WINDSOR & AREA BASEBALL NEWS: Welcome

cflag
WINDSOR AND AREA BASEBALL

image_name2
Welcome to the Windsor Baseball page featuring news from the CAN-AM Senior League and the MIC-MAC JUNIOR "A" League and WINDSOR SELECTS
preview Centerfield (Let's Go!)

Sunday, August 16
Mic-Mac League Bantam Major Division Playoff Schedule

FRIDAY, AUGUST 14            
GAME SC.     SC.    
1 STARS 10 VS. LASALLE TIANS 0 6:00 P.M. CULLEN FIELD
2 TECUMSEH RANGERS 3 VS. WALKER HOMESITES 4 6:00 P.M.  SOULLIERE FIELD
               
SAT., AUG. 15            
3 TECUMSEH RANGERS  13 VS. LASALLE TITANS  3 10:00 A.M. SOULLIERE FIELD
4 STARS  12 VS. WALKER HOMESITES  2 6:00 P.M. SOULLIERE FIELD
SUN., AUG. 16            
5 TECUMSEH RANGERS  9 VS. WALKER HOMESITES  5 11:00 A.M. CULLEN FIELD
6 STARS  14 VS. TECUMSEH RANGERS  4 1:45 P.M. CULLEN FIELD
  WINDSOR STARS BANTAM MAJOR DIVISION CHAMPIONS            
              

   
   



Friday, August 7
Mic-Mac League Midget Division Playoff Schedule

FRI., AUG. 7            
GAME SC.     SC.    
1 TECUMSEH 18U  3 VS. ESSEX  2 6:00 P.M. 9 innings
2 TECUMSEH 16U  2 VS. WALKER HOMESITES  1 6:00 P.M. 10 innings
SAT., AUG. 8            
3 TECUMSEH 18U  4 VS. TECUMSEH 16U  3 10:00 A.M. CULLEN FIELD
4 ESSEX  4 VS. WALKER HOMESITES  3 10:00 A.M. SOULLIERE FIELD
5 TECUMSEH 16U  10 VS. ESSEX  4 1:00 P.M. CULLEN FIELD
SUN., AUG. 9            
6 TECUMSEH 16U  8 VS. TECUMSEH 18U  0 11:00 A.M. CULLEN FIELD
   TRCUMSEH 18U MIDGET DIVISION CHAMPIONS.    

   
   



Thursday, August 6
Mic-Mac League Bantam Minor Division Playoff Schedule

SAT., AUG. 8            
GAME SC.     SC.    
1 STARS  12 VS. WALKER HOMESITES  6 3:30 P.M. CULLEN FIELD
2 LASALLE   VS. RIVERSIDE   3:30 P.M. SOULLIERE FIELD
3 STARS  10 VS. RIVERSIDE  0 6:00 P.M. CULLEN FIELD
4 WALKER HOMESITES   VS. LASALLE   6:00 P.M. SOULLIERE FIELD
SUNDAY, AUG. 9            
5 RIVERSIDE   VS. WINNER 4   9:45 A.M. SOULLIERE FIELD
6 RIVERSIDE  8 VS. STARS  14 12:15 P.M. SOULLIERE FIELD
   STARS WIN BANTAM MINOR DIVISION CHAMPIONSHIP            
              

   
   



Monday, August 3
Tecumseh Thunder 2015 Ontario Senior Champions

Monday, August 3
2015 Ontario Senior Elimination Schedule

FRI., JULY 31        
ROUND 1          
GAME          
1 Etobicoke  9 vs. Martingrove    0 1:30 p.m. Soulliere Field
2 Milton        3 vs. East York       16 1:30 p.m. Lacasse Park
3 Kingston    2 vs. Brampton        7 3:00 p.m. Woodslee
4 Burlington  0 vs. Windsor Stars   8 1:30 p.m. Cullen Field
5 St. Catharines  17 vs. Ilderton            2 4:15 p.m. Soulliere Field
6 Thornhill     1 vs. Newmarket      2 6:00 p.m. Woodslee
7 Leaside       5 vs. Strathroy       14 4:15 p.m. Lacasse Park
8 Erindale     5 vs. Windsor A.A.   4 4:15 p.m. Cullen Field
9 Mississauga  5 vs. Bolton              2 7:15 p.m. Cullen Field
10 Pickering       5 vs. Oakville           1 7:15 p.m. Soulliere Field
11 Sarnia           0 vs. Tecumseh       6 7:15 p.m. Lacasse Park
           
