montcobaseball: MY SITE NEWS

Monday, May 25
2015 Montco Playoffs - Peanut, Rookie, Bantam, Midget and Junior Leagues
PLAYOFF Image
REGULAR SEASON SEEDING CONTINUES UNTIL THE CHAMPIONSHIP GAME.  TEAM COMING OUT OF WINNERS BRACKET IS HOME TEAM FOR FIRST CHAMPIONSHIP GAME REGARDLESS OF REGULAR SEASON SEEDING.  IF 2ND CHAMPIONSHIP GAME IS NEEDED IT SWITCHES TO VISITING TEAM FIELD WHO ALSO BECOMES THE HOME TEAM. RAINOUTS GO TO THE NEXT DAY.
 
 
 
Peanut League (9):
 
1st Place:  Abington
 
2nd Place:  Upper Dublin
 
Single Elimination
Friday June 5, 2015
Game #1 Seed #9 (Parkwood) at Seed #8 (Roslyn) 5:45pm, Parkwood wins 
Game #2 Seed #10 (Southampton) at Seed #7 (UD-CUNN), 5:45pm UD-Cunn wins

Sunday June 7, 2015:
Game #3 Seed #5 (Chestnut Hill) at Seed #4 (Fox Rok), 10:00am Sunday Fox Rok Complex Fox Rok wins
Game #4 Seed #6 (Cheltenham) at Seed #3 (Somerton) 12:00pm Somerton Complex Somerton wins
Game #5 Winner of Game #1 (Parkwood) at Seed #1 (Abington) 1:00pm Alverthorpe Park Abington wins
Game #6 Winner of Game #2  (UD-Cunn) at Seed #2 (UD-CAI) 1:00pm Camp Hill and Highland UD-CAI wins

Friday June 12, 2015:
Game #7 Winner of Game #3 (Fox Rok) vs Winner of Game #5 (Abington) 5:45pm Alverthorpe C Abington wins
Game #8 Winner of Game #4 (Somerton) vs Winner of Game #6 (UD-CAI) 5:45pm Camp Hill and Highland Upper Dublin wins
 
Sunday June 14 - Championship Game
Game #9 - Winner of Game #8 (Upper Dublin-CAI) vs Winner of Game #7 (Abington) 2:00pm Alberthorpe C Abington wins

________________________________________________________________________
Rookie League (U10):
 
1st Place:  Somerton
 
2nd Place:  Upper Dublin
 
Single Elimination
Sunday June 7, 2015
 
Game #1 Seed #5 (Chestnut Hill) at Seed #4 (Abington) 10:00am Alvathrope C

Friday June 12, 2015 - Semi Finals:

Game #2 Seed #3 (Upper Dublin) at Seed #2 (Fox Rok), 5:45pm, Fox Rok Upper Dublin wins
Game #3 Winner of Game #1 (Abington) at Seed #1 (Somerton) 5:45pm, Somerton wins


Sunday June 14, 2015 - Championship Game
 
Winner of Game #2 (Upper Dublin) vs Winner of Game #3 (Somerton) 1:00pm Somerton Complex Somerton wins (extra innings)

________________________________________________________________________
  
Bantam League (U11):
 
