GIRLS ON THE RUN 2011 5K

Age Group Results

April 30, 2011


Results By Race Chip Timing

Men: 0- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-99
Women: 0- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-99

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MONICA RANKIN                     DIS                   356   38        1        22:45.3      7:20/M
Top

Female 8 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    LANEY KIMBLE                      Durham Ele            396    8       22        28:38.7      9:14/M
       2    KATHRYN GREENHUT                  HTCS - Blue           491    8       27        28:43.5      9:16/M
       3    ABI ALONZO                        NRH                   724    8       39        29:46.7      9:36/M
       4    HELENE SIETSES                    DIS                   360    7      113        34:04.6     10:59/M
       5    TAMIA FLORES                      Lakewest              660    8      133        34:58.0     11:17/M
       6    HANNAH KIRBY                      CRUMC                 276    8      143        35:54.5     11:35/M
       7    MADELINE CHAREST                  DIS                   333    8      154        36:16.9     11:42/M
       8    RACHEL WEBBER                     HTCS - Blue           529    8      195        37:34.5     12:07/M
       9    AVERY LACKEY                      Durham Ele            397    8      214        38:10.2     12:19/M
      10    CAROLINE BUCKNAM                  Durham Ele            375    8      226        38:51.5     12:32/M
      11    ALEXANDRA THORNTON                Euless                442    8      232        39:01.9     12:35/M
      12    JANESSA WHITLOCK                  HTCS - Blue           530    8      234        39:03.4     12:36/M
      13    ASHAQUAYE MCTHOMAS                Lakewest              666    8      237        39:09.2     12:38/M
      14    VALERIE GUTIERREZ                 Griselda              464    8      255        39:48.5     12:50/M
      15    GRACE BROWNFIELD                  Durham Ele            374    8      282        41:09.3     13:16/M
      16    MACKENZIE MITCHELL                Lovejoy               691    8      287        41:12.9     13:17/M
      17    SANDY TORRES                      Griselda              482    0      294        41:30.8     13:23/M
      18    ISABELLA TOYE                     HTCS - Blue           526    8      331        43:07.5     13:55/M
      19    AMANDA NIBARGER                   Northpark YMCA        716    8      340        43:45.3     14:07/M
      20    ANA CASTELLANOS                   DIS                   329    6      365        44:41.0     14:25/M
      21    SKYLEI POST                       Griselda              478    8      367        44:44.0     14:26/M
      22    MARLEE MOE                        Coppell 2             254    8      369        44:52.4     14:28/M
      23    GRACE MUSSETT                     Griselda              472    8      373        45:01.6     14:31/M
      24    KATIE ADDIS                                             856   8       374        45:02.1     14:32/M
      25    DANIELLE MORIN                    Griselda              471    8      377        45:07.7     14:33/M
      26    SORAYA BABAHAJI                   DIS                   325    7      385        45:15.2     14:36/M
      27    IZABEL LICARDE                    Plano                 811    8      405        45:58.7     14:50/M
      28    CHRISTINA SAUER                   Euless                440    8      407        46:06.7     14:52/M
      29    HANNAH TAYLOR                     Durham Ele            429    8      419        46:35.9     15:02/M
      30    SAMANTHA SMITH                    DIS                   363    7      441        47:39.9     15:22/M
      31    VICKI ZIMMERER                    Colleyville           180    8      446        47:48.8     15:25/M
      32    VIRGINIA SERNA                    NRH                   757    0      450        47:55.8     15:27/M
      33    JUSTICE KEE                       HTCS - Blue           501    8      466        48:53.4     15:46/M
      34    SERA COLE                         Lakewest              659    8      495        52:56.7     17:05/M
      35    KENNEDY REESE CARGO               DIS                   328    7      496        52:57.0     17:05/M
      36    AUDREY MARTIN                     HTCS - Gold           549    5      499        54:54.1     17:43/M
      37    EMMA NELSON*                      Plano                 822    8      508        59:46.8     19:17/M
      38    EMMA STEPHENS                     Plano                 819    8      511      1:00:44.1     19:35/M
      39    LIZZY NOVAKOVICH                  HTCS - Blue           511    8      516      1:02:02.1     20:01/M
      40    ABRIANNA BAXTER                   Diehl                 303    8      525      1:11:29.6     23:04/M
Top