SAT., AUG. 1  WINNER & LOSER GAME (1) ONE RECEIVE SECOND ROUND BYE/
ROUND 2          
12 Milton             2 vs. Kingston           0 9:30 a.m. Woodslee
13 Burlington       7 vs. Ilderton             5 9:15 a.m. Cullen Field
14 Thornhill         5 vs. Leaside            1 9:15 a.m. Lacasse Park
15 Windsor A.A.   3 vs. Bolton               4 9:15 a.m. Soulliere Field
16 Oakville            5 vs. Sarnia               3 12:00 p.m. Lacasse Park
17 East York         7 vs. Brampton          8 12:00 p.m. Soulliere Field
18 Windsor Stars     0 vs. St. Catharines    1 12:00 p.m. Cullen Field
19 Newmarket          2 vs. Strathroy             5 12:15 p.m.  Woodslee
20 Erindale               0 vs. Mississauga        6 2:45 p.m. Soulliere Field
21 Pickering             0 vs. Tecumseh           4 2:45 p.m. Lacasse Park
           
ROUND 3 LOSER OF GAMES 12, 13, 14, 15 & 16 HAVE BEEN ELIMINATED
  Loser Game 21 Receives Round  (3) Three Bye  
22 Martingrove       2 vs. Milton                 3 2:45 p.m. Cullen Field
23 Burlington          8 vs. Thornhill             7 3:00 p.m. Woodslee
24 Bolton                1 vs. Oakville              4 6:00 p.m. Woodslee
25 East York          0 vs. Windsor Stars    1 5:30 p.m. Cullen Field
26 Newmarket       12 vs. Erindale              0 5:30 p.m. Soulliere Field
27 Etobicoke          13 vs. Brampton         10 5:30 p.m. Lacasse Park
28 St. Catharines   5 vs. Strathroy           12 8:15 p.m. Cullen Field
29 Mississauga       7 vs. Tecumseh          6 8:15 p.m. Lacasse Park


Monday, August 3
SUN., AUG. 2 : BOTH WINNER & LOSER OF GAME 29 -RECEIVE ROUND (4) BYES
  LOSER OF GAMES 22, 23, 24, 25, & 26 HAVE BEEN ELIMINATED
ROUND 4          
30 Milton         11 vs. Burlington      4 9:30 a.m. Soulliere Field
31 Oakville       0 vs. Windsor Stars   10 9:30 a.m. Lacasse Park
32 Newmarket    6 vs. Pickering            9 9:30 a.m. Cullen Field
33 Brampton     0 vs. St. Catharines    9 9:30 a.m. Woodslee
34 Etobicoke     5 vs. Strathroy            3 12:45 p.m. Cullen Field  Cullen Field
           
ROUND 5 : LOSER OF GAMES 30, 31, 32 & 33 HAVE BEEN ELIMINATED
           
35 Milton         9 vs. Windsor Stars    14 1:00 p.m. Lacasse Park
36 Pickering    3 vs. St. Catharines    6 1:00 p.m. Soulliere Field
37 Tecumseh   4 vs. Strathroy           1 4:30 p.m. Soulliere Field
38 Etobicoke     8 vs. Mississauga       2 4:30 p.m  Cullen Field
           
ROUND 6 LOSER OF GAMES 35, 36 & 37 HAVE BEEN ELIMINATED.  IF THE
  UNDEFEATED TEAM IS 5-0, THEY WILL RECEIVE THE BYE.
           