1st Place:  Fox Rok
2nd Place:  Upper Dublin
3rd Place:  Chestnut Hill 
 
 
Double Elimination 
Game #1  Sunday May 31    Seed #5 (Somerton) at Seed #4 (Cheltenham) 3:00pm Cheltenham Complex
Game #2 Sunday May 31   Seed #3 (Chesatnut Hill) at Seed #2 (Upper Dublin) 11:00am Mondauk Park UD UD wins 8-3
Game #3 Thursday June 4  Winner of Game #1 (Cheltenham) at Seed #1  (Fox Rok) at Fox Rok, 5:45pm Fox Rok wins
Game #4  Wednesday June 3 Loser of Game #1 (Somerton) vs Loser of Game #2 (Chestnut Hill) at Water Tower, 5:45pm Chestnut Hill wins
Game #5  Sunday June 7   Winner of Game #2 (Upper Dublin) vs Winner of Game #3 ( Fox Rok) 1:00pm Fox Rok Fox Rok wins
Game #6  Sunday June 7         Loser of Game #3 (Cheltenham) vs Winner of Game #4 (Chestnut Hill) 11:00am Water Tower Chestnut Hill wins
Game #7  Tuesday Jun 9 Loser of Game #5 (Upper Dublin) vs Winner of Game #6 (Chestnut Hill), 5:45pm, Mondauk Park Upper Dublin wins
Game #8 First Championship Game - Friday June 12 Winner of Game#7 (Upper Dublin) at Winner of Game #5 (Fox Rok)  FOX ROK WINS CHAMPIONSHIP
Game #9  Possible 2nd Championship Game
___________________________________________________________________
 

Midget League:

1st Place: Fox Rok

2nd Place: Abington

3rd Place: Chestnut Hill 

 

Double Elimination 

Game #1  Wed. June 3 Seed #8 (Somerton-M) AT Seed #1 (Fox Rok) 5:45pm at Fox Rok Complex Fox Rok wins 7-1
Game #2  Wed. June 3 Seed #5 (Chestnut Hill) AT Seed #4 (Southampton) 5:45pm Southampton Complex   Chestnut Hill wins 19-16
Game #3  Wed. June 3 Seed #7 (Abington Glenside) AT Seed #2 (Som-B) 5:45pm  Somerton-B wins 9-33
Game #4   Wed, June 3 Seed #6 (Abington) AT Seed #3 (Upper Dublin) Mondauk, 5:45pm Abington wins 4-2
Game #5   Sat. June 6 Loser of Game #1 (Somerton-M) vs Loser of Game #2 (Southampton) Southampton wins by forfeit
Game #6   Sat. June 6 Loser of Game #3 (Abington Glenside) vs Loser of Game #4 (Upper Dublin) 1:00pm Mondauk Park ABI-Glenside wins
Game #7   Sat. June 6 Winner of Game #2 (Chestnut Hill) vs Winner of Game #1 (Fox Rok) 1:00pm Fox Rok Complex Fox Rok wins
Game #8   Sat. June 6 Winner of Game #4 (Abington) vs Winner of Game #3 (Somerton-B) 5:00pm Somerton Complex  Abington wins
Game #9   Sun. June 7 Winner of Game #6 (ABI-Glenside) vs Loser of Game #7 (Chestnut Hill) 4:00pm Water Tower  Chestnut Hill wins
Game #10   Sun June 7 Winner of Game #5 (Southampton) at Loser of Game #8 (Somerton-B) 1:00pm Somerton Complex  Somerton-B wins
Game #11 Sun. June 7 Winner of Game #8 (Abington) vs Winner of Game #7 (Fox Rok) 5:30pm Fox Rok Complex Fox Rok wins
Game #12   Tues. June 9 Winnr of Game #9 (Chestnut Hill) vs Winner of Game #10 (Somerton-B) Chestnut Hill wins
Game #13  Thurs. June 11 Loser of Game #11 (Abington) vs Winner of Game #12 (Chestnut Hill) Abington wins
Game #14 Championship Game - Saturday June 13  Winner of Game #13 (Abington) AT Winner of Game #11 (Fox Rok) 5:30pm Fox Rok Complex Fox Rok wins
Game #15  Possible 2nd Championship Game Sunday June 14
_________________________________________________________________________________
Junior League: 
 