Female 9 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ISABEL VAN CAMP                   Keller Pointe         650   10        2        25:06.7      8:06/M
       2    JAYME HERNANDEZ                   Durham Ele            392   10        4        25:28.9      8:13/M
       3    SAMANTHA LOWE                     Durham Ele            405   10        8        27:04.9      8:44/M
       4    AVA GOUGH                         JCC                   573   9        10        27:19.2      8:49/M
       5    KELLLY GREENHUT                   HTCS - Blue           492   10       15        28:00.1      9:02/M
       6    KATERINA RINCONES                 Northpark YMCA        718    9       21        28:33.7      9:13/M
       7    HAILEY LOWDER                     Lovejoy               686   10       23        28:39.8      9:15/M
       8    MARLENE CASARES                   NRH                   730    9       26        28:43.3      9:16/M
       9    EMILY RIPPY                       Lovejoy               696   10       30        29:04.1      9:23/M
      10    KYLA RANKIN                       DIS                   355    9       37        29:43.7      9:35/M
      11    MATTEA MAGUIRE                    DIS                   345   10       41        30:01.3      9:41/M
      12    LAUREN CRAWFORD                   Keller Pointe         631    9       42        30:03.8      9:42/M
      13    MADISON PAYNE                     Keller Pointe         641    9       46        30:42.7      9:54/M
      14    MONTSERRAT GABR AGUIRRE           Plano                 802   10       49        30:46.7      9:55/M
      15    SAMANTHA VARRIALE                 Durham Ele            433   10       52        30:59.4     10:00/M
      16    ANDREA GOODART                    DIS                   337    9       56        31:26.5     10:08/M
      17    HANNA OUAZZANI                    DIS                   352   10       62        31:37.9     10:12/M
      18    MAYA GHOSH                        Pebblecreek           796   10       63        31:39.5     10:13/M
      19    ALDEN SADLER                      Durham Ele            422   10       68        31:50.2     10:16/M
      20    JOAN TSOPZE                       NRH                   766    9       70        31:58.2     10:19/M
      21    ISABELLA CASTELLANOS              DIS                   330    9       72        32:14.9     10:24/M
      22    LEAH FRAZEUR                                            892   10       74        32:18.5     10:25/M
      23    MAKENZIE PARKER                   NRH                   753    9       79        32:35.6     10:31/M
      24    MADILYNN HUMPHRIES                NRH                   734   10       87        32:58.3     10:38/M
      25    KATI MARCHESE                     Northpark YMCA        712   10       90        33:01.7     10:39/M
      26    ANNE FRANCES LARIMER              Colleyville           148    9       91        33:03.3     10:40/M
      27    JULIA RAYBALL                     HTCS - Gold           556    9       95        33:25.7     10:47/M
      28    KATE REPPETO                      Durham Ele            421    9       98        33:40.1     10:52/M
      29    JILLIAN HERRERA                   JFRC                  601    9       99        33:42.0     10:52/M
      30    CLARA OERNBERG                    CRUMC                 280   10      101        33:46.5     10:54/M
      31    ALEXIS SHIELDS                    Lakewest              671   10      107        33:55.8     10:56/M
      32    JORDYN WALBORN                    Keller Pointe         653   10      108        33:56.3     10:57/M
      33    MEGAN WINKLE                      Coppell 2             265   10      111        34:01.3     10:58/M
      34    BAILEY BASKETT                    Coppell 1             211    9      114        34:04.6     10:59/M
      35    VICTORIA VEGA                     JFRC                  627    9      116        34:18.0     11:04/M
      36    KEEGAN WILLIAMS                   Cooper                209   10      124        34:33.7     11:09/M
      37    CLAIR MCFADDEN                    DIS                   347    9      127        34:42.7     11:12/M
      38    ASHTYN DYE                        Northpark YMCA        706   10      130        34:49.6     11:14/M
      39    ABYGAIL MURRAY                    NRH                   747   10      136        35:31.4     11:27/M
      40    RILEY LACKEY                      Durham Ele            399   10      137        35:45.1     11:32/M
      41    GEORGIA NEILL                     HTCS - Blue           508   10      139        35:51.0     11:34/M
      42    PAIGE SANFORD                     Durham Ele            424   10      141        35:54.1     11:35/M
      43    MACY HARMON                       HTCS - Blue           499   10      144        35:55.8     11:35/M
      44    LIBBY HUTYRA                      Colleyville           140   10      146        35:57.0     11:36/M
      45    CAMILLE CARSON                    Durham Ele            378   10      149        36:01.7     11:37/M
      46    AVA HUNWICK                       Keller Pointe         639    9      151        36:09.7     11:40/M
      47    SYDNEY HAMILTON                   Durham Ele            391   10      155        36:16.9     11:42/M
      48    REBECCA SUTTON                    Keller Pointe         647   10      156        36:17.6     11:42/M
      49    BAILEY POE                        Durham Ele            415    9      158        36:21.2     11:44/M
      50    NATALIE NARTZ                     Northpark YMCA        715   10      159        36:23.4     11:44/M
      51    LIDIA MARTINEZ                    Griselda              466   10      160        36:24.1     11:45/M
      52    JULIA BRAMLAGE                    Durham Ele            370   10      162        36:26.6     11:45/M
      53    MARINA WABA                       NRH                   769   10      168        36:37.1     11:49/M
      54    NICOLE MELCHER                    Colleyville           151    9      169        36:37.7     11:49/M
      55    GRACE TURNER                      Colleyville           176   10      170        36:37.7     11:49/M
      56    MERCEDES HOYOS                    Coppell 2             252   10      173        36:41.3     11:50/M
      57    PAYTON GORE                       CRUMC                 270   10      175        36:45.3     11:51/M
      58    EMELIA BOYDSTUN                   Keller Pointe         630   9       178        36:49.3     11:53/M
      59    KAREN MARTINEZ                    Diehl                 313    9      182        36:53.3     11:54/M
      60    BAYLOR HERRING                    Lovejoy               684   10      183        37:02.2     11:57/M
      61    CARLY LUDLOW                      Lovejoy               688    9      186        37:06.4     11:58/M
      62    ALEXIS MCLAIN                     HTCS - Blue           504    9      188        37:22.0     12:03/M
      63    WENDY ZIMMERER                    Colleyville           181   10      191        37:28.3     12:05/M
      64    MARIANA RIANO                     HTCS - Blue           515    9      194        37:29.8     12:05/M
      65    MEA MALONE                        HTCS - Gold           548    9      196        37:37.9     12:08/M
      66    ANDREA PEREZ                      Griselda              473   10      198        37:38.4     12:08/M
      67    GRACE CARTER                      Durham Ele            380    9      199        37:39.3     12:09/M
      68    ANNA DIPASQUALE                   Lovejoy               680   10      201        37:45.2     12:11/M
      69    CLAIRE BURTZLAFF                  HTCS - Gold           538    9      202        37:47.1     12:11/M
      70    CASSIDY YOUNG                     Coppell 2             266   10      208        37:54.1     12:14/M
      71    LAUREN LANGENBERG                 Durham Ele            401   10      209        37:54.9     12:14/M
      72    JORDAN SPIEGELMAN                 Durham Ele            426    9      212        38:05.7     12:17/M
      73    TAYLOR RAINE                      CRUMC                 286    9      218        38:29.2     12:25/M
      74    BRIANNA PHELPS                    Colleyville           164    9      221        38:36.6     12:27/M
      75    TRINITY BALZER                    Colleyville           122    9      228        38:54.2     12:33/M
      76    LILY MORDECAI*                                          836   10      231        38:59.6     12:35/M
      77    BRILEY JORDAN                     Colleyville           142    9      240        39:15.3     12:40/M
      78    KATIE WALKER                      Coppell 1             244   10      245        39:23.8     12:42/M
      79    MAREN GASZAK                      Keller Pointe         637   10      247        39:30.7     12:45/M
      80    KATE DENEAULT                     Durham Ele            386    9      250        39:39.7     12:47/M
      81    CALLIE NORRIS                     Lovejoy               692   10      251        39:39.7     12:47/M
      82    LITZY RODRIGUEZ                   Griselda              480   10      253        39:47.4     12:50/M
      83    BAILEY ROGERS                     Cooper                206   10      261        39:53.7     12:52/M
      84    EMMA BRESSLER                     Cooper                182    9      263        40:05.3     12:56/M
      85    CAROLINE O'DONNELL                HTCS - Blue           512   10      268        40:23.6     13:02/M
      86    KAYLA SMITH                       NRH                   761    9      269        40:25.2     13:02/M
      87    HAILEY ARCHER                     DIS                   321    9      272        40:28.1     13:03/M
      88    MIKAYLA MEDFORD                   HTCS - Blue           505    9      274        40:33.1     13:05/M
      89    HANNA SIGMAN                      HTCS - Blue           519   10      275        40:41.0     13:07/M
      90    MARY KRAMER                       HTCS - Blue           503   10      276        40:41.3     13:07/M
      91    PAOLA MARRERO                     Euless                437   10      277        40:41.6     13:07/M
      92    JENNA DRAUDE                      HTCS - Gold           546   10      279        40:46.3     13:09/M
      93    VICTORIA CARVAJAL                 Cooper                189   10      280        41:01.2     13:14/M
      94    KATIE SKREPNEK                    Coppell 2             260    9      281        41:05.9     13:15/M
      95    JAMIE PERKINS                     JCC                   580    9      283        41:09.7     13:16/M
      96    MOLLIE BLASHKA                    JCC                   570   10      284        41:10.9     13:17/M
      97    HARPER TRAMM                      Keller Pointe         649   10      292        41:29.7     13:23/M
      98    ERICA PINEDA FLORES               Griselda              475   10      293        41:30.6     13:23/M
      99    SUZY LEWIS                        Durham Ele            404   10      297        41:41.0     13:27/M
     100    SOPHIA WOODS                      DIS                   367   10      298        41:42.4     13:27/M
     101    LAUREN MCCORD                     Coppell 1             232   10      301        41:50.7     13:30/M
     102    ALEXIS BALBOA                     Diehl                 301    9      302        42:01.1     13:33/M
     103    SKYLAR PARPAN                     Durham Ele            411    9      304        42:04.1     13:34/M
     104    BRENDA RODRIGUEZ                  Griselda              479   10      305        42:04.3     13:34/M
     105    MEGHAN DEASY                      Cooper                196    9      307        42:04.8     13:34/M
     106    NATALIE GABOR                     Cooper                198   10      312        42:14.9     13:37/M
     107    KATHERINE CLINKSCALES             Cooper                191    9      315        42:26.3     13:41/M
     108    VIVIAN TAYLOR                     HTCS - Gold           561   10      317        42:31.2     13:43/M
     109    MEENA PANDIT                      Colleyville           162   10      319        42:32.8     13:43/M
     110    ALEXIS BURCH                      NRH                   726   10      325        42:55.0     13:51/M
     111    SAVANNAH PARPAN                   Durham Ele            410    9      326        42:57.4     13:51/M
     112    SUSAN ESPINOZA CHICAS             Diehl                 308    9      327        42:58.4     13:52/M
     113    BETSY DRYBURGH                    DIS                   335    9      329        43:06.2     13:54/M
     114    TAYLOR HALLIBURTON                CRUMC                 272    9      334        43:19.7     13:58/M
     115    KALYN HARMENING                   NRH                   733   10      336        43:20.9     13:59/M
     116    BRIDGET O'NEIL                    HTCS - Gold           554    9      338        43:37.6     14:04/M
     117    ALEXANDRA TREVIZO                 Burey                 113    9      341        43:54.6     14:10/M
     118    HANNAH HOLMES                     Durham Ele            393    9      344        43:57.7     14:11/M
     119    HANNAH KAPLAN                     JCC                   577   10      347        44:04.2     14:13/M
     120    EMILY HALVERSON                   HTCS - Blue           496    9      352        44:09.6     14:15/M
     121    ABIGAIL HAYS                      Coppell 1             221   10      354        44:24.8     14:19/M
     122    HOPE GULLATT                      Coppell 1             219    9      356        44:26.9     14:20/M
     123    SHYLA VIDAL                       NRH                   768    9      357        44:29.7     14:21/M
     124    SKYLER NELSON                     Plano                 818   10      368        44:46.7     14:26/M
     125    LESLEY VIEYRA                     Diehl                 320   10      381        45:11.7     14:35/M
     126    SIMONE COOLEY                     Euless                435    9      388        45:24.1     14:39/M
     127    ARIANA RAMIERZ                    Coppell 1             239   10      390        45:27.6     14:40/M
     128    KRISTA DOYLE                      Plano                 805   10      394        45:32.9     14:41/M
     129    SAMANTHA KAPLAN                   Colleyville           145   10      396        45:38.8     14:43/M
     130    ANYA STARK*                                             845   10      397        45:39.4     14:44/M
     131    CAMILLE NANCE                     DIS                   350    9      404        45:56.9     14:49/M
     132    TRINITY NIFONG                    NRH                   752    9      409        46:14.9     14:55/M
     133    RHEGAN HALSTEAD                   Northpark YMCA        711    9      410        46:15.3     14:55/M
     134    MADISON POLLAK                    JCC                   581   9       415        46:22.2     14:57/M
     135    BRITNEY LOYD                      Coppell 1             228    9      416        46:23.4     14:58/M
     136    SYDNEY OVAISE                     Coppell 2             257   10      417        46:27.2     14:59/M
     137    NINA CUCCARESE                    HTCS - Gold           544    9      418        46:34.3     15:01/M
     138    HANNAH LAIRD                      NRH                   743   10      420        46:37.7     15:02/M
     139    SHARA JEYARAJAH                   HTCS - Gold           547   10      425        46:53.6     15:07/M
     140    TAYLOR HOLMES                     Cooper                200   10      429        46:57.3     15:09/M
     141    DESTINY MOYA                      JFRC                  604    9      430        47:03.2     15:11/M
     142    REGAN SEALY                       CRUMC                 288    9      434        47:22.9     15:17/M
     143    BAILEY SARKISIAN                  Keller Pointe         645    9      436        47:24.9     15:17/M
     144    JORDAN ELDRIDGE                   Northpark YMCA        708   10      439        47:37.7     15:22/M
     145    EESHA DESAI                       Northpark YMCA        704    9      440        47:38.0     15:22/M
     146    KAREN SOTELO                      Burey                 111   10      443        47:43.0     15:24/M
     147    CYNJUN VAN WIE                    Northpark YMCA        720    9      448        47:55.0     15:27/M
     148    CHANDLER WEWERS                   HTCS - Gold           563    9      453        48:07.6     15:31/M
     149    DANIELA APPEL                     JCC                   567   10      455        48:10.1     15:32/M
     150    SAVANNAH BROWN                    Northpark YMCA        701    9      457        48:18.8     15:35/M
     151    ALEXIS RESING                     Cooper                204    9      459        48:19.5     15:35/M
     152    SYDNEY WONG                       NRH                   773    9      463        48:50.7     15:45/M
     153    SAMANTHA VALDEZ                   JFRC                  625    9      465        48:52.1     15:46/M
     154    KATELYN RAFFENBEUL                Coppell 1             238    9      471        48:59.7     15:48/M
     155    DISHA CHANANA                     Coppell 1             214   10      472        49:03.2     15:49/M
     156    BAYLIE HUTCHENS                   NRH                   735   10      473        49:12.7     15:52/M
     157    EMILIE LAMARSAUDE                 DIS                   343    9      475        50:15.1     16:13/M
     158    HELENA DAVIDSON                   Durham Ele            384   10      477        50:46.5     16:23/M
     159    HAMDIYA ABDULHAFIZ                Lovejoy               673   10      478        51:34.0     16:38/M
     160    MEREDITH HENRY                    Colleyville           138    9      482        52:00.1     16:46/M
     161    KATE CASELLA                      Colleyville           128    9      483        52:00.4     16:46/M
     162    AMBER ETHRIDGE                    Park South            779    9      484        52:03.0     16:47/M
     163    YOUSTENA ABDELMEK                 NRH                   723   10      486        52:11.7     16:50/M
     164    ASHLEY MCKINNEY                   Park South            787   10      492        52:47.4     17:02/M
     165    EMILY VILLATORO                   Burey                 114   10      494        52:56.5     17:05/M
     166    JAIDEN RAMIREZ                    NRH                   755    9      500        56:20.2     18:10/M
     167    JENNA WOLGAMOTT                   HTCS - Blue           533    9      501        56:45.4     18:18/M
     168    ASHLEY MULLIS                     Coppell 2             255    9      503        57:27.8     18:32/M
     169    MADDIE DOYLE                      Plano                 806    9      510      1:00:40.8     19:34/M
     170    VICTORIA CARDOZA                  Diehl                 304    9      512      1:00:46.0     19:36/M
     171    ANGELIQUE FLOWERS                 Park South            781    9      514      1:01:33.9     19:51/M
     172    JEDA FLOWES                       Park South            784    9      520      1:02:36.3     20:12/M
     173    JAYDA WHEAT                       Park South            790    9      521      1:04:26.8     20:47/M
     174    DESTINY POSO                      Griselda              476    9      526      1:11:41.4     23:07/M
Top

Female 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    KAYLEIGH HOLT                     JFRC                  602   12       13        27:58.9      9:01/M
       2    NIKKI TREUTHARDT                  JFRC                  623   11       14        27:59.0      9:02/M
       3    CHRISTINA MOLINAR                 HTCS - Gold           551   11       16        28:03.4      9:03/M
       4    MARY CUMMINGS                     HTCS - Blue           486   11       18        28:14.6      9:06/M
       5    EMILY GUELLER                     Lovejoy               682   11       19        28:16.8      9:07/M
       6    KATHERINE MCMAHAN                 CRUMC                 277   11       24        28:40.8      9:15/M
       7    ASHLYN BUTLER                     Colleyville           124   11       28        28:51.8      9:18/M
       8    MIRANDA RIVERA                    HTCS - Blue           516   11       31        29:19.9      9:27/M
       9    ARIANA CONEJO                     JFRC                  590   11       32        29:31.4      9:31/M
      10    LOURDES BUKSH                     HTCS - Gold           536   11       34        29:35.6      9:33/M
      11    ABBY HAYES                        Plano                 810   11       35        29:37.1      9:33/M
      12    OLIVIA TRUSTY                     Euless                443   11       40        29:54.4      9:39/M
      13    CLAUDIA MOLINA                    HTCS - Blue           507   11       44        30:28.5      9:50/M
      14    FELICIA PATEL                     Pebblecreek           797   11       45        30:38.6      9:53/M
      15    EVANGELINA GARCIA                 NRH                   732   11       47        30:44.3      9:55/M
      16    SOPHIA DESJARDINS                 Lovejoy               679   11       50        30:48.7      9:56/M
      17    ZOE MURRAY                        Plano                 815   11       55        31:11.3     10:04/M
      18    OLIVIA LEPINO                     Cooper                202   11       57        31:33.4     10:11/M
      19    JAMIL OKADA                       HTCS - Gold           553   11       59        31:36.4     10:12/M
      20    ELENA TRANKA                      JFRC                  622   11       61        31:36.9     10:12/M
      21    ASHLEY SEIBERT                    HTCS - Gold           557   11       64        31:39.5     10:13/M
      22    ERIN BURTZLAFF                    HTCS - Gold           539   11       65        31:40.0     10:13/M
      23    KIRSTEN MUNSON                    JFRC                  605   12       73        32:16.9     10:25/M
      24    SARA DABBS                        Cooper                194   11       77        32:32.2     10:30/M
      25    EMMA TAMER                        HTCS - Blue           523   11       81        32:37.8     10:31/M
      26    ARDEN VAN BEEK                    JFRC                  626   11       88        32:59.1     10:38/M
      27    GRACE KIRBY                       CRUMC                 275   11       93        33:11.9     10:42/M
      28    HANNAH BARR                       JFRC                  587   12      100        33:42.1     10:52/M
      29    LAYLA BABAHAJI                    DIS                   324   11      104        33:54.4     10:56/M
      30    DORIS HOYOS                       Coppell 2             251   12      122        34:32.3     11:08/M
      31    ALAINA SMITH                      Faubion               457   12      125        34:36.2     11:10/M
      32    SIOBHAN GOVE                      JFRC                  599   12      132        34:56.7     11:16/M
      33    PEYTON SMITH                      JFRC                  614   12      147        35:57.8     11:36/M
      34    MAGGIE KLECK                      Colleyville           147   11      150        36:02.1     11:37/M
      35    EMILY HAVEMAN                     JFRC                  600   12      157        36:20.7     11:43/M
      36    SHANNON JONES                     Faubion               451   12      166        36:35.8     11:48/M
      37    CHRISTINA KEYS                    CRUMC                 273   11      172        36:41.0     11:50/M
      38    MARY FRANCES BRESSLER             Cooper                183   11      187        37:13.6     12:00/M
      39    ASHLEY CHASE                      HTCS - Gold           542   11      205        37:50.4     12:12/M
      40    BLANCA LOPEZ                      NRH                   744   11      206        37:52.9     12:13/M
      41    ASLEEN ZELAYA                     Burey                 121   11      211        37:57.3     12:15/M
      42    SOPHIE MILLS                      Colleyville           153   11      213        38:09.8     12:18/M
      43    LANDREE SAYLES                    Colleyville           167   11      219        38:32.2     12:26/M
      44    SOPHIA GRAY                       Colleyville           136   11      222        38:37.0     12:27/M
      45    SIERRA OGUZHAN                    Colleyville           158   11      225        38:37.7     12:27/M
      46    SARAH WARFIELD                    Colleyville           178   11      229        38:58.8     12:34/M
      47    MINA ASHFOUR                      Lovejoy               675   11      233        39:02.5     12:35/M
      48    BETHANY SPANN                     JFRC                  615   12      235        39:08.2     12:37/M
      49    ABIGAIL RAINS                     JFRC                  610   11      238        39:10.7     12:38/M
      50    CAROLINE STEWART                  JFRC                  617   12      244        39:23.6     12:42/M
      51    MADELINE DUGGINS                  Colleyville           133   11      256        39:49.3     12:51/M
      52    KAREN ANGULO                      Diehl                 300   11      260        39:53.7     12:52/M
      53    SUMMER TRIBBLE                    Pebblecreek           801   11      262        39:59.8     12:54/M
      54    ANNABELLA WALKER-MOON             Burey                 117   12      264        40:11.6     12:58/M
      55    DAISY MIRELES                     Griselda              470   11      266        40:14.9     12:59/M
      56    GABRIELA STRICKLAND               Colleyville           173   11      271        40:26.6     13:03/M
      57    KENYANA PRUDE                     Faubion               456   12      286        41:12.5     13:17/M
      58    CASSIE IBENDAHL                   NRH                   739   11      313        42:16.3     13:38/M
      59    BRIN NEWELL                       NRH                   749   11      321        42:39.0     13:45/M
      60    RUBY MULLEN                       Plano                 813   11      330        43:06.7     13:54/M
      61    TAYLOR CHRISTOPHERSON             Cooper                190   12      337        43:34.6     14:03/M
      62    ANNIE SORI                        Colleyville           171   11      350        44:08.6     14:14/M
      63    MEGAN WINKLER                     HTCS - Gold           565   11      353        44:19.9     14:18/M
      64    KYNDALL DAVIS                     Park South            777   12      359        44:34.2     14:23/M
      65    LANDRY ELMAN                      HTCS - Gold           487   11      360        44:34.3     14:23/M
      66    AMBER DAVIS                       Park South            776   11      362        44:34.6     14:23/M
      67    TAMARA ELLIOTT*                                         829   11      371        45:00.6     14:31/M
      68    CAMILLE GILVAR                    Plano                 808   11      376        45:07.5     14:33/M
      69    MUNA MOHAMED                      Euless                439   12      379        45:08.0     14:34/M
      70    NATELY GUTIERREZ                  Diehl                 311   11      384        45:14.9     14:35/M
      71    TAYLOR STORTS                     HTCS - Blue           522   11      393        45:31.8     14:41/M
      72    OLIVIA NUGENT                                           871   11      395        45:36.4     14:43/M
      73    DANIELA ZAPATA                    Burey                 119   11      401        45:51.3     14:47/M
      74    SHEETAL SHENOY                    Pebblecreek           799   11      406        46:00.9     14:50/M
      75    NATALIE HUTCHENS                  NRH                   737   11      427        46:53.7     15:07/M
      76    CARLY HACKER                      JCC                   575   11      428        46:55.6     15:08/M
      77    VICTORIA WILLIAMS                 NRH                   770   11      437        47:34.5     15:21/M
      78    BRENNA CASELLA                    Colleyville           126   11      442        47:40.5     15:23/M
      79    LAUREN FULLER                     JFRC                  594   11      462        48:50.5     15:45/M
      80    HANNAH ESTES                      Colleyville           134   11      467        48:54.9     15:46/M
      81    CHLOE NANCE                       DIS                   351   12      481        51:53.6     16:44/M
      82    RAQUEL BALDERA                    Lakewest              657   11      488        52:21.1     16:53/M
      83    KENNEDY KETCHUM                   Park South            786   11      505        57:42.1     18:37/M
      84    TOBY PEPPER                       CRUMC                 284   11      506        57:49.8     18:39/M
      85    TAYLOR MEDELLIN                   Griselda              467   11      519      1:02:21.5     20:07/M
Top

