build a web site | fundraising | community | collect fees online | blogz
Monroe County Boys Basketball
Monroe County Boys Basketball  
 
 
Home Home
JV Standings JV Standings
Events Events
Teams Teams
Divisions Divisions
School Locations School Locations
Documents Documents
Links and Photos Links and Photos
Past Seasons Past Seasons
Guestbook Guestbook

Admin

Monroe County Boys Basketball
David Richardson
698-9666
Fax: 966-4039
Rochester, New York

 
  Welcome  
 

Thursday, May 3
Welcome to the Monroe County Boys Basketball Web page

image_name2
view full size


This site is designed to keep coaches, players, parents, administrators, officials, media and fans informed on information and results pertaining to the 2017-2018 Monroe County Public High School Boys Athletic Conference. All 23 schools are members of the New York State Public High School Athletic Association (NYSPHSAA).

Enjoy the site! 



David Richardson
Monroe County Boys Basketball Chairman
Site Creator/Manager
countyhoops@yahoo.com

INFORMATION

 

Click on the Document link to the left for All-County and Awards for the 17-18 season     

 

   

     2017-2018 Player Scoring Info

Updated 2/12/2018 

Division 1

1.  Kailee White, R-H - 24.9 ppg

2.  Keith Slack, Gates - 22.7 ppg

3.  Isaiah Preston, Penfield - 21.6 ppg 

   4.  Tah-Jae Hill, Hilton - 21.5 ppg     

   5.  Joey Coyler, Victor- 16.2 ppg    

Division 2

1.  Gerald Drumgoole, Irondequoit - 21.9 ppg

2.  Andrew Mason, Thomas - 18.2 ppg 

3.  Noah Mundt, Spencerport - 15.0 ppg 

4. Ky'mere Meeks, Schroeder  - 12.2 ppg

5.  Marcus Postell, Churchville - 12.1 ppg

Division 3

1.  Dan Cook, Mendon - 20.8 ppg

2.  Kevin Ryan, Sutherland - 18.4 ppg

3.  Danny Herrick, Canandaigua - 16.3 ppg 

4.  Christian Jones, Athena - 15.7 ppg

   5.  Nigel Scantlebury, Athena - 15.6 ppg 

   Division 4    

1.  Tony Arnold, Eastridge - 20.7 ppg

2.  Dan Hayes, HF-L - 17.9 ppg

3.  Antwan Odom, Batavia - 16.1 ppg

4.  Mason McFollins, Batavia - 15.5 ppg 

5.  Will Green, Olympia - 15.1 ppg

 

   Click on Documents to the left to view All Player Scoring Info    

 

18-19 Schedule     


18-19 Unofficial Classifications  

        5/1/18                 


18-19 Sectional Dates 

 

 

17-18 Players of the Week 

Week of December 4th

Division 1 - Keith Slack, Gates

Division 2 - Gerald Drumgoole, Irondequoit

Division 3 - Christian Jones, Athena

Division 4 - Tee Sean Ayala - Batavia     

Week of December 11th

Division 1 - Jackson Sullivan, Fairport

Division 2 - Joe Luconte, Thomas

Division 3 - Dan Cook, Mendon

Division 4 - Trevor Chamberlain, HF-L 

Week of December 18th 

Division 1 - Mitch Carr, Hilton

Division 2 - Noah Mundt, Spencerport

Division 3 - Nigel Scantlebury, Athena

Division 4 - Mason McFollins, Batavia 

Week of December 25th

Division 1 - Isaiah Preston, Penfield

Division 2 - Corey Powell, Churchville

Division 3 - Ryan Kubanka, Athena

Division 4 - Jack Eastman, HF-L 

Week of January 1st

Division 1 - Kailee White, R-H

Division 2 - Marcellus James, Churchville

Division 3 - Kevin Ryan, Sutherland

Division 4 - Jeff Jung, Olympia 

Week of January 8th

Division 1 - Tah-Jae Hill, Hilton

Division 2 - Gerald Drumgoole, Irondequoit

Division 3 - Dan Cook, Mendon

Division 4 - Jaden Hartsfield, Odyssey 

Week of January 15th

Division 1 - Joey Colyer, Victor

Division 2 - Alton Jones, Spencerport

Division 3 - Danny Herrick, Canandaigua

Division 4 - Dan Hayes, HF-L 

Week of January 22nd

Division 1 - Thomas Jones - Gates  

Division 2 - Eric Lewis, Churchville

Division 3 - Elijah Fitts - Brighton

Division 4 - Antwan Odom - Batavia 

Week of January 29th

Division 1 - Kailee White - R-H

Division 2 - Andrew Mason - Thomas

Division 3 - Patrick Meisenzahl - Athena

Division 4 - Dan Hayes - HF-L 

 Week of February 5th

Division 1 - Andrew Bartlett, Fairport

Division 2 - Patrick Thomas, Irondequoit

Division 3 - Jacob Shadders, Mendon

Division 4 - Jeff Jung Jr., Olympia 

Week of February 12th

Division 1 - Keith Slack, Gates

Division 2 - Josh Redding, Spencerport

Division 3 - Ben DiGiovanni, Sutherland

Division 4 - Tony Arnold, Eastridge 

 

17-18 Varsity/JV Rosters 
             

 

 

Varsity Coaches: Please remember to call or text Phil Abel, 736-7055 and email the D&C at sports@democratandchronicle.com immediately following your game. This call should only include the game, score and perhaps each team's high scorer. A responsible parent, assistant coach, spouse, etc. can make this call! 

JV coaches: Please e-mail me your results to countyhoops@yahoo.com or call/text me at 764-3180. All I need is the game and who won. 

Section V Basketball

Section V Athletics Site 

Click Here for the 2017-2018 Rescheduling Process (Updated 11/27/17) by AD and/or Secretary to reschedule, postpone or cancel a game.

 R-School Scheduling

For the 2017-2018 season, all NYSPHSAA schools, which includes Monroe County, will play 20 games.  Sectional Point average for games through Feb. 15th will be used to determine the seeds for the Sectional Tournament.

Sectional Tournament Seedings Tiebreaker:

1) Total # of Points

2) Overall record 

3) Team with the best winning percentage within their own league.

4) Coin toss  

 

MEDIA INFO:
SEVideo will be available to tape your games throughout the season or make specific player highlight tapes for recruiting purposes.

UPN Channel 18 will feature a game of the week each week throughout the basketball season. The game will be shown on UPN Channel 18 on Saturday evenings at 8 p.m.
Tune in each Saturday from Noon - 1:00 p.m. to WHTK-AM (1280) for the Canandaigua National Bank Inside Section V High School Sports Show hosted by Democrat and Chronicle sportswriter Jeff DiVeronica. The show will conduct recaps and have interviews of coaches and players regarding high school basketball and high school athletics.

Freshman Basketball Format

MOD 'A' Basketball Format

MOD 'B' Basketball Format

2018 State Rules from Handbook

Scorers, Timers and Shot Clock Manuals 


Send comments to David Richardson Monroe County Chairman

Monroe County Division 1 Varsity Standings 18-19 Season

SCHOOL Division Wins Division Losses Overall Wins Overall Losses Points
Fairport 0 0 0
Rush Henrietta  0 0

Webster Schroeder


0
Hilton
0
0

Penfield 

0 0 0 0 0
Victor  0 0 0 0

Monroe County Division 2 Varsity Standings 18-19 Season

SCHOOL Division Wins Division Losses Overall Wins Overall Losses Points
Irondequoit
0 0
Webster Thomas 0 0 0
Spencerport 0 0
0
Churchville 0 0 0
Gates Chili 0
0 0
Canandaigua 0 0 0

Monroe County Division 3 Varsity Standings 18-19 Season

SCHOOL Division Wins Division Losses Overall Wins Overall Losses Points
Greece Athena  0 0 0 0 0
Pittsford Sutherland 0
0 0 0
Pittsford Mendon 0 0 0
Greece Arcadia  0 0 0
Brockport 0 0 0 0
Brighton 0 0 0
0

Monroe County Division 4 Varsity Standings 18-19 Season

SCHOOL Division Wins Division Losses Overall Wins Overall Losses Points
Greece Odyssey  0
Honeoye Falls-Lima 0
0 0 0
Batavia 0 0 0 0
Eastridge 0 0 0 0
Greece Olympia 0 0
0
 


Boys Varsity Chairpersons

David Richardson, Chairman - 698-9666 E-mail: David Richardson

John Pelin, Spencerport A.D., Boys Basketball Liason - 349-5171 E-mail: John Pelin


   
Monroe County Boys Basketball
Monroe County Boys Basketball
View Our Guestbook | Sign Our Guestbook
4 visitors have signed our guestbook.

 
 
 
  Web Sites Instruction Community
  Local Sites
Spotlight Sites
Build a Web Site
Tips and Drills
Sport Tip Email
Customer Support
News & Updates
Bulletin Boards
Camps & Clinics
Tournaments
Coaches' Corner


   
"The speed of the leader determines the rate of the pack." - Unknown
   
Copyright © 2018, eteamz.com, Inc
User Agreement