS - Virginia
    Susan, Leah, Camille
set to compete at Junior Olympics in Richmond, VA
   
Event Page - Results -
Sat Dec 6 -
FOOT LOCKER WEST - Walnut CA
    Nicole, April, Maureen
race at Foot Locker West at Mt SAC
    Race 11 -
Nicole
finishes 34th in the ultra-fast West seeded race.  It was a great race... 19:41
         One of her race competitors was Jordan Hasay, 4-time state XC champ
         Nicole finished ahead of the California State D3 Champ Sammy Silva
    Race 9 -
April
is 27th out of 72 in the West Region Frosh/Soph race... 21:00
    Race 5 -
Maureen
is 36th out of 124 in the Junior grade race... 21:38
    The girls ran a full 5k... about .15 miles further than the Mt SAC Invitational.
   
Results Page - Nicole Pic - Maureen Pic - April Pic - Team Pic
Sun Nov 30REGION 14 USATF XC - Folsom CA
     Susan, Leah, and Camille
help their Youth Girls team qualify for national Junior Olympics
     
Results - Susan Pic - Leah Pic - Camille Pic

HIGH SCHOOL CHAMPIONSHIP MEETS
Sat Nov 29
- STATE XC MEET - Fresno CA
   Nicole finishers her SFHS XC career in style!
   Nicole
races to a PR and the fastest SF time ever at the State Meet... 18:33, 24th place
  
Div 2 State Results - Nicole Pic - Dyestat State Meet Coverage 
   Nicole now owns four of the top five fastest Troubadour times at the State Meet and PR'd at
        every state meet, which is uncommon on the girls side and quite an accomplishment.
TOP 5 TROUBADOUR TIMES AT STATE 1999-2008
1   18:33 SR  Nicole Mendoza 2008
2   18:34  JR   Nicole Mendoza 2007
3   18:39   SO   Nicole Mendoza 2006   
4   18:50   SR   Christina Sanchez 2002
5   19:07   FR   Nicole Mendoza 2005
Sat Nov 15 -
SECTION FINALS - Folsom CA
    
Section Results - FS JV Var 
Sat Nov 8 -
SUBSECTIONS - Angels Camp CA
    
Subsection Results - FS JV Var
Sat Nov 1 - DELTA RIVER LG FINALS - Folsom CA
     
 


2008 NorCal XC Results Summary:
 (red=St. Francis was there)
Reno Twilight  -  Willow Hill Relays Rocklin Thunder  -  Lagoon Valley -
Ed Sias Invite  -  Nevada Union  -  Trojan Invitational  -  Bret Harte Invitational -
Woodbridge  -  De La Salle  -  Yuba City  -  Stanford Yolo  -  West Valley -
Clovis  -  The Other Meet  -  Roughrider  -  Bronco  -  Mt. SAC  -  Delta River Finals -
Subsections
FS JV Var  -  Sections FS JV Var  -  State Meet 
Foot Locker West April Maureen Nicole  -  Jr Olympics (VA) 



NOVEMBER

SJS SECTION FINALS  - Sat Nov 15 - Willow Hill Course  - Folsom
Photos: Sig Csicsery
Results: on
Dyestatcal  
NICOLE takes 3rd in D2 - advances to state meet, 19:21, 4th fastest time in SJS
TEAMS: Varsity 4th,  F/S  3rd, JV 2nd - Very Good!  (F/S only missed 1st by 2 pts.)
CONGRATS TO: Woodcreek, Oak Ridge, Ponderosa who advance to Fresno.