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    SAPPHIRE JONES                    Dawson MS             290   13        5        25:46.9      8:19/M
       2    ERIN CUMMINS*                                           827   14        7        26:29.7      8:33/M
       3    KELLY MCMAHAN                     CRUMC                 278   14       17        28:04.4      9:03/M
       4    ERIN DENTON                       Durham Ele            388   13       92        33:07.3     10:41/M
       5    JULIA REAPE                       Dawson MS             296   13      103        33:53.3     10:56/M
       6    GINGER MITCHELL                   Dawson MS             293   14      105        33:55.8     10:56/M
       7    SAVANNAH KNOTT                    Dawson MS             292   14      109        33:56.7     10:57/M
       8    KATIA SNYDER                      Dawson MS             298   14      110        34:00.7     10:58/M
       9    MEAGAN BRAMLAGE                   Durham Ele            372   13      163        36:26.7     11:45/M
      10    MARY KATE NORRELL                 Colleyville           156   14      192        37:28.4     12:05/M
      11    JASMINE MORGAN                    Park South            788   14      361        44:34.6     14:23/M
      12    KAIT WASCHKA                      Colleyville           179   13      445        47:48.7     15:25/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ERIN SHIER                        NRH                   760   15       38        29:46.6      9:36/M
       2    COURTNEY CABANO                   NRH                   727   15      320        42:38.8     13:45/M
       3    ALICIA BALBOA                     Diehl                 302   16      323        42:44.4     13:47/M
       4    STEPHANIE JOHNSON                 NRH                   740   18      426        46:53.7     15:07/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    STACEY PEARSON                    Durham Ele            412   29        6        25:53.6      8:21/M
       2    LYNDSAY OTTOSEN                   CRUMC                 282   23       25        28:42.2      9:15/M
       3    HEIDI TAYLOR                      Euless                441   26       53        31:00.0     10:00/M
       4    HAYLEY MIRZA*                                           835   29       85        32:54.0     10:37/M
       5    ELIZABETH KOSTOFF                 NRH                   742   28       86        32:58.0     10:38/M
       6    KATIE TUREK                       HTCS - Gold           562   25       96        33:26.5     10:47/M
       7    LINDSEY EASON                     CRUMC                 269   26      115        34:08.6     11:01/M
       8    HALEY BROWNING                    Northpark YMCA        702   22      129        34:49.4     11:14/M
       9    CAOLANNE GOVE                     JFRC                  598   21      134        35:00.6     11:17/M
      10    MEGAN POWELL                      NRH                   754   29      135        35:19.5     11:24/M
      11    KATIE WINGATE                     CRUMC                 289   23      142        35:54.3     11:35/M
      12    ANA JUAN                          Griselda              465   28      161        36:24.2     11:45/M
      13    MARGARET GRIFFING                 Faubion               449   28      167        36:36.2     11:48/M
      14    MICHELLE CHIARA*                                        826   26      179        36:49.7     11:53/M
      15    MEREDITH HAINSFURTHER             Lakewest              661   24      236        39:08.6     12:37/M
      16    SARAH BUREY                       Burey                 101   28      252        39:46.4     12:50/M
      17    CRISTHAL GUTIERREZ                Griselda              463   29      254        39:48.1     12:50/M
      18    DAISY MIRANDA                     Griselda              469   27      259        39:52.8     12:52/M
      19    MOLLY GREENLEE                    Griselda              461   27      265        40:14.9     12:59/M
      20    ALLISON BRETT                     JCC                   571   26      285        41:11.4     13:17/M
      21    KATY WATTERS                      JCC                   585   26      290        41:23.0     13:21/M
      22    KATHERINE STOCKWELL               NRH                   764   25      324        42:54.4     13:50/M
      23    AMANDA DIEHL                      Diehl                 307   25      328        42:59.6     13:52/M
      24    AMANDA ROBINSON                                         903   25      332        43:07.7     13:55/M
      25    KATIE STOCKWELL                   NRH                   765   28      343        43:57.3     14:11/M
      26    MARIA SALAZAR                     Diehl                 317   23      383        45:14.7     14:35/M
      27    SHANNA DOHENY                                           901   24      402        45:54.9     14:48/M
      28    KAYLA CAFFEY                      NRH                   729   21      421        46:40.4     15:03/M
      29    SARA PATIN                        Coppell 1             234   25      433        47:19.9     15:16/M
      30    MANDY OWENS                       JCC                   579   29      454        48:09.0     15:32/M
      31    ARACELY COLEMAN                   Diehl                 306   27      513      1:00:46.9     19:36/M
      32    SARAH ALMANZA                     Diehl                 299   25      524      1:11:24.7     23:02/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    TANIA RIPPY                       Lovejoy               697   39       36        29:39.7      9:34/M
       2    WENDY CRAWFORD                    Keller Pointe         632   37       43        30:14.9      9:45/M
       3    KAMA RIPPY                                              891   38       54        31:01.7     10:00/M
       4    KRISTEN BROWN*                                          824   30       71        31:59.7     10:19/M
       5    BETH HYLAND                       NRH                   738   31       80        32:36.8     10:31/M
       6    JANETTE DABBS                     Cooper                193   34       82        32:47.3     10:35/M
       7    MAUREEN TAMER                     HTCS - Blue           524   36       83        32:50.9     10:35/M
       8    ELODIE ROUMAGNE                   DIS                   357   32       84        32:53.8     10:36/M
       9    MEGAN ZAMZOW                      JFRC                  628   31       89        33:00.5     10:39/M
      10    CHRISTINA HAYES                                         868   38       97        33:33.0     10:49/M
      11    RIKKE OERNBERG                    CRUMC                 281   39      102        33:46.8     10:54/M
      12    DAWN LOOMIS                       Coppell 1             227   35      112        34:04.0     10:59/M
      13    JANELLE CARPENTER                 Cooper                187   37      117        34:30.2     11:08/M
      14    ERIN BURT                         Northpark YMCA        703   31      118        34:30.2     11:08/M
      15    PATRICIA DOKIE-BARAJAS            Pebblecreek           794   32      119        34:30.8     11:08/M
      16    JENNIFER MAGEE                    JFRC                  603   38      126        34:36.7     11:10/M
      17    CARA OWENS                        Colleyville           159   39      128        34:46.4     11:13/M
      18    DANIELLE LACKEY                   Durham Ele            398   36      138        35:50.6     11:34/M
      19    MELANIE CHAREST                   DIS                   334   37      153        36:14.0     11:41/M
      20    COURTNEY CERNY                    CRUMC                 268   31      171        36:40.4     11:50/M
      21    BELINDA KINNEY                    CRUMC                 274   39      176        36:45.6     11:51/M
      22    TIFFANY SMITH                     Faubion               458   32      185        37:03.3     11:57/M
      23    MELODY WHITLOCK                   HTCS - Blue           531   31      189        37:23.3     12:04/M
      24    CAROLINA ROJAS                    HTCS - Blue           518   30      193        37:28.8     12:05/M
      25    HEATHER CARLSON                   HTCS - Gold           541   32      197        37:37.9     12:08/M
      26    GLENDA MCCOMBER                   NRH                   746   36      207        37:53.1     12:13/M
      27    DEANNA BANDEMER*                                        849   36      215        38:19.0     12:22/M
      28    STACI HUTYRA                      Colleyville           141   36      217        38:28.6     12:25/M
      29    VALERIA GRAY                      Colleyville           137   36      223        38:37.2     12:27/M
      30    LAUREN OGUZHAN                    Colleyville           157   39      224        38:37.3     12:27/M
      31    AMI GUNTER                        Plano                 821   36      239        39:12.5     12:39/M
      32    NATALIE JORDAN                    Colleyville           143   39      241        39:15.4     12:40/M
      33    SUNNIE CATLIN                     Coppell 1             212   35      243        39:23.6     12:42/M
      34    JENNIFER DUGGINS                  Colleyville           132   39      257        39:49.7     12:51/M
      35    GUADALUPE MELENDEZ                Griselda              468   36      258        39:52.3     12:52/M
      36    GRISELDA ZAMARRIPA                Griselda              484   32      308        42:04.8     13:34/M
      37    STACIE BRESSLER                   Cooper                184   39      314        42:26.1     13:41/M
      38    CHERYL TAYLOR                     HTCS - Blue           525   39      316        42:30.6     13:43/M
      39    SEASYN RUVALEABA                  Diehl                 316   33      322        42:44.2     13:47/M
      40    GINGER WEBBER                     HTCS - Blue           528   37      333        43:09.0     13:55/M
      41    ORIANNA NIBARGER                  Northpark YMCA        717   32      339        43:44.9     14:06/M
      42    ROSA FRIAS                        Burey                 104   34      342        43:55.9     14:10/M
      43    KARI HOLMES                       Durham Ele            394   39      345        43:58.0     14:11/M
      44    TASHA MULLEN                      Plano                 814   36      355        44:24.9     14:19/M
      45    TIA DALI                          Coppell 1             217   38      364        44:35.0     14:23/M
      46    PILAR CASTRO-ZENA                 Diehl                 305   34      382        45:12.0     14:35/M
      47    KIMBERLY DOYLE                    Plano                 804   39      386        45:17.3     14:36/M
      48    ERICA HARDIN                      Park South            785   33      389        45:24.8     14:39/M
      49    DIOSELINA RAMIREZ                 Coppell 1             240   38      391        45:27.6     14:40/M
      50    JULIE LICARDIE                    Plano                 812   38      403        45:55.2     14:49/M
      51    CHERYL NIFONG                     NRH                   751   36      413        46:21.1     14:57/M
      52    VIANCA STARK*                                           846   30      423        46:49.6     15:06/M
      53    JENNIFER HAWKINS                  Keller Pointe         638   35      435        47:24.4     15:17/M
      54    ANNETTE SANTOS                                         1450   37      438        47:34.8     15:21/M
      55    KRISTEN JONES                     NRH                   741   32      444        47:44.7     15:24/M
      56    EMILY VAN WIE                     Northpark YMCA        721   31      449        47:55.3     15:27/M
      57    NELLY MWAMBA                      NRH                   748   36      451        48:04.1     15:30/M
      58    YATINI DESAI                      Northpark YMCA        705   37      452        48:05.9     15:31/M
      59    GILA APPEL                        JCC                   568   39      456        48:10.2     15:32/M
      60    MIRANDA BROWN                     Northpark YMCA        700   30      458        48:19.3     15:35/M
      61    CARRIE RESING                     Cooper                205   38      460        48:23.0     15:36/M
      62    JENNY RAFFENBEUL                  Coppell 1             237   39      470        48:58.6     15:48/M
      63    TA'TANISHA ELDRIDGE               Northpark YMCA        709   35      476        50:34.9     16:19/M
      64    KRISTINA POOL                     Lakewest              667   36      479        51:36.4     16:39/M
      65    LADONNA JOHNSON                   Lakewest              663   31      485        52:06.7     16:48/M
      66    YOLANDA VILLATORO                 Burey                 116   31      493        52:55.1     17:04/M
      67    CHRISTINE MULLIS                  Coppell 2             887   39      504        57:27.8     18:32/M
      68    MELINA WOUTERS                    NRH                   774   35      509      1:00:28.2     19:30/M
      69    AMBER NELSON                      Plano                 816   34      515      1:01:37.4     19:53/M
      70    AMY NOVAKOVICH                    HTCS - Blue           510   36      517      1:02:02.2     20:01/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    SUSAN DENDINGER                   Pebblecreek           793   44        3        25:20.1      8:10/M
       2    TRISH LOWE                        Durham Ele            406   46        9        27:05.0      8:44/M
       3    JACKIE CUMMINGS                   HTCS - Blue           485   47       20        28:18.7      9:08/M
       4    SUSAN VAN CAMP                    Keller Pointe         651   49       29        28:53.9      9:19/M
       5    MISTY GUELLER                     Lovejoy               683   43       33        29:33.8      9:32/M
       6    BETH SHIER                        NRH                   758   48       48        30:45.0      9:55/M
       7    LAURIE GARZA                      JFRC                  595   41       58        31:34.5     10:11/M
       8    LAURIE MITCHELL                   Cooper                203   48       60        31:36.5     10:12/M
       9    JULIE SEIBERT                     HTCS - Gold           558   47       66        31:40.4     10:13/M
      10    MELISSA OUAZZANI                  DIS                   353   45       67        31:47.9     10:15/M
      11    BEVERLY ELLIS                     NRH                   731   49       69        31:56.5     10:18/M
      12    KIM BARR                          JFRC                  588   46       75        32:19.8     10:25/M
      13    ROCHELLE FRAZEUR                                        893   40       76        32:20.0     10:26/M
      14    LOUISE MOLINAR                    HTCS - Gold           552   47       78        32:33.4     10:30/M
      15    KANDREN MYLES                     Northpark YMCA        713   46       94        33:17.8     10:44/M
      16    COURTNEY WALBORN                  Keller Pointe         652   40      106        33:55.8     10:56/M
      17    DANA CONYERS                      JFRC                  591   42      120        34:31.8     11:08/M
      18    JULEE WILLIAMS                    Cooper                208   41      121        34:31.8     11:08/M
      19    DORIS RODRIGUEZ                   Coppell 2             258   40      123        34:32.8     11:08/M
      20    RACHEL SANDOVAL                   Lakewest              670   42      131        34:52.2     11:15/M
      21    TRICIA SANFORD                    Durham Ele            425   40      140        35:53.4     11:35/M
      22    ANNE GOVE                         JFRC                  597   48      145        35:56.6     11:35/M
      23    JULIE KLECK                       Colleyville           146   44      148        35:58.1     11:36/M
      24    TERESE HUNWICK                    Keller Pointe         640   44      152        36:12.4     11:41/M
      25    KATHY BRAMLAGE                    Durham Ele            371   42      164        36:29.4     11:46/M
      26    SHANNON HAMILTON                  Durham Ele            390   41      165        36:30.3     11:46/M
      27    TERRY RAINS                       JFRC                  611   41      177        36:48.1     11:52/M
      28    DIANE MELCHER                     Colleyville           150   47      181        36:52.5     11:54/M
      29    MELODY HERRING                    Lovejoy               685   40      184        37:02.5     11:57/M
      30    MINDYE PIEPENBURG                 JFRC                  608   41      190        37:25.2     12:04/M
      31    ROSIE CHASE                                            1437   45      200        37:45.1     12:11/M
      32    ANGELIC POE                       Durham Ele            414   40      203        37:47.1     12:11/M
      33    VERONICA CARTER                   Durham Ele            381   40      204        37:47.5     12:11/M
      34    LYNN LANGENBERG                   Durham Ele            402   44      210        37:55.2     12:14/M
      35    KARIN PHELPS                      Colleyville           165   46      220        38:36.1     12:27/M
      36    VICTORIA BALZER                   Colleyville           123   40      227        38:53.1     12:33/M
      37    KRISTINA WARFIELD                 Colleyville           177   41      230        38:59.4     12:35/M
      38    KARIANNE HARMON                   HTCS - Blue           498   43      242        39:18.0     12:41/M
      39    CYNTHIA STEWART                   JFRC                  618   44      246        39:25.7     12:43/M
      40    ANGELITA TRANKA                   JFRC                  621   42      248        39:32.3     12:45/M
      41    MICHELE SUTTON                    Keller Pointe         646   43      249        39:33.2     12:45/M
      42    KATIE O'DONNELL                   HTCS - Blue           513   44      267        40:22.9     13:01/M
      43    MICHELLE CASELLA                  Colleyville           129   44      270        40:25.9     13:02/M
      44    RUBEY MARRERO                     Euless                438   41      278        40:42.3     13:08/M
      45    BRIDGET MITCHELL                  Lovejoy               690   44      289        41:20.0     13:20/M
      46    YAMIL BERARD                      HTCS - Gold           535   42      291        41:23.7     13:21/M
      47    AMY TRAMM                         Keller Pointe         648   42      295        41:30.8     13:23/M
      48    SHESHEYKO WASHINGTON              Euless                444   46      296        41:32.7     13:24/M
      49    JENNIFER WOODS                    DIS                   366   47      299        41:45.8     13:28/M
      50    GABRIELLA MCCORD                  Coppell 1             231   42      300        41:50.5     13:30/M
      51    MARIE DEASY                       Cooper                195   44      303        42:04.1     13:34/M
      52    HOLLY PARPAN                      Durham Ele            408   41      306        42:04.5     13:34/M
      53    KATRINA PEEBLES                   Durham Ele            413   46      309        42:09.1     13:36/M
      54    MELANIE LOWDER                    Lovejoy               687   44      310        42:09.8     13:36/M
      55    PRIYA PANDIT                      Colleyville           163   40      318        42:32.4     13:43/M
      56    CAROLYN HALLIBURTON               CRUMC                 271   42      335        43:20.4     13:59/M
      57    TRAYCE KAPLAN                     JCC                   578   40      346        44:04.0     14:13/M
      58    TONI SORI                         Colleyville           172   40      349        44:08.3     14:14/M
      59    KATIE HALVERSON                   HTCS - Blue           497   44      351        44:09.4     14:15/M
      60    KAREN GULLATT                     Coppell 1             220   42      358        44:33.4     14:22/M
      61    JACINTA HAYS                      Coppell 1             222   40      363        44:34.6     14:23/M
      62    MONICA CASTELLANOS                DIS                   331   40      366        44:41.1     14:25/M
      63    CHERYL CHRISTOPHERSON                                   870   47      370        44:56.5     14:30/M
      64    KRISTI WYNNE                      Griselda              483   43      372        45:01.5     14:31/M
      65    WALTER BRESSLER                   Cooper                185   42      375        45:03.8     14:32/M
      66    LESLIE GILVAR                     Plano                 809   43      378        45:08.0     14:34/M
      67    TAMARA ADDIS                                            889   44      380        45:08.7     14:34/M
      68    ELISA STEPHENS                                          866   40      387        45:18.1     14:37/M
      69    GWYNN STORTS                      HTCS - Blue           521   46      392        45:31.3     14:41/M
      70    TERESA CABANO                     NRH                   728   42      398        45:39.6     14:44/M
      71    SALLYE NORRIS                     Lovejoy               693   40      399        45:43.9     14:45/M
      72    CHARLA MOE                        Coppell 2             253   40      400        45:48.1     14:46/M
      73    TERRI GREENWELL*                                        830   48      408        46:07.0     14:53/M
      74    KATHY CUCCARESE                   HTCS - Gold           543   49      411        46:19.1     14:56/M
      75    JO ANN JOYNER-LOYD                Coppell 1             223   46      414        46:21.3     14:57/M
      76    CHERYL TAYLOR                     Durham Ele            428   42      422        46:43.3     15:04/M
      77    ALLISON STAL                      JFRC                  616   41      431        47:07.0     15:12/M
      78    NANCY QUINTANA                    Durham Ele            417   45      432        47:17.7     15:15/M
      79    TIFFANY SERRANO                   DIS                   359   40      447        47:50.6     15:26/M
      80    JAMIE BEVAN                       JFRC                  589   49      461        48:48.6     15:45/M
      81    ISABEL VALDEZ                     JFRC                  624   43      464        48:51.5     15:45/M
      82    KAREN SMITH                       DIS                   362   40      468        48:55.2     15:47/M
      83    SUSAN HAGSTROM                                         1448   49      469        48:55.6     15:47/M
      84    CATHY HUTCHENS                    NRH                   736   40      474        49:14.5     15:53/M
      85    KELLY NEWELL                      NRH                   750   42      487        52:12.3     16:50/M
      86    TARRIE LYNN ESTES                 Colleyville           135   46      489        52:32.8     16:57/M
      87    SANDRA BALDERA                    Lakewest              658   47      490        52:41.2     17:00/M
      88    JOETTA BLACK                      Park South            775   42      491        52:44.3     17:01/M
      89    JONNA LEE BARTA                   DIS                   326   41      497        52:58.1     17:05/M
      90    LAURA MARTIN                      HTCS - Gold           550   45      498        54:53.8     17:42/M
      91    CHRISTY WOLGAMOTT                 HTCS - Blue           532   41      502        57:00.6     18:23/M
      92    TVELYN ETHRIDGE                   Park South            780   43      522      1:06:04.3     21:19/M
      93    DENISE PHIPPS                                           869   42      523      1:11:21.3     23:01/M
      94    LISA POSO                         Griselda              477   46      527      1:11:46.4     23:09/M
Top

