Phoenixville PAL Phantoms Wrestling: Place Winners


Tournament Place Winners - 2010


Boyertown JV
Miles Davido - Third Place
Patrick Layne - Fourth Place

Battle of Germantown
Xander Lotsis - First Place
Ryan Shepherd - First Place
Antonio Valenteen - First Place
Mark Cermanski - Second Place
Shane Muntz - Second Place
Brian Gola - Third Place
Chris Sullivan - Third Place
Jack Gola - Fourth Place

MAWA Eastern Nationals
Antonio Valenteen - Fifth Place

MAWA Regionals
Antonio Valenteen - First Place

PJW State Championship
Shane Muntz - Third Place

MAWA Districts
Xander Lotsis - First Place
Antonio Valenteen - First Place
Jay Fedick - Second Place
Micky Rosenkrantz - Second Place
Keith Gallagher - Third Place
Max Shepherd - Third Place

PJW Area 11 Championship
Ryan Muntz - First Place
Shane Muntz - First Place
Val Bogachev - Fourth Place

ICWL Championship
Xander Lotsis - First Place
Val Bogachev - Second Place
Ryan Muntz - Second Place
Shane Muntz - Second Place
Max Shepherd - Second Place
Antonio Valenteen - Second Place
Mark Cermanski - Third Place
Jay Fedick - Third Place
Ryan Shepherd - Third Place
Brian Gola - Fourth Place
TEAM FINISH - Seventh Place

Exeter Round Robin
Mark Cermanski - First Place
Jay Fedick - First Place

Pennridge Novice
Xander Lotsis - First Place
Nicky Togno - Second Place

ICWL Novice Championship
Patrick Layne - Third Place
Matthew Phillips - Fourth Place

Upper Moreland Novice
Xander Lotsis - Second Place
Nicky Togno - Second Place
Cole Caba - Third Place

PJW Sectional Qualifier
Ryan Muntz - First Place
Shane Muntz - First Place
Mark Cermanski - Second Place
Max Shepherd - Second Place
Val Bogachev - Third Place
Brian Gola - Third Place
Antonio Valenteen - Third Place
Jay Fedick - Fourth Place
Xander Lotsis - Fourth Place

Northeast Nationals
Ryan Muntz - First Place (8 & Under 80lbs)
                   Fourth Place (8 & Under 85lbs)
Shane Muntz - First Place (10 & Under 130lbs)
                     First Place (10 & Under 150lbs)

Kennet Round Robin
Matt Pires - Second Place

Upper Dauphin Novice
Matt Pires - First Place

Hershey Novice
Matt Pires - First Place


Tournament Place Winners - 2009


Germantown Academy Open December 6
Ryan Muntz - First Place
Mark Cermanski - Third Place
Brian Gola - Third Place
Shane Muntz - Third Place
Ryan Shepherd - Third Place

MAWA Eastern Nationals May 2 - 3
Shane Muntz - Fourth Place
Ryan Muntz - Fifth Place

MAWA Regionals Bethlehem April 4
Ryan Muntz - First Place
Shane Muntz - First Place
Antonio Valenteen - Third Place

MAWA Districts Great Valley March 14
Mark Cermanski - First Place
Jacob Straka - First Place
Jack Gola - Second Place
Max Shepherd - Second Place
Ryan Shepherd - Third Place
Matt Pires - Fourth Place
Micky Rosenkrantz - Fourth Place

MAWA Districts Upper Merion March 7
Ryan Muntz - First Place
Shane Muntz - First Place
Antonio Valenteen - First Place
Jordan Valenteen - First Place
Eddie McCarthy - Third Place
Connor Staples - Fourth Place

ICWL Championship March 1
Ryan Muntz - First Place
Shane Muntz - First Place
Val Bogachev - Third Place
Max Shepherd - Third Place
Mark Cermanski - Fourth Place

ICWL Novice Championship February 23
Xander Lotsis - First Place
Garrett Serwatka - Third Place
Bryce Thompson - Third Place
Jacob Perillo - Fourth Place

Pennridge Novice February 23
Matt Pires - Third Place

Upper Moreland Novice February 15
Keith Gallagher - First Place
Micky Rosenkrantz - First Place
Val Bogachev - Second Place