SUBSECTIONS
  -
Sat Nov 8 - Frogtown - Angels Camp CA
Format - pdf file from Section Office  - Preview - from DyeStatCal  
Results -
D1 thru D2  -  D3 thru D5  - Photos from Sig Csicsery  
All SF teams move through to the next round:
Advancing Varsity teams: Oak Ridge, Woodcreek, Ponderosa, St Francis, Granite Bay... plus Roseville, Rocklin, and Oakmont
Advancing JV teams: Davis, St Francis, Ponderosa, Modesto, Sheldon, Vacaville
Advancing Frosh Soph teams:: FSG results not posted :(

DELTA RIVER LEAGUE FINALS - Sat Nov 1 - Willow Hill Course - Folsom, CA
ResultsPhotos: DyeStatCal Album - Joe (Picasa Var Girls album) - Sig Csiscery 
Folsom Wins Varsity Girls DRL title, St Francis wins Frosh/Soph honors
VARSITY GIRLS FROSH SOPH GIRLS
Folsom 31  4 + 10 = 14 St Francis  15  5 + 10 = 15
St. Francis  32  5+ 8= 13 Folsom     73   3 + 8 = 11
Sheldon   3  + 6 = 9 Pleasant Grove  2 + 6 = 8

NICOLE MENDOZA wins Varsity Race.  Congratulations!  (
Interview with Nicole)
ALL-LEAGUE: Maureen May, Erin Matranga, April Rosas-Willett
  VG
1 Nicole Mendoza SF  2028
2 Morgan Pugh Fol 2101
3 Blanka Hodur Fol 2104
6 Maureen May SF  2124
8 Erin Matranga SF  2142
9 April Willet SF  2145
11 Susan Frazier SF  2210
13 Openshaw SF 2216
15 Campbell SF 2249
18 Ana Winje SF 2302
19 Csicery SF 2308
20 Fuhs SF 2309
23 Haworth SF 2355
24 Styer SF 2410
25 Vargas SF 2440
27 Losada SF 2446
32 Tacherra SF 2625
33 Burns SF 2647
39 Anderson SF 2843
42 Runners
   
  FSG
1 Dyer SF 1509
2 Lum  SF  15:30
3 Andrews SF 1531
4 Vollmer SF 1532
5 Provencal SF 1533
6 Winje SF 1559
7 Flores SF 1607
8 Diaz SF 1609
10 Obaldia SF 1622
18 Losada SF 1759
19 Walker SF 1801
20 Smits SF 1811
28 Esparza SF 1928
32 Runners
 



OCTOBER
Mt. SAC Invitational - Sat  Oct 25 - Mt San Antonio College - Walnut, CA
Mt SAC PHOTOS from Sig Csicsery!
7:28 am JV Girls Race 54 - SF 12TH - JOANNA 21:55 leads the JV's 
7:49 am Varsity Girls
Race 57 - SF 7TH - NICOLE WINS, 18:22... the fastest SF time ever at Mt SAC and
   the fastest time of any non-sweepstakes Varsity Girl at 2008 Mt. SAC. 
   MAUREEN scores with a great 10th place 19:30, Macy next at 21:06, Jamie and Moriah in Top 5
11:08 am Frosh Girls Race 74 - SF 1ST - APRIL WINS 20:05, LEAH 3RD
12:08 am Soph Girls Race 81 - SF 9TH - ELLA leads Sophs 22:36 (32nd), Shelby next at 22:55 (43rd)
St. Francis Cross Country teams cranked up the heat Saturday before temperatures skyrocketed upward.  Saturday, October 25th, the St. Francis XC teams competed in the 61st Annual Mt. SAC Invitational.  Nicole Mendoza won the DII Varsity race with a blistering 18:22, which is a St. Francis record at Mt. SAC by over a minute, and followed closely behind by Maureen May who also ran a tremendous time of 19:30, which places her in the top 10 of St. Francis runners at Mt. SAC.  April Rosas-Willett won the DII Frosh race in 20:05 and was followed closely behind by Leah Campbell who got 3rd place in 20:28.  The Frosh team won with a score of 50 pts. which was 42 pts. ahead of the next team.  Camille Dyer, Susan Frazier, Devyn Andrews, Ridgely Provencal, and Jessica Diaz teamed up with April and Leah to place themselves 3rd on the all-time Mt. SAC DII Frosh list. This Frosh team joins three other St. Francis teams that were on the all-time Mt. SAC DIII Soph list.  This year was the first time in the history of St. Francis that we had two individual winners and one team winner.  Joanna Vargas led the JV team to a respectable 12th place out of 29 teams and Ella Winje led the Soph team to a exceptional 9th place out of 30 teams.  All of this success is quite heady considering that Mt. SAC Invitational is the nation's largest cross country race and this was the 61st year it has been held.  After the races Saturday, the girls celebrated by "going to Disneyland."  Congratulation SF Cross Country for a super hot weekend of racing.  I want to thank all my parent drivers and chaperone's for Mt SAC:  Jeff Anderson, Sig Csicsery, Judy Mendoza, Lloyd and Barbara Burns, Terri and Brian Esparza, Linda and Tim Frazier, Angie and Dean Fuhs, Amy Porter, Steve and Beatty May, James and Debbie Openshaw, Lynn and Brian Provencal, Luz Smith, Mark and Judy Vollmer, Rich Willet, Erik and Lynda Winje, and Coach Tom...

