build a web site | fundraising | community | collect fees online | blogz
LONGHORN BASEBALL CLUB
LONGHORN BASEBALL CLUB  
 
 
Home Home
News News
Events Events
Horns' Schedule Horns' Schedule
Field Directions Field Directions
13U Horns' Roster 13U Horns' Roster
Photos Photos
Handouts Handouts
Baseball Links Baseball Links
Sponsors Sponsors
Guestbook Guestbook
Longhorn Messages Longhorn Messages
Parents Only Parents Only
Standings Standings
Gear & Apparel Gear & Apparel
Support Our Team Support Our Team
2007 Longhorn Stampede 2007 Longhorn Stampede

Admin

Get Directions to LONGHORN BASEBALLAshburn Local Weather
LONGHORN BASEBALL
Team Contact
21216 Sweetgrass Way
Ashburn, Virginia
20147
 
  Welcome  
 

Tuesday, September 16
Longhorn Baseball Club

2014

9th Annual Longhorn Fall Classic

September 26 - 28 

  

 

Coaches!!!  We are about to close every division.  Remember to register USSSA.  Schedules will not begin to post until September 15th at the earliest.

Let's get ready to play some ball!! 

 

10U

Pool A - Olney Pirates, Dig in Baseball, Fielder's Choice, Sykesville Cyclones

Pool B - Vienna Muckdogs, Blue Ridge Senators, MD Warriors, Loudoun South Eagles 

Saturday

10:00 AM - Olney Pirates vs Dig in Baseball - Bolen #5

10:00 AM - Vienna Muckdogs vs Blue Ridge Senators - Bolen #6

12:00 PM - Olney Pirates vs Sykesville Cyclones - Bolen #5

12:00 PM - Vienna Muckdogs vs Loudun South Eagles - Bolen #6

2:00 PM - Dig in Baseball vs Fielder's Choice - Bolen #5

2:00 PM - Blue Ridge Senators vs MD Warriors Cardinal - Bolen #6

4:00 PM - Fielder's Choice vs Sykesville Cyclones - Bolen #5

4:00 PM - Loudoun South Eagles vs MD Warriors Cardinal - Bolen #6

Sunday

9:00 AM - Olney Pirates vs Fielder's Choice - Bolen #5

9:00 AM - Vienna Muckdogs vs MD Warriors - Bolen #6

11:00 AM - Dig in Baseball vs Sykesville Cyclones - Bolen #5

11:00 AM - Blue Ridge Senators vs Loudoun South Eagles - Bolen #6

1:00 PM - Winner Pool A vs Runner-Up Pool B - Bolen #5

1:00 PM - Winner Pool B vs Runner-Up Pool A - Bolen #6

3:00 PM - Championship - Bolen #5

 

11U

Pool A - Virginia Stars, South County Stallions, Virginia Young Guns

Pool B - Fielder's Choice, Panhandle Power, Loudoun South Eagles (Gold)