39 Etobicoke      3 vs. Tecumseh         6 7;45 p.m. Cullen Field
40 St. Catharines  7 vs. Mississauga    10 7:45 p.m. Soulliere Field
           
MON., AUG. 3        
ROUND 7 Three or four Teams Remain (If three 10:00 a.m. Cullen) If four 9:45 a.m. 
Soulliere & Cullen        
41  Windsor Stars    3 vs.  Tecumseh        4 10:00 a.m. Cullen Field
42  Etobicoke          0  vs.  Mississauga      6 10:00 a.m. Soulliere Field
           
Round 8 - If Necessary        
           
43  Tecumseh         4 vs.  Mississauga      0 1:30 p.m.  FINAL Cullen Field


Sunday, July 26
Tecumseh Thunder 2015 Can-Am League Champions

Tecumseh Thunder was down one game to the Windsor Stars in the double knockout tournament style championship and came back from a 2-1 deficit in game one to win 6-2.  In the final and deciding game, the Stars plated two runs in the top of the final inning to take an 8-5 lead, only to see Tecumseh bounce back with four runs in the bottom half of the inning, to edge the Stars 9-8 & claim the 2015 championship.

Saturday, July 25
CAN-AM LEAGUE PLAYOFF SCHEDULE & RESULTS

Friday, July 24            
GAME SC.     SC.    
1 TROY JET BOX  4 VS. TECUMSEH THUNDER  3 7:00 p.m. SOULLIERE FIELD
2 TECUMSEH JRS.  0 VS. WINDSOR STARS  1 7:30 p.m. CULLEN FIELD
               
Saturday, July 25            
3 TECUMSEH THUNDER  15 VS. TECUMSEH JRS.  2 12:30 p.m. SOULLIERE FIELD
4 TROY JET BOX  2 VS. WINDSOR STARS  3  12:30 p.m. CULLEN FIELD
5 TECUMSEH THUNDER  10 VS. TROY JET BOX  2 3:00 p.m. CULLEN FIELD
Sunday, July 26            
6 TECUMSEH THUNDER  6 VS. WINDSOR STARS  2 1:00 p.m. CULLEN FIELD
IF NECESSARY, WILL BE PLAYED 30 MINUTES AFTER COMPLETION OF GAME 6  
7  TECUMSEH THUNDER  9 VS.  WINDSOR STARS  8  3:15 p.m CULLEN FIELD


Sunday, June 28
PBLO Playoffs Rained Out

Wet grounds forced the cancellation of the PBLO Playoffs.  Due to team committments & tournaments, the playoffs will not be made up.

Friday, June 26
PBLO 18U PLAYOFF SCHEDULE

DATE LOCATION TEAM SC TEAM SC
Friday June 26          
11:00 a.m. Soulliere Field ROYALS  3 LONDON  7
11:00 a.m. Cullen Field NATIONALS  7 WINDSOR 13 
12:00 p.m. Woodslee TEAM ONT  0 METS 17  6
1:45 p.m. Soulliere Field OBJ 18  17 NATIONALS  7
1:45 p.m. Cullen Field METS 18  2 WINDSOR  3
2:45 p.m. Woodslee METS 17  9 OTTAWA  0
4:30 p.m. Soulliere Field ROYALS  7 TEAM ONT
4:30 p.m. Cullen Field OBJ 18  6 METS 18  2
7:15 p.m. Soulliere Field LONDON 15 OTTAWA  3
7:15 p.m. Cullen Field ROYALS METS 17  2
SATURDAY, JUNE 27          
9:15 a.m. Soulliere Field TEAM ONT   LONDON  
9:15 a.m. Cullen Field OBJ 18   WINDSOR  
12:00 p.m. Soulliere Field ROYALS   OTTAWA  
12:00 p.m. Cullen Field NATIONALS   METS 18  
2:45 p.m. Soulliere Field LONDON   METS 17  
2:45 p.m. Cullen Field TEAM ONT   OTTAWA  
5:30 p.m. Soulliere Field A1   B4  
5:30 p.m. Cullen Field A2   B3  
8:15 p.m. Soulliere Field A3   B2  
8:15 p.m. Cullen Field A4   B1  
SUNDAY, JUNE 28          
10:00 a.m. Cullen Field SEMI   SEMI  
10:00 a.m. Soulliere Field SEMI   SEMI  
1:00 p.m. Cullen Field FINAL   FINAL  