 1st Place: Horsham
 
2nd Place: Fox Rok
 
3rd Place: Cheltenham 
 
 Game #1 Fri. July 10 Seed #5 Upper Dublin AT Seed #4 Chestnut Hill-C, 5;45pm Carson Valley  UD wins 
Game #2 Fri. July 10 Seed #6 Chestnut Hill-A At Seed #3 Cheltenham,  5:45pm, Cheltenham Complex, Cheltenham wins
Game #3 Sun. July 12 Winner of Game #1 (Upper Dublin) AT Seed #1, Horsham, Horsham wins 
Game #4 Sun. July 12 Winner of Game #2 (Cheltenham) AT Seed #2, Fox Rok, Cheltenham wins
Game #5 Tues July 14 Loser of Game #2 (CH-A) AT Loser of Game #3 (Upper Dublin), 5:45pm UDHS Varsity Field Chestnut Hill-A wins
Game #6 Tues July 14 Loser of Game #1 (CH-C) AT Loser of GTame #4 (Fox), 5:45pm, Fox Rok Complex Fox Rok wins
Game #7 Tues July 14 Winner of Game #4 (Cheltenham) vs Winner of Game #3 (Horham), 5:45pm Horsham Horsham wins
Game #8 Thur. July 16 Winner of Game #6 (CH-A) AT Winner of Game #5 (Fox Rok), 5:45pm, Fox Rok Complex, Fox Rok wins
Game #9 Sat. July 18 Loser of Game #7 (Cheltenham) vs Winner of Game #8 (Fox Rok), Fox Rok wins
Game #10 Sun. July 19 CHAMPIONSHIP GAME Winner of Game #9 AT Winner of Game #7, HORSHAM WINS CHAMPIONSHIP
 
___________________________________________________________________


Monday, March 21
ALL STAR GAMES - PEANUT, ROOKIE, BANTAM, AND MIDGET LEAGUES
2011 all star game
ALL STAR GAMES (u9-u12) SATURDAY MAY 30, see times for arrival and game times below. 
 
PLAYERS SHOULD WEAR THEIR TEAM UNIFORMS.  PLAYERS WILL BE GIVEN AN ALL STAR SHIRT BEFORE THE START OF THE GAME. 
 
PEANUT ALL STAR GAME - Arrive at 4:30pm promptly for warm up 
--Saturday May 30, 2015 - U9 All Star Game 5:00pm Roslyn Park (Creek Field)
Each Peanut Teams will select 3 players 
 
Red Team (Away) -  Head Coach: Jim Cairnes    Asst. Coaches: Frnak Malone, Mark Kelly, Jay Trask, and Dennis Deco
Red Team:  UD-CAI, Somerton, Cheltenham, Parkwood, and Roslyn 
Blue Team (Home) - Head Coaches:  Andy Paxson    Asst. Coach: Matt Malone, Sam Davey, Jeff Cunningham, and Chad Beaver
Blue Team: Abington, Fox Rok, Chestnut Hill, UD-Cunn, and Southampton
_______________________________________________________________________________ 
ROOKIE ALL STAR GAME - Arrive at 5:00pm promptly for warm up
--Saturday May 30, 2015 - U10 All Star Game 5:30pm Roslyn Park
Each Rookie Teams will select  6   players 
 
BlueTeam (Home):  Head Coach: Barry Magana      Asst. Coaches:Vic Worek and Eric Carbone
Blue Team:  Somerton, Abington, and Chestnut Hill - 3 players
Red Team (Away):  Head Coach: Paul Lizell    Asst. Coaches:  Bob Decembrino and Eric Carbone
Red Team: Upper Dublin, Fox Rok, and Chestnut Hill - 3 players
________________________________________________________________________________ 
BANTAM LEAGUE ALL STAR GAME - Arrive at 6:45 promptly for warm up 
--Saturday May 30, 2015 - U11 All Star Game 7:15pm Roslyn Park
Each team will select 6   players.  
Red Team:  Head Coach: Ed Donavan     Asst. Coaches: Brien Tilley and Skip Wexler
Red Team:  Upper Dublin, Chestnut Hill, and Somerton-3 players
Blue Team (Home):  Head Coach: Wade Courtney       Asst. Coaches: Tom Weimer and Skip Wexler
Blue Team: Fox Rok, Cheltenham, and Somerton-3 players
 _______________________________________________________________________________
MIDGET LEAGUE ALL STAR GAME - Arrive at 7:15 promptly for warm up
--Saturday May 30, 2015 - U12 All Star Game 7:45pm Roslyn Park
Fox Rok, Somerton-B, UD, CH, Southampton and Abington  will select 4  players AND Abington Glenside and Somerton-M will select 3 players to participate.
 
Red Team:   Head Coach: Rick Bowes  Asst. Coaches: David Armstrong, Vic Worek, and Chris Van Buren
Red Team: Somerton-B, UD, Abington, and ABC Glenside
Blue Team (home):  Head Coach: Ernie Angiollilo  Asst. Coaches: Jason Smith, Sue O'Neill, Fran McClain
Blue Team: Fox Rok, Chestnut Hill, Southampton, and Somerton-M
_______________________________________________________________________________ 
Coaches and number of players per team have been decided based on game results submitted as of May 23, 2015.  Coaches please bring your equipment to the game.




Thursday, June 5
2014 MONTCO LEAGUE PLAYOFFS
PLAYOFF Image

Peanut and Rookie leagues:  There is no reseeding during the playoffs.

Bantam, Midget, Junior & Senior Leagues:  There is no reseeding during the playoffs until the semi-final round.  Until semi-final round, where you finish in the regular season will be your seed throughout the playoffs, regardless who you beat in the playoffs.

 Rainouts push games to next day providing fields and umpires are available.

 2014 PEANUT LEAGUE (9u) PLAYOFFS

1st Place:  Somerton

2nd Place:  Upper Dublin 

Single Elimination 

Top two teams get first round bye.  Somerton (1) and Upper Dublin (2)

--(GAME #1)  Sunday June 8 , Seed #5 (Chestnut Hill) AT Seed #4 (Abington) Alverthorpe Park, 2:00pm, Abington wins 12-9

--(GAME #2)  Sunday June 8, Seed #6 (Southampton) AT Seed #3 (Fox Rok), Sunday 10:00am, Fox Rok Complex, Fox Rok wins 16-8

--(GAME #3)  rained out 6/13 and rescheduled to Sat. June 14, 3:00pm  (Fox Rok at Upper Dublin) Camp Hill and Highland  Upper Dublin wins 9-3

--GAME #4)  rained out 6/13 and rescheduled to Sat. June 14, 5:00pm  (Abington at Somerton), Somerton Complex 1400 Southampton Ave. Somerton wins 10-3

--(GAME #5) Championship, Sunday June 15, 1:00pm Upper Dublin at Somerton, Somerton Complex Somerton wins

 ***********************************************************************************

2014 ROOKIE LEAGUE (10u) PLAYOFFS:

1st Place:  Upper Dublin

2nd Place:  Fox Rok

 Single Eliminination Top two teams get first round bye  - Fox Rok and Upper Dublin

--(GAME #1) Saturday June 14, Somerton (6) AT Abington (3)  2:00pm Alverthorpe Park Abington wins 16-1

--(GAME #2) rained out 6/13 rescheduled to Sun June 15, 10:00am, Chestnut Hill(5) AT Cheltenham(4), Woodland #3, Chestnut Hill wins 2-1

--(Game #3) Sunday June 15, Abington (3) at Upper Dublin (2), 1:00pm Camp Hill and Highland Upper Dublin wins 2-0

--(GAME #4)  Chestnut Hill  AT Fox Rok Tuesday June 17, 5:45pm Fox Rok Complex Fox Rok wins 9-0

--(GAME #5)   Championship Friday June 20, 5:45pm Fox Rok Complex - Upper Dublin at Fox Rok. Upper Dublin wins 3-2

 

************************************************************************************* 

2014 BANTAM LEAGUE (11u) PLAYOFFS:

1st Place:   Fox Rok

2nd Place:   Southampton

 Double Elimination Fox Rok gets frist round bye

--(GAME #1) Seed #5 (Chestnut Hill) at Seed #4 (ABC Glenside), Saturday, June 7, 1:00pm Renninger Chestnut Hill wins     (9 innings)

--(GAME #2) Seed #6 (Abington) at Seed #3 (Upper Dublin), Saturday, June 7, Mondauk Park, 1:00pm Upper Dublin wins 8-4

--(GAME #3)  (Winner of Game #1 (Chestnut Hill) at (Fox Rok), Sunday, June 8, Fox Rok Complex, 12:30pm Fox Rok wins 14-7 

--(GAME #4)  (Winner of Game #2 (UD) at (Southampton), Sunday June 8, Southampton Complex, 1:30pm, Upper Dublin wins 14-6

--(GAME #5)  (Loser of Game #2 Abington) vs (Loser of Game #3 Chestnut Hill), Tuesday June 10, 5:45pm, Watertower Suspended top of 3rd inning to be completed Wednesday June 11, SPS Field, 6:00pm Abington wins 5-3

--(GAME #6)  (Loser of Game #1 ABC Glenside) vs (Loser of Game #4 Southampton), Tuesday June 10, 5:45pm, Southampton Community Center Southampton wins 4-2

--(GAME #7) (Winner of Game #4 Upper Dublin) vs (Winner of Game #3 Fox Rok) Tuesday June 10, 5:45pm, Fox Rok Complex Fox Rok wins 4-2

--(GAME #8) (Winner of Game #5 Abington) vs (Winner of Game #6 Southampton), Rained out 6/12, moved to Friday June 13, 5:45pm Southampton Community Center Southampton wins

--(GAME #9)  Winner of Game #8 (Southampton) vs Loser of Game #7 (Upper Dublin),  1:00pm Mondauk Park Southampton wins 7-0

--(GAME #10) Championship Game, Winner of Game #8 (Southampton) AT Winner of me #7 (Fox Rok), Tuesday June 17, 5:45pm Fox Rok Complex Southampton wins 14-6 forces 2nd Championship Game at Southampton

If first loss for losing team, they will play each other again (on oppositions field) Wednesday June 18, Southampton Complex Fox Rok wins 

  ****************************************************************************************

2014 MIDGET LEAGUE (12u) PLAYOFFS:

 1st Place:  Somerton

2nd Place:  Abington

 

7 Teams Double Elimination

Playoffs Dates (barring rain) 

 --(GAME #1)  Wednesday June 4, 5:45pm, Roslyn (Seed #5) plays AT Upper Dublin  (Seed #4) Mondauk Park, 5:45pm Upper Dublin wins 14-3

--(GAME #2)   Wednesday June 4, 5:45pm Cheltenham (Seed #7) plays AT Fox Rok (Seed #2) Fox Rok Complex, 5:45pm  Fox Rok wins 17-2

--(GAME #3)  Wednesday June 4, Chestnut Hill (Seed #6) at Abington (Seed 3) SPS, 5:45pm Abington wins 14-1

--(GAME #4)  Friday June 6, winner of game #1 (Upper Dublin), at Somerton (Seed 2), Somerton Complex, 5:45p .Somerton wins 4-1

--(GAME #5)  Winner of Game #3 (Abington) AT winner of Game #2 (Fox Rok), Friday June 6, 5:45pm, Abington Field TBD, 5:45pm (Fox Rok home team) .Fox Rok wins 9-8

--(GAME #6)  Loser of game #2 (Cheltenham) AT Loser of Game # 3 (Chestnut Hill), Friday June 6, 5:45pm, Watertower, .Chestnut Hill wins 12-11

--(GAME #7)  Loser of Game #1, (Roslyn) AT  Loser of Game #5 (Abington), Sunday, 10:00am SPS Field, Abington wins 7-4

--(GAME #8)  Winner of Game #6 (Chestnut Hill) AT Loser of Game #4 (UD), Sunday Mondauk, 10:00am Upper Dublin wins 16-4

--(GAME #9) Winner of Game # 5 (Fox Rok) vs (Winner of Game #4 (Somerton), Sunday, Somerton Complex, 5:45pm Somerton wins 2-1

--(GAME #10)  Winner of Game #8 (Upper Dublin) vs Winner of Game #7 (Abington), Tuesday June 10, SPS Field Abington wins 6-5