Pool C - Loudoun Aces, Mt Vernon Mavericks, Dig in Baseball

Pool D - Loudoun South Eagles (Black), Blue Ridge Senators, Virginia Cannons 

Pool E - Vienna Knuckleheads, Great Falls Nationals, BCC Big Train

Pool F - Pride 11U, Frederick Hustlers, PG Select BluSox

Friday

6:00 PM - Loudoun South Eagles Black vs Virginia Cannons - CM #3

8:00 PM - Loudoun Aces vs Mt Vernon Mavericks - CM #3

8:00 PM - Virginia Stars vs South County Stallions - Bolen #8

Saturday

8:00 AM - Pride 11U vs Frederick Hustlers Baseball - CM #3

10:00 AM - Pride 11U vs PG Select BlueSox - CM #3

12:00 PM - Frederick Hustlers Baseball vs PG Select BluSox - CM #3

2:00 PM - Fielder's Choice vs Panhandle Power - CM #3

2:00 PM - Vienna Knuckleheads vs Great Falls Nationals - Bolen #8

4:00 PM - Vienna Knuckleheads vs BCC Big Train - Bolen #8

4:00 PM - Loudoun Aces vs Dig in Baseball - Bolen #9

4:00 PM - Virginia Stars vs Virginia Young Guns - Bolen #10

4:00 PM - Loudoun South Eagles Black vs Blue Ridge Senators - Bolen #11

4:00 PM - Fielder's Choice vs Loudoun South Eagles Gold - CM #3

6:00 PM - Great Falls Nationals vs BCC Big Train - Bolen #8

6:00 PM - Mt Vernon Mavericks vs Dig in Baseball - Bolen #9

6:00 PM - South County Stallions vs Virginia Young Guns - Bolen #10

6:00 PM - Blue Ridge Senators vs Virginia Cannons - Bolen #11

6:00 PM - Panhandle Power vs Loudoun South Gold - CM #3

Sunday

8:00 AM - Seed 11 vs Seed 16 (Silver) - Bolen #9

8:00 AM - Seed 12 vs Seed 15 (Silver) - Bolen #10

8:00 AM - Seed 13 vs Seed 14 (Silver) - Bolen #11

8:00 AM - Seed 17 vs Seed 18 (Silver) - CM #3

10:00 AM - Seed 3 vs Seed 6 (Gold) - Bolen #9

10:00 AM - Seed 4 vs Seed 5 (Gold) - Bolen #10

10:00 AM - Seed 8 vs Seed 9 (Gold) - Bolen #11

10:00 AM - Seed 10 vs Winner 17/18 (Silver) - CM #3

12:00 PM - Seed 2 vs Seed 7 (Gold) - Bolen #10

12:00 PM - Seed 1 vs Winner 8/9 (Gold) - Bolen #11

2:00 PM - Winner 11/16 vs Winner 12/15 (Silver) - Bolen #10

2:00 PM - Winner 10/17/18 vs Winner 13/14 (Silver) - Bolen #11

4:00 PM - Winner 2/7 vs Winner 3/6 (Gold) - Bolen #10

4:00 PM - Winner 1/8/9 vs Winner 4/5 (Gold) - Bolen #11 

6:00 PM - Championship Gold - Bolen #11

6:00 PM - Championship Silver - Bolen #10

 

12U

Pool A - Great Falls Nationals, McLean Dirt Devils Red, Pan Handle Power

Pool B - Olney Pirates, Loudoun South Eagles, SYA Mets Blue

Pool C - Blue Ridge Senators, Vienna Muckdogs, Fielders Choice Red

Pool D - MD Warriors, Virginia Cannons, Virginia Stars Gold

Pool E - West Virginia Wild, Diamond Skills Dodgers, Selling Virginia Bulldogs

Pool F - Pinnacle Academy Red, BCC Big Train, Frederick Hustlers, Virginia Stars Black

Pool G - Fielders Choice Black, VA Stars Red, Olney Bucs

Friday

6:00 PM - Great Falls Nationals vs McLean Dirt Devils Red - Bolen #8

6:00 PM - Loudoun South Eagles vs SYA Mets - Bolen #9

6:00 PM - Vienna Muckdogs vs Fielder's Choice - Bolen #10

6:00 PM - Virginia Cannons vs Virginia Stars Gold - Bolen #11

8:00 PM - Fielder's Choice Black vs VA Stars Red - Bolen #9

8:00 PM - Virginia Stars Black vs Frederick Hustlers - Bolen #10

8:00 PM - West Virginia Wild vs Diamond Skills Dodgers - Bolen #11

Saturday

8:00 AM - McLean Dirt Devils Red vs Panhandle Power - Bolen #8

8:00 AM - Olney Pirates vs Loudoun South Eagles - Bolen #9

8:00 AM - Blue Ridge Senators vs Vienna Muckdogs - Bolen #10

8:00 AM - MD Warriors vs Virginia Cannons - Bolen #11

10:00 AM - Great Falls Nationals vs Panhandle Power - Bolen #8

10:00 AM - Fielder's Choice Black vs Olney Bucs - Bolen #9

10:00 AM - Pinnacle Academy Red vs BCC Big Train - Bolen #10

10:00 AM - West Virginia Wild vs Selling Virginia Bulldogs - Bolen #11

12:00 PM - Blue Ridge Senators vs Fielders Choice - Bolen #8

12:00 PM - Olney Pirates vs SYA Mets - Bolen #9

12:00 PM - Pinnacle Academy Red vs Frederick Hustlers - Bolen #10

12:00 PM - MD Warriors vs Virginia Stars Gold - Bolen #11

2:00 PM - VA Stars Red vs Olney Bucs - Bolen #9

2:00 PM - VA Stars Black vs BCC Big Train - Bolen #10

2:00 PM - Diamond Skills Dodgers vs Selling Virginia Bulldogs - Bolen #11

8:00 PM - Seed 12 vs Seed 13 (Silver) - Bolen #8

8:00 PM - Seed 11 vs Seed 14 (Silver) - Bolen #9

8:00 PM - Seed 19 vs Seed 22 (Bronze) - Bolen #10

8:00 PM - Seed 9 vs Seed 16 (Silver) - Bolen #11

8:00 PM - Seed 10 Vