NYSCSH: Welcome

Welcome to  New York State Club School Hockey  (NYSCSH)

The First AAU High School Ice Hockey program

 

 

2011-12 State Champions

Large School - Massapequa

Small School - Long Beach

Mixed School-Iroquois/Alden

 

 

Member association of AAU (Amateur Athletic Union)

Member Clubs

High School Hockey League of Nassau County

Explorer High School Club League

Southtowns High School Club League

Western New York High School Club League

 

AAU 2012 NYSCSH State Tournaments     (revised 3/7/12)

Divisions:             A                                B 

                      Hutch Tech                Syosset  

                      St. Francis                Massapequa

                      St. Joes                    Lancaster

 

 Large School       Northtowns Center Amherst NY

2-Mar    10:00 AM           St. Francis     2      v          Massapequa  2

2-Mar    12:00 PM           St. Joes     3          v         Lancaster  1

2-Mar    2:00 PM             Syosset      8         v          Hutch Tech  7

2-Mar    6:00 PM             St. Joes      3         v          Massapequa  5 

                                                     

3-Mar    8:00 AM             Syosset  3             v          St. Francis  3 

3-Mar    10:00 AM           Hutch Tech   4      v          Lancaster  5

3-Mar    2:00 PM             St. Joes    4          v          Syosset   6

3-Mar    4:00 PM             Massapequa  7    v         Hutch Tech  2

3-Mar    6:00 PM             St. Francis   3       v          Lancaster   3

                                                     

4-Mar    9:00 AM                        Syosset   4         v        Lancaster  6

4-Mar    11:00 AM                      Massapequa  4   v          St. Francis 3  (Overtime)

                                              Championship Game 

4-Mar    5:00 PM                         Massapequa 3    v    Lancaster 1

Divisions:             A                                B 

                      Starpoint                      Long Beach  

                      Cheektowaga             Cold Spring Harbor

                      SW/Maple Grove        CH/JFK

Small School               Long Beach       

2-Mar    8:00 AM             Cheektowaga           v          Cold Spring Harbor

2-Mar    10:00 AM           CH/JFK                     v          SW/Maple Grove        

2-Mar    12:00 PM           Long Beach           v         Starpoint 

2-Mar    4:00 PM             Cheektowaga          v          CH/JFK

2-Mar    6:00 PM             SW/Maple Grove   v          Cold Spring Harbor 

                                                      

 3-Mar    9:00 AM            SW/Maple Grove   v          Long Beach

3-Mar    11:00AM            Starpoint              v          CH/JFK 

3-Mar    6:00 PM             Cold Spring Harbor      v          Starpoint 

3-Mar    8:00 PM             Long Beach      v          Cheektowaga

                                                       

4-Mar    9:00 AM                        2          v          3

4-Mar    11:00 AM                      1          v          4                                

                                                  Championship Game                                                   

4-Mar    5:30 PM             Long Beach   v  

Open Division             Jamestown    

Divisions:             A                                                 B 

              Iroquois/Alden                                East Williston  

              City Honors/Cardinal O'Hara          Oceanside

              Olean                                                 East Aurora/Holland

 

2-Mar    10:00 AM           CH/C O'H      4      v          Oceanside   6

 2-Mar    12:00 PM          Olean      6          v          East Aurora/Holland  6

2-Mar    2:00 PM             East Williston   3  v          Iroquois/Alden  5

2-Mar    6:00 PM             Olean    4             v          Oceanside   6

                                                       

3-Mar    8:00 AM             East Williston    5   v          CH/C O'H  3

3-Mar    10:00 AM           Iroquois/Alden  5   v          East Aurora/Holland  3

3-Mar    2:00 PM            Olean        3           v          East Williston  4

3-Mar    4:00 PM             Oceanside    6       v          Iroquois/Alden  6

3-Mar    6:00 PM             CH/C O'H       1      v          East Aurora/Holland  2

                                                       

4-Mar    7:30 AM                        Iroquois/Alden   7      v          East Aurora/Holland  3

4-Mar    9:30 AM                      Oceanside    7              v          East Williston  4 

                                                                        Championship Game     

4-Mar    3:30 PM                    Iroquois/Alden  3        v         Oceanside    2

 Round 1        Division 1 plays Division 2 (total 9 games)                                          

 Round 2 (4 teams):      

1st Highest points vs 4th Highest points 

2nd Highest points vs 3rd Highest points                                           

 Finals      2 Winners of round 2                

 

 

Niagara District (2011-2012)          

Large Schools: 

Lancaster, St. Francis, St. Joe's 'A', Orchard Park, Canisius, Hutch-Tech

Small Schools: 

Cheektowaga, Maryvale, Depew, Starpoint, Southwestern/Maple Grove, CH/JFK, Wilson, St. Joe's 'B' 

Open Schools:

City Honors/Cardinal O'Hara, Olean, Iroquois/Alden, Akron, Dunkirk/Fredonia, East Aurora/Holland, Eden/Lakeshore, Jamestown, Pioneer/Springville, Tonawanda/North Tonawanda,  South Park/Riverside, Niagara Catholic

Metropolitan District (2011-2012)

Large Schools

Bellmore/Merrick, Great Neck, Massapequa, Syosset #1

Small Schools

Bethpage, Cold Spring Harbor #2, JerichoLong Beach #1, Port Washington

Open Schools

East Williston #1, Garden City, Levittown, Lynbrook, Oceanside

 

 

 

     NYSCSH - JV TOURNAMENT
         
    Community Recreation Center  
     1767 East Shore Dr.    
     Ithaca, New York 14850    
         
     March 2, 3, & 4th, 2011    
         
 March 2  Time  Home    Away
 Game #1 9:00 AM  Lew- Port vs  Wantagh/Seaford
 Game #2 11:00 AM  Ithaca vs  Canisius
 Game #3 1:00 PM  Timon vs  Dunkirk/Fredonia
 Game #4 3:00 PM  Locust Valley vs  Hamburg
 Game #5 5:00 PM  Lew- Port vs  Ithaca
 Game #6 7:00 PM  Wantagh/Seaford vs  Canisius
         
 March 3        
 Game #7 7:00 AM  Timon vs  Locust Valley
 Game #8 9:00 AM  Dunkirk/Fredonia vs  Hamburg
 Game #9 11:00 AM  Canisius vs  Lew- Port
 Game #10 5:00 PM  Wantagh/Seaford vs  Ithaca
 Game #11 7:00 PM  Hamburg vs  Timon
 Game #12 9:00 PM  Locust Valley vs  Dunkirk/Fredonia
         
 March 4        
 Game #13 8:00 AM  1st Div 1 vs  2nd Div 2
 Game #14 10:00 AM  1st Div 2 vs  2nd Div 1
 Game # 15 4:00 PM  Winner # 13 vs  Winner # 14
         
     Division 1    Division 2
     Lew- Port    Timon
     Wantagh/Seaford    Dunkirk/Fredonia
     Ithaca    Locust Valley
     Canisius    Hamburg

2011 State Champions

Small School- Maryvale

Large School - St. Francis

Open School -  Iriquois-Alden

 



NYSCSH Leagues
Buffalo Explorer High School Club League     High School Hockey League of Nassau County    
Southtowns High School Club League     Western New York High School Club League