--(GAME #11) Winner of Game #10 (Abington) vs Loser of Game #9 (Fox Rok), Rained out 6/12, moved to Sunday 6/15, 5:00pm Fox Rok Abington wins

 --(GAME #12) CHAMPIONSHIP*  Winner of Game #11(Abington) at Winner of Game #9 (Somerton), Monday 6/16 5:45pm Somerton wins

 

*If first loss for losing team, they will play each other again (on oppositions field) Wed. 6/18, 5:45pm

RAIN PUSHES GAMES BACK TO THE NEXT DAY PROVIDING UMPIRES ARE AVAILABLE.

********************************************************************************************** 

2014 JUNIOR LEAGUE (14u) PLAYOFFS:

 1st Place:  Somerton

2nd Place:  Upper Dublin-TB    

Double Elimination

Playoffs Dates (barring rain) 

 --(GAME #1)   Fox Rok (9) at Cheltenham (8), Monday July 7, 5:45pm, Cheltenham Complex Woodland Avenue Cheltenham wins 13-2

--(GAME #2)   Roslyn (10) at Upper Dublin-SM (7), Tuesday July 8, 5:45pm, UDHS Varsity or JV Field UD-SM wins 11-4

--(GAME #3)  Chestnut Hill-TA (5) at North Penn (4), Thursday July 10, 5:45pm, Pennfield Middle School suspended top of 7th (TO BE COMPLETED FRI. JULY 11, 6:00pm at PENNFIELD). Chestnut Hill wins 10-4

--(GAME #4)  Horsham (6) at Upper Dublin-TB (3), Thursday July 10, 5:45pm, UDHS Varsity Field Upper Dublin-TB wins 15-2

--(GAME #5)  Winner of Game #1 (Cheltenham) at Somerton, Thursday July 10, 5:45pm, Somerton Complex Somerton wins 4-3

--(GAME #6)  Winner of Game #2 (UD-SM) AT Chestnut Hill-DK, Thursday July 10, 5:45pm, Springfield Varsity Field Chestnut Hill-DK wins 6-5

--(GAME #7) Loser of Game #2 (Roslyn) vs Loser of Game #3 (North Penn), Saturday July 12, 1:00pm Pennfield Middle School. North Penn wins 13-2

--(GAME #8)  Loser of Game #1 (Fox Rok) vs Loser of Game #4 (Horsham), Saturday July 12, Fox Rok forfeits to Horsham

--(GAME #9)   Loser of Game #5 (Cheltenham) vs Winner of Game #7 (Roslyn or NP) , Sunday July 13, North Penn wins by Forfeit

 --(GAME #10)  Loser of Game #6 (Upper Dublin-SM) vs Winner of Game #8 (Horsham), Sunday July 13, 12:00pm UDHS Field, Horsham home team. Horsham wins 6-4

--(GAME #11)   Winner of Game #3 (CH-TA) vs Winner of Game #5 (Somerton), Saturday July 12, 11:00am, Somerton Complex Somerton wins 12-2

--(GAME #12)   Winner of Game #5 (Upper Dublin-TB) vs Winner of Game #6 (Chestnut Hill-DK), Saturday July 12, 10:30am, Springfield Varsity Field   Upper Dublin-TB wins 10-2

--(GAME #13)   Winner of Game #10 (Horsham) vs Loser of Game #11 (CH-TA), 5:45pn Tuesday July 15 Carson Valley Chestnut Hill-TA wins 9-2

--(GAME #14)  Winner of Game #9 (North Penn)  vs Loser of Game #12 (CH-DK), Monday July 14, 5:45pm Springfield HS Varsity Field Chestnut Hill-DK wins 7-6

--(GAME #15)  Winner of Game #12 (Upper Dublin-TB) vs Winner of Game #11 (Somerton), Sunday July 13, 11:00am Somerton Complex Somerton wins 4-2

--(GAME #16)  Winner of Game #13 (CH-TA) vs Winner Game #14 (CH-DK), Thursday July 17, 5:45pm 5:45pm Springfield HS Varsity Field Chestnut Hill - TA wins 10-4

--(GAME #17)   Winner of Game #16 (CH-TA) at Loser of Game #15 (UD-TB) Saturday July 19, 11:00am Upper Dublin HS Varsity Field Upper Dublin-TB wins

 

--(GAME #18)    CHAMPIONSHIP GAME*  Winner of Game 17 at Somerton, Sunday July 20, 11:00am Somerton  Somerton wins

--(GAME #19)   POSSIBLE Second CHAMPIONSHIP GAME, 

 

*If first loss for losing team, they will play each other again (on oppositions field) and opposition is home team TBD

********************************************************************************************** 

2014 SENIOR LEAGUE (16u) PLAYOFFS:

 1st Place:   Cheltenham

2nd Place:   Chestnut Hill

Double Elimination - 

Playoffs Dates (barring rain) 

--(GAME #1)  Chestnut Hill (3) At Upper Dublin (2), 5:45pm Monday July 7, UDHS Varsity Field  Chestnut Hill wins 3-2

--(GAME #2)    Boyle (4) AT Cheltenham (1), 5:45pm, Tuesday July 8, Chelenham Complex, Woodland Ave. Cheltenham wins 5-4

--(GAME #3)    Winner of Game #1 (Chestnut Hill) vs Winner of Game #2 (Boyle or Cheltenham).  Thursday July 10, 5:45pm,  Cheltenham Complex Woodland Aven.  Chestnut Hill wins 13-3

--(GAME #4)  Loser of Game #2 (Boyle) vs Loser of Game #1 (Upper Dublin), 5:45pm Thursday July 10, UDHS Varsity Field  Upper Dublin wins 7-6

--(GAME #5)  Winner of Game #4 (Upper Dublin) AT Loser of Game #3 (Cheltenham), Saturday July 12, 12:15, Woodland Avenue  Cheltenham wins 15-4

--(GAME #6)   CHAMPIONSHIP GAME Winner of Game #5 (Cheltenham) AT Winner of Game #3 (Chestnut Hill), Sunday July 13, Carson Valley, 1:00pm Cheltenham wins 5-2

 

--(GAME #7)  Second Championship Game (if first loss for loser), AT Winner of Game #6 Chestnut Hill AT Cheltenahm, 5:45pm Woodland Avenue Field   Cheltenham wins

* If first loss for losing team, they will play again (on oppositions field) with opposition being the home team.  

********************************************************************************************** 



Tuesday, April 15
NO NEED TO REQUEST MEMBERSHIP

Coaches, Parents, and Players:

All pages that are available for view on montcobaseball.org can be done so without requesting individual membership.  Montcobaseball.org does not maintain individual team web pages.  Privacy laws prohibit us from setting up these type of pages without consent.  Links to these team pages were set up because it is the only way to view individual team game schedules.  Please talk to your local organizations about getting individual team web space.  Thank you.



Monday, May 13
ALL STAR GAMES GREAT SUCCESS!

First a huge thank you to all the good people at Roslyn who worked hard to make sure the All Star games were a huge success.  Roslyn Park has proved to be the sun capital of our area.  When it rains everywhere else you can count on better weather at Roslyn Park. Again thank you for for amazing job and making the night a success.

Thank you to all the players and coaches that participated.  It appeared that a good time was had by all.  To see all the bonding that was going on between players and coaches was really a great sight to see.  I saw a lot of interaction between the kids of different organizations cheering each other on in some very exciting and close games!  The hope is that this display of sportsmanship is carried on during the entire season.

 Again, thank you to everyone that participated and everyone from Roslyn for a great afternoon/evening.



Tuesday, June 7
2011 Junior and Senior All Star Games - June 25
2011 all star game
Excellent Junior and Senior All Star Games.  Both very exciting games.  Thank you to all that participated.  Special thank you to our hosts at Roslyn for the great job they did once again.  They went out of their way to get the field ready and to make it a special night for all.