Friday, June 26
PBLO 16U Playoff Results

Mets 3 SOJ 2
       
Team Ont 2 Royals 3
       
SOJ 9 OBJ 2
Mets 4 Windsor 5
Team Ont 4 Ottawa 5
Royals 4 Nationals 7
       
OBJ 3 Windsor 12
Ottawa 3 Nationals 5


Sunday, June 21
PBLO RESULTS

The Windsor Selects 18U and the London Badgers 18U split a weekend four game series.  In London on Saturday, it was London 7 Selects 4.  In game two, Selects 2 London 0.  Sunday, in Windsor, Selects 1 London 0 and in game two, London evened the series with a 4-3 win.  Next weekend all nine PBLO 18U teams will be in Windsor to contest the championship in a tournament style playoff.  The schedule will be posted later this week.

Sunday, June 14
PBLO

The Windsor Selects 18U swept Team Ontario on the weekend.  On Saturday they took two by scores of 3-2 & 11-6.  On Sunday, they won 5-2 with the second game of the double header rained out.

Saturday, June 6
PBLO SCHEDULE & RESULTS

WINDSOR SELECTS 18'S       WINDSOR SELECT'S 16'S  
CULLEN FIELD         SOULLIERE FIELD    
                   
 DATE       VISITORS     VISITORS    
April 25   11:00 a.m.   Ontario Nationals   Amherstburg      
    1:30 p.m.   Ontario Nationals   Amherstburg      
April 26   11:00 a.m.   Ontario Nationals   St. Mary's      
    1:30 p.m.   Ontario Nationals   St. Mary's      
                   
May 2   Selects  3   Southern Jays 18's  0   Cullen Field Southern Jays 16's       5   Selects    13
    Selects  12   Southern Jays 18's   3   Cullen Field Southern Jays 16's       10   Selects   7
May 3   Selects 15   Southern Jays 18's   4   Cullen Field Southern Jays 16's       6   Selects  7
    Selects  3   Southern Jays 18's   1   Cullen Field Southern Jays 16's       0   Selects   7
                   
May 9   Selects  2   Toronto Mets           5   Cullen Field Toronto Mets                1   Selects    4
    Selects   3   Toronto Mets           9   Cullen Field Toronto Mets                4   Selects  9
May 10  

Selects 10.

  Toronto Mets         15   Cullen Field Toronto Mets                9   Selects   0
    12:30 p.m.   Toronto Mets   Cullen Field Toronto Mets   Soulliere Field
                   
May 16   Selects      6   Ontario Royals              1   Cullen Field Ontario Royals              1   Selects        6
    Selects      8   Ontario Royals              3   Cullen Field Ontario Royals              0   Selects        3
May 17   Selects      6   Ontario Royals              7   Cullen Field Ontario Royals              2   Selects        5
    Selects     16   Ontario Royals              0   Cullen Field Ontario Royals              7   Selects        8
                   
May 30   Selects     8   OBJ 18's 5 Cullen Field OBJ 16's                         2   Selects        1
    rain-out   OBJ 18's   Cullen Field OBJ 16's   rain-out
May 31   10:00 a.m.   OBJ 18's   Cullen Field OBJ 16's   Soulliere Field
    12:30 p.m.   OBJ 18's   Cullen Field OBJ 16's   Soulliere Field
                   
June 6   1:00 p.m.         Team Ontario               0   Selects             2
    3:30 p.m.         Team Ontario               1   Selects             3
June 7   10:00 a.m.         Team Ontario   Away
    12:30 p.m.   Friday, May 8
Stars win home opener

The Windsor Stars defeated Amherstburg in their home opener by a score of 9-0 behind the no hit pitching of Steve Teno.  Steve missed a perfect game when he threw away a ball hit back to him in the top of the 7th., thus retiring 18 of 19 batters,  while recording 9 strikeouts.  Kris Klassen, Joel Cooper & Frank Jeney had two hits apiece for the Stars.