Bronco Invitational - Sat Oct 18 - Willow Hills Course - Folsom
DyeStatCal photos -  
Pam Dietler - Joe 
NICOLE MENDOZA wins another invitational... this time she holds off Sarah Tusting of Benicia.  Sarah won Lagoon Valley and was 3rd at Ed Sias, so she's a fine runner.  Nicole and Sarah are club teammates but Nicole was all business during this race and just missed Maria Malone's meet record by six seconds.  (BTW Maria was 6th at the state meet in the 3200 meter race...she's in our league and hopefully she'll be back by leagues.)  But anyway, the St Francis varsity (without Erin Matranga) took 2nd to Ponderosa by a narrow margin in the varsity race 48-53.  (Ponderosa was without their #2: Kelly Roberts.)  Moriah Haworth, Ana Winje, and Macy Fuhs took the number 5-6-7 spots for the varsity.  Meanwhile in the JV's Erin Matranga led the team to an easy JV team victory.  Erin had a time of 17:25 in the uncommon 4250 meter distance, taking 3rd place, and hooray for Marion Styer who got a Top 10 finish... 8th, yay!  St Francis got 4th in the sophomore girls race with 16th place Shelby Vollmer leading the way there.  The Troubies put 3 in the Top 7 and gave Davis a battle, but had to settle for 2nd place in the frosh race.  Top Ten froshskis for SF were Leah Campbell 2nd, Camille Dyer 6th, and Jennifer Lum 7th.  So a first, two seconds, and a fourth for team scoring... another nice effort by the St Francis harriers.  NOW... go have fun in LA.
Event 12  Girls 5k Run CC Varsity Large
  1 #2064 Mendoza, Nicole 12 St. Francis    19:05.56    1   
  5 #1709 Diaz, Sammi  12 Ponderosa       20:05.00    2   
 12 #1722 Silveira, Ashley  9 Ponderosa      20:21.62    7   
 15 #2063 May, Maureen   11 St. Francis      20:29.30    9   
 16 #2074 Willet, April   9 St. Francis     20:34.91   10   
 19 #1711 Jenna, Lambert  10 Ponderosa    20:44.34   11   
 22 #1714 Mayberry, Kristie 11 Ponderosa     21:04.62   13   
 23 #2054 Frazier, Susan   9 St. Francis     21:13.48   14   
 25 #1715 Orofino, Sara   11 Ponderosa    21:18.33   15   
 30 #1717 Preto, Becky   12 Ponderosa    21:44.28   18   
 31 #2057 Haworth, Moriah  11 St. Francis    21:49.47   19   
 35 #2075 Winje, Ana   12 St. Francis    22:07.39   22   
 42 #2055 Fuhs, Macy   12 St. Francis   22:21.46   28   