PJW South Qualifier February 15
Sam LaPorte - First Place
Eddie McCarthy - First Place
Shane Muntz - First Place
Jordan Valenteen - First Place
Antonio Valenteen - Second Place
Brian Gola - Third Place
Max Shepherd - Fourth Place

Springfield February 15
Connor Staples - Second Place
Jack Gola - Third Place
Vinny Togno - Fourth Place

Haverford Novice February 8
Garrett Serwatka - First Place
Xander Lotsis - Second Place
Justin Mitchell - Second Place
Austin Stamato - Third Place
Antonio Valenteen - Third Place
Dylan Elliason - Fourth Place
Gavin Perillo - Fourth Place
Corey Washington - Fourth Place

Greater Norristown February 8
Shane Muntz - First Place
Jordan Valenteen - First Place
Ryan Muntz - Second Place
Val Bogachev - Fourth Place
Mark Cermanski - Fourth Place
Chris Sullivan - Fourth Place

Lynx Novice February 7
Matt Pires - Second Place

Media Tournament February 1
Mark Cermanski - Third Place

Souderton Novice February 1
Matt Pires - Third Place

Northeast Nationals January 24
Shane Muntz - Third Place (105-110lbs)
                   First Place (110lbs)
                   Fourth Place (110-120lbs)

Blazer Mat Club Tournament January 18
Jack Gola - Second Place
Brian Gola - Third Place

Middletown Novice January 3
Matt Pires - First Place

Pottsgrove Takedown January 2
Matt Pires - Third Place


Tournament Place Winners - 2008


Council Rock December 27
Chase Julicher - First Place
Shane Muntz - Second Place
Ian Straka - Second Place

North Penn Holiday Classic December 13
Antonio Valenteen - First Place
Keith Gallagher - Third Place

Boyertown JV December 7
Max Shepherd - First Place
Matt Pires - Third Place

MAWA Districts Great Valley March 29
Shane Muntz - First Place
Ryan Muntz - Second Place
Sam LaPorte - Second Place
Brian Gola - Third Place

MAWA Districts Upper Merion March 15
Chris Sullivan - Third Place

ICWL Championship March 2
Shane Muntz - First Place
Ryan Muntz - Second Place
Brian Gola - Third Place
Sam LaPorte - Third Place

ICWL Novice February 23
Max Shepherd - First Place
Tanner Steltz - Second Place
Jake Simons - Third Place
Connor Greenwood - Fourth Place
George Huggler - Fourth Place
Ryan Shepherd - Fourth Place
TEAM JUNIOR DIVISION - THIRD PLACE

Hatboro-Horsham Novice Tournament February 17
Valentine Bogachev - First Place
Simon Olivas - First Place
Zach Bonnell - Second Place
George Huggler - Second Place
Tanner Romance - Second Place
Ryan Shepherd - Second Place
Tanner Steltz - Second Place
Tristen Alvarado - Third Place
Joe Casiano - Fourth Place
Jay Fedick - Fourth Place
Trey Romance - Fourth Place
Mickey Rosenkrantz - Fourth Place

Greater Norristown Tournament of Champions February 10
Ryan Muntz - Second Place: Bantam 70
                   Second Place: Bantam Unlimited
Shane Muntz - Second Place
Ian Straka - Second Place
Sam LaPorte - Third Place
Jay Fedick - Fourth Place
Cam LaPorte - Fourth Place

PJW Area 11 January 20
Chris Berry - Second Place

Blazer Mat Club Open January 20
Brian Gola - Third Place
Jack Gola - Fourth Place



Tournament Place Winners - 2007


Council Rock December 29
Shane Muntz - First Place
Ryan Muntz - Second Place

Pottsgrove Open Tournament December 29
Christopher Berry - First Place

Pottsgrove Takedown Tournament December 28
Christopher Berry - Second Place

North Penn Jr. Knights Holiday Classic December 8
Mark Cermanski - First Place
Jack Gola - First Place
Vince Togno - Second Place

Battle Of Germantown December 2
Brian Gola - Third Place

Quakertown Open December 2
Ryan Muntz - First Place
Shane Muntz - First Place
Simon Olivas - Third Place
Jacob Straka - Third Place