Female 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ANN GOUGH                         JCC                   572   53       11        27:28.2      8:52/M
       2    MARY HAROKOPNS                                         1455   50       12        27:53.0      9:00/M
       3    MONICA DESJARDINS                 Lovejoy               678   52       51        30:54.9      9:58/M
       4    MARIE OKERSON                     Dawson MS             294   57      174        36:43.7     11:51/M
       5    KATHLEEN COX*                                           848   52      180        36:50.0     11:53/M
       6    MARY BOYDSTUN                     Keller Pointe         629   50      216        38:27.1     12:24/M
       7    ANNA MOON                         Burey                 107   54      273        40:32.4     13:05/M
       8    GRETCHEN GAYOWSKI                 Faubion               448   50      288        41:16.9     13:19/M
       9    LESLI GABOR                       Cooper                197   51      311        42:13.5     13:37/M
      10    SALLY HILLIN*                                           831   58      348        44:05.2     14:13/M
      11    DIANE SBORLINI                    JCC                   584   52      412        46:19.7     14:56/M
      12    COLLEEN DEBES                     HTCS - Gold           545   50      424        46:52.9     15:07/M
      13    TOLA BEST                         DIS                   327   50      480        51:53.5     16:44/M
      14    KATHERINE KENNEDY*                                      832   55      507        59:10.1     19:05/M
      15    CHERYL GRIMES                     Griselda              462   50      518      1:02:21.5     20:07/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JOHN LEPINO                                            1464   12        1        24:12.4      7:48/M
Top

Male 8 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    AVERY DOYLE                       Plano                 803    8       74        45:17.1     14:36/M
Top

Male 9 to 10

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    LOGAN DOYLE                                             867   9        75        45:18.1     14:37/M
Top

Male 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    CASON HUNWICK                                           906   12        2        24:45.1      7:59/M
       2    JACOB TAYLOR                      Durham Ele            430   11       17        31:27.2     10:09/M
       3    AUSTIN MITCHELL                   Lovejoy               689   12       32        35:51.2     11:34/M
Top

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    LOGAN SAYLES                      Colleyville           168   14       46        38:32.1     12:26/M
       2    MAX KAPLAN                        Colleyville           144   14       77        45:42.9     14:45/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MATTHEW WINES                     Coppell 2             263   15        5        27:31.2      8:53/M
       2    MATTHEW CARSON                    Durham Ele            379   15       33        36:01.0     11:37/M
       3    DANIEL PRATT                      HTCS - Blue           514   17       53        40:32.6     13:05/M
       4    ANAFER BARRARA                                          904   18       64        41:52.4     13:30/M
       5    FRANCISCO ZAPATA                  Burey                 120   17       78        45:51.4     14:47/M
       6    MIGUEL SOTELO                     Burey                 112   16       88        47:43.1     15:24/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    CHRISTOPHER STOCKWELL             NRH                   763   27        6        28:42.8      9:15/M
       2    RENI CASTRO                       Pebblecreek           791   28       13        30:40.4      9:54/M
       3    MALEK AUDI                        Lovejoy               676   28       48        39:01.5     12:35/M
       4    ROBERT MARLOW                     NRH                   745   29       65        42:14.5     13:37/M
       5    CHRIS FINLEY                      Griselda              460   29       70        44:44.6     14:26/M
       6    JEFF RAMIREZ                      NRH                   756   21       98        56:20.7     18:10/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    EMILIO AMAYA                                            864   33        4        26:25.3      8:31/M
       2    EREC BLACK                                              890   39       15        31:18.5     10:06/M
       3    JOHN LEPINO                       Cooper                201   37       18        31:31.3     10:10/M
       4    GRAHAM BARR                       JFRC                  586   38       25        33:49.6     10:55/M
       5    HUGO SIETSES                      DIS                   361   33       27        34:04.0     10:59/M
       6    BRAD BROWN                        NRH                   725   32       29        35:30.8     11:27/M
       7    JAMES VIATOR                      NRH                   767   37       35        36:36.4     11:48/M
       8    ISRAEL MARTINEZ                   Diehl                 312   33       38        36:53.0     11:54/M
       9    CHRIS MCKINZIE                    Colleyville           149   38       40        37:29.2     12:05/M
      10    AUGUST WEBBER                     HTCS - Blue           527   38       41        37:34.9     12:07/M
      11    MATT YOUNG                        Coppell 2             267   38       42        37:48.9     12:12/M
      12    JASON RAINE                       CRUMC                 285   37       45        38:29.3     12:25/M
      13    DARRELL ROGERS                    Cooper                207   39       50        39:52.9     12:52/M
      14    DANIEL SULLIVAN                   Pebblecreek           800   35       51        40:00.3     12:54/M
      15    SHAWN SMITH                       NRH                   762   37       52        40:25.2     13:02/M
      16    JUAN PEREZ                        Griselda              474   30       55        40:36.0     13:06/M
      17    JOHN DRAUDE                                            1423   39       57        40:46.1     13:09/M
      18    TOM BROWNFIELD                    Durham Ele            373   36       60        41:09.0     13:16/M
      19    ERIK NELSON                       Plano                 817   38       71        44:46.8     14:26/M
      20    DEAN BARANOWSKI                   Griselda              459   35       72        45:06.9     14:33/M
      21    HOWARD HACKER                     JCC                   576   39       83        46:55.5     15:08/M
      22    DAVID, SR. ELDRIDGE               Northpark YMCA        707   36       86        47:36.1     15:21/M
      23    JAKE CASELLA                      Colleyville           127   39       87        47:40.2     15:23/M
      24    MARIO VILLATORO                   Burey                 115   37       97        52:56.1     17:05/M
      25    MIKE PEPPER                       CRUMC                 283   39       99        58:05.2     18:44/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MICHAEL HUNWICK                                         905   41        3        24:55.0      8:02/M
       2    BLAKE BUTLER                      Colleyville           125   43        7        28:52.0      9:19/M
       3    RICH MAGUIRE                      DIS                   346   42        8        28:59.1      9:21/M
       4    RAUL RIVERA                       HTCS - Blue           517   43        9        29:15.3      9:26/M
       5    STEPHEN BUKSH                     HTCS - Gold           537   40       10        29:36.0      9:33/M
       6    ED GOUGH                          JCC                   574   45       11        30:18.4      9:46/M
       7    MIKE PAYNE                        Keller Pointe         642   42       12        30:36.9      9:52/M
       8    CARL VARRIALE                     Durham Ele            432   46       14        30:59.2     10:00/M
       9    ROBBIE TAYLOR                     Durham Ele            431   46       16        31:27.0     10:09/M
      10    JAY GHOSH                         Pebblecreek           795   43       19        31:39.3     10:13/M
      11    MIKE SADLER                       Durham Ele            423   49       20        31:48.9     10:15/M
      12    RICARDO CASTELLANOS               DIS                   332   42       21        32:14.1     10:24/M
      13    CHAD KIMBLE                       Durham Ele            395   44       22        32:50.2     10:35/M
      14    MICHAEL SMITH                     Coppell 2             261   47       26        34:01.3     10:58/M
      15    JOHN VANSTIPDONK                  Northpark YMCA        722   40       28        34:29.2     11:07/M
      16    CLAUDIA MOLINA                    HTCS - Blue           506   40       31        35:51.1     11:34/M
      17    MATTHEW NARTZ                     Northpark YMCA        714   40       34        36:23.3     11:44/M
      18    BRENT TURNER                      Colleyville           175   40       36        36:38.2     11:49/M
      19    ABE HOYOS                         Coppell 2             250   48       37        36:49.4     11:53/M
      20    MICHAEL POLLAK                    JCC                   582   42       39        36:54.2     11:54/M
      21    TED BUCKNAM                       Durham Ele            377   46       47        38:51.9     12:32/M
      22    TODD DENEAULT                     Durham Ele            387   40       49        39:39.2     12:47/M
      23    TIM ARCHER                        DIS                   322   44       54        40:33.5     13:05/M
      24    JOHN SIGMAN                       HTCS - Blue           520   46       56        40:40.8     13:07/M
      25    ALFRED CARVAJAL                   Cooper                188   42       58        41:01.7     13:14/M
      26    SCOTT BIRMBAUM                    JCC                   569   49       61        41:09.2     13:16/M
      27    CHUCK KRAMER                      HTCS - Blue           502   41       62        41:15.1     13:18/M
      28    JIM DRYBURGH                      DIS                   336   43       67        43:05.9     13:54/M
      29    KEVIN O'NEIL                      HTCS - Gold           555   43       68        43:37.4     14:04/M
      30    TIM STEPHENS                                           1426   47       73        45:16.9     14:36/M
      31    DAVOUD BABAHAJI                   DIS                   323   45       76        45:22.4     14:38/M
      32    SHANTHARAM SHENOY                 Pebblecreek           798   48       79        46:00.2     14:50/M
      33    GARY HALSTEAD                     Northpark YMCA        710   42       80        46:16.3     14:55/M
      34    GREGORY LOYD                      Coppell 1             229   44       81        46:22.6     14:57/M
      35    SHAMOON OVAISE                    Coppell 2             256   43       82        46:27.6     14:59/M
      36    ROBERT HOLMES                     Cooper                199   47       84        46:57.5     15:09/M
      37    CHRIS SEALY                       CRUMC                 287   41       85        47:23.4     15:17/M
      38    MARK WEWERS                       HTCS - Gold           564   42       89        48:35.1     15:40/M
      39    ROBERT WONG                       NRH                   772   47       90        48:50.2     15:45/M
      40    GARY FULLER                       JFRC                  593   40       91        48:50.5     15:45/M
      41    RAKESH CHANANA                    Coppell 1             215   49       92        49:04.8     15:50/M
      42    CHRISTOPHE LAMARSAUDE             DIS                   342   43       93        50:15.3     16:13/M
      43    SCOTT DAVIDSON                    Durham Ele            385   44       94        50:45.4     16:22/M
      44    MICHAEL HENRY                     Colleyville           139   48       96        52:09.4     16:49/M
Top

Male 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JIM BRAMLAGE                      Durham Ele            369   50       23        33:25.4     10:47/M
       2    ANDY REPPETO                      Durham Ele            420   54       24        33:38.9     10:51/M
       3    KEITH NEILL                       HTCS - Blue           509   52       30        35:50.7     11:34/M
       4    PAUL SPIEGELMAN                   Durham Ele            427   52       43        38:05.1     12:17/M
       5    DUNCAN MILLS                      Colleyville           152   50       44        38:06.8     12:17/M
       6    BARRY SKREPNEK                    Coppell 2             259   52       59        41:05.7     13:15/M
       7    JAMES SHEEHAN                                           986   67       63        41:19.0     13:20/M
       8    KEVIN PARPAN                      Durham Ele            409   51       66        43:03.0     13:53/M
       9    STEVE WINKLER                     HTCS - Gold           566   50       69        44:28.9     14:21/M
      10    MOHAMMED ABDULHAFIZ               Lovejoy               674   54       95        51:35.2     16:38/M

*Overall place within gender.