 46 #2066 Openshaw, Jamie  12 St. Francis   22:31.89        
 53 #1710 Gross, Meghan   11 Ponderosa    22:50.26   35   
 63 #2048 Csicsery, Kristine  12 St. Francis    23:17.45        
 Team Scores 
 1 Ponderosa 48 2 7 11 13 15 18 35      Total Time: 1:43:33.91
 2 St. Francis 53 1 9 10 14 19 22 28     Total Time: 1:43:12.72  
Event 8 Girls 3400 Meter Run CC Sophomore Large
 1 #731 Quintero, Roni 10 El Camino 6:26.9 13:37.32 
 16 #2072 Vollmer, Shelby 10 St. Francis 7:15.6 15:20.19 7 
 24 #2053 Flores, Lauren 10 St. Francis 7:37.8 16:07.02 14 
 41 #2065 Obaldia, Natalie 10 St. Francis 8:07.4 17:09.56 24 
 47 #2073 Walker, Kennedy 9 St. Francis 8:16.7 17:29.18 27 
 63 #2068 Smith, Tatiana 9 St. Francis 8:45.5 18:30.18 32 
 67 #2051 Esparza, Katie 9 St. Francis 9:02.8 19:06.60 34 
 Team Scores 
 1 Davis Sr. 37 1 4 6 9 17 20 22     Total Time: 1:16:28.20 
 4 St. Francis 104 7 14 24 27 32 34      Total Time: 1:24:36.13 
Event 4 Girls 3400 Meter Run CC Freshman Large
 1 #530 Nguyen, Beverly 9 Davis Sr. 6:44.0 14:13.33 1 
 2 #2047 Campbell, Leah 9 St. Francis 6:48.8 14:23.66 2 
 6 #2050 Dyer, Camille 9 St. Francis 7:04.1 14:55.98 5 
 7 #2061 Lum, Jennifer 9 St. Francis 7:05.8 14:59.51 6 
 16 #2045 Andrews, Devyn 9 St. Francis 7:21.8 15:33.27 12 
 20 #2067 Provencal, Ridgely 9 St. Francis 7:33.4 15:57.77 13 
 30 #2049 Diaz, Jessica 9 St. Francis 7:57.1 16:47.79 18 
 39 #2059 Losada, Christina 9 St. Francis 8:11.9 17:19.19 25 
 Team Scores 
 1 Davis Sr. 23 1 3 4 7 8 11 27      Total Time: 1:13:40.90 
 2 St. Francis 38 2 5 6 12 13 18 25      Total Time: 1:15:50.19 
Event 16 Girls 4250 Meter Run CC Junior Varsity
 1 #928 Pugh, Morgan 11 Folsom 6:35.8 17:25.08 
 3 #2062 Matranga, Erin 10 St. Francis 7:07.8 18:49.61 1 
 8 #2069 Styer, Marian 11 St. Francis 7:35.3 20:02.25 4 
 11 #2071 Vargas, Joanna 12 St. Francis 7:45.8 20:29.86 7 
 15 #2060 Losada, Elena 11 St. Francis 7:55.3 20:55.13 11 
 16 #2077 Winje, Natalie 11 St. Francis 7:56.1 20:57.26 12 
 18 #2044 Anderson, Kim 12 St. Francis 7:59.0 21:04.91 13 
 26 #2070 Tacherra, Victoria 11 St. Francis 8:17.3 21:53.20 18 
 29 #2046 Burns, Lauren 11 St. Francis 8:20.3 22:01.14 
 34 #2052 Fernandez, Elicia 12 St. Francis 8:24.7 22:12.70 
 Team Scores 
 1 St. Francis 35 1 4 7 11 12 13 18    Total Time: 1:41:14.11
 2 Placer 75 3 14 15 19 24 37     Total Time: 1:46:47.38 

Delta River League Meet - Wed Oct 8 - Granite Regional Park - near 50&Howe
SFHS F/S and Varsity Slideshow - Results -DyeStat pix - Jesuit Slideshow   
Summary - Nicole Mendoza  wins her 2nd race in a row.  Leah Campbell wins F/S race - 2 Team Wins
Nice races from everyone... Maureen, Moriah, Macy, Susan, Ana, Kristine just a few more who raced really well. Jen and Ella hit top three in F/S

Yolo County Championships - Sat Oct 4 - website - results  - Joe's SF Slideshow 
Walt Lange's course maps -
Var 5k    Var 5k Elevation   1.97 mile JV/FS
Team Results: Varsity - 2nd behind Woodcreek, Frosh/Soph - 2nd behind Davis
Individual Results: Nicole wins her first major invitational with a great time!!
     All Time Muller Ranch course times
     1 19:38 Laurynne Chetelat   Davis  2007 12  1st  Yolo 
     2 19:48 Maria Malone  Folsom   2007  11  2nd   Yolo
 
     3 19:54 Nicole Mendoza  St Francis  2008  12  1st  Yolo  WTG NICOLE !
Other excellent varsity performances
6th - April 20:59, Apes delivers big-time, 11th - Maureen 21:34, She's cooking like she did in '06, 12th - Erin 21:43, Great improvement from '07, 
20th - Susan 22:29, Nice third mile charge, 23rd - Ana 22:47, That's the Ana we know is out there, 26th - Camile 22:59, third frosh in SF's top 7,
29th - Jamie 23:05, She makes it 8 Troubies in the Top 30, 40th - Moriah 23:26, 40th out of 130 girls, pretty darn good
Top F/S finisher - Jennifer Lum - 11th   Top JV finisher - Natalie Winje - 9th


 

Stanford Invitational - Sat Sept 27 - Stanford GC - Palo Alto - meet info    
St. Francis Troubadours - 4th place in Div 2 - Excellent Job - results 
Photos:
Robert Leon - Sig Csicsery 
Eleven of the Top 12 ranked girls SJS teams were at Stanford. - St. Francis had the 4th fastest team time (102:10) among the ranked SJS teams.

Team Time SJS Rank Team Div Stanford Time
1 2 Oak Ridge    2 98:30:00
2 1 Davis    1 98:38:00
3 3 Woodcreek    2 100:27:00
4 6 St. Francis    2 102:10:00
5 9 Granite Bay    2 103:18:00
6 5 Galt    1 104:07:00
7 8 Placer    3 104:08:00
8 4 Ponderosa    2 105:26:00
9 17 Rocklin    3 106:21:00
10 10 Roseville    2 106:49:00
11 12 St Marys    3 107:46:00
12 11 Bret Harte    4

109:09:00

Notes: Ponderosa's #1 and Bret Harte's #1 did not finish inflating the overall time
For St. Francis, here are the results
Nicole Mendoza - 4th D2, ahead of Hayley Scott (OR) and only 8 seconds behind Diana George who was 2nd at Ed Sias
Maureen May - 26th D2, 20:08, only 13 seconds behind Woodcreek #2 and ahead of Oak Ridge #4
Erin Matranga - 33rd D2, 20:17, ahead of Woodcreek #4 and only 3 seconds behind Oak Ridge #5
April Rosas-Willet - 47th D2, 20:35, the tenth best "Fourth Man" in Division 1, 2, 3, 4 and 5 combined (not incl. seeded)
Jamie Openshaw - 110th D2, 22:12,   Ana Winje - 132nd D2, 22:59,   Kristine Csicsery - 170th D2, 23:57
TEAM RACE
1. Oak Ridge 80     2 Livermore 106     3 Woodcreek 130     4 St Francis 205     5 Granite Bay 248
12 Rocklin 339     15 Roseville 354     20 Oakmont 493     22 Vacaville 551

Good job Varsity!



SEPTEMBER


 
 

St Francis H.S. (Sac.) Cross Country

 

Web Sites Instruction Community  
Local Sites
Spotlight Sites
Build a Web Site
Tips and Drills
Sport Tip Email
Customer Support
News & Updates
Bulletin Boards
Camps & Clinics
Tournaments
Coaches' Corner


"The secret of happiness is not in doing what one likes, but in liking what one does." - James M. Barrie
Powered By
Copyright © 2014, eteamz.com, Inc
User Agreement