MAWA Eastern Nationals April 28-29
SHANE MUNTZ - EASTERN NATIONAL CHAMPION


MAWA Regionals April 14
Shane Muntz - First Place

Southern Lehigh Classic March 30
Shane Muntz - Second Place

MAWA Districts March 17
Shane Muntz - First Place
Matt Cermanski - Third Place
Chris Demey - Third Place
Sam LaPorte - Third Place

Ridley March 11
Cam LaPorte - Third Place

ICWL Championship March 3
Shane Muntz - First Place
Chase Julicher - Second Place
Miles Burger - Third Place
Conor Myers - Fourth Place

Drexel Hill February 25
Shane Muntz - First Place

ICWL Novice February 24
Ryan Muntz - First Place
Chris Demey - Second Place
Chase Julicher - Second Place
Kaelon Tryon - Second Place
Brennigan Myers - Third Place
Thomas Fell - Fourth Place
Evan Johnston - Fourth Place
Christian Lehning - Fourth Place
Simon Olivas - Fourth Place

Hatboro-Horsham Novice February 18
Mark Cermanski - Second Place
Kaelon Tryon - Second Place
Brian Gola - Fourth Place
Vince Togno - Fourth Place

Greater Norristown Tournament Of Champions February 11
Ryan Muntz - First Place & OW Award Winner
Shane Muntz - First Place

Souderton Novice February 4
Vince Togno - Fourth Place

PJW Area 11 Novice & Open January 28
Thane Burger - First Place
Cam LaPorte - First Place
Mark Cermanski - First Place
Brian Gola - Second Place
Jack Gola - Second Place
Sam LaPorte - Second Place
Ian Godinez - Third Place
Chase Julicher - Third Place

Pennsylvania Nationals January 14
Shane Muntz - Second Place
Ryan Muntz - Fifth Place

Blazer Mat Club Novice January 14
Brian Gola - Third Place


Tournament Place Winners - 2006

Junior Knights Novice December 9
Thane Burger - First Place

Battle Of Germantown December 3
Dan Wade - Third Place
Ian Straka - Fourth Place

Quakertown Open December 3
Shane Muntz - Second Place
Ryan Muntz - Fourth Place

MAWA Eastern Nationals April 29 & 30               
Shane Muntz - Fifth Place

MAWA Regionals April 8
Shane Muntz - Fourth Place

MAWA Districts March 18
Shane Muntz - First Place
Sam LaPorte - Third Place

Ridley Open March 12
Sam LaPorte - Second Place

ICWL Open Championship March 4
Shane Muntz - Third Place
Sam LaPorte - Fourth Place

ICWL Novice Championship
Dante Colonna - First Place
Mark Cermanski - Second Place
Chris Berry - Fourth Place
Brian Gola - Fourth Place
Ryan Muntz - Fourth Place
Max Tornetta - Fourth Place

Hatboro-Horsham Novice
Christopher Berry - First Place
Tyrell Barr - Third Place
Mark Cermanski - Third Place
Dante Colonna - Third Place

Marple-Newtown Open
Shane Muntz - First Place
Cam LaPorte - Fourth Place


Tournament Place Winners - 2005


Battle Of Germantown
Ian Straka - Fourth Place

PJW Area 11 Championship
Sam LaPorte - Second Place

MAWA Districts
Cam LaPorte - Second Place
Sam LaPorte - Second Place

ICWL Open Championship
Sam LaPorte - Fourth Place
Shane Muntz - Fourth Place

ICWL Novice Championship
Shane Muntz - First Place
Michael Stokes - First Place
Danny Giannone - Third Place

Lionville Open
Sam LaPorte - Second Place
Jorden Valenteen - Third Place

Greater Norristown Tournament of Champions
Cam LaPorte - Second Place
Sam LaPorte - Third Place

Haverford Novice
Shane Muntz - First Place
Bryan Walters - Second Place
Michael Stokes - Third Place

West Norriton Open
Cam LaPorte - Second Place
Sam LaPorte - Third Place

Aston Bandit Open
Sam LaPorte - Third Place

Marple-Newtown Open
Sam LaPorte - Second Place
Cam LaPorte - Fourth Place

Germantown Academy Open
Sam LaPorte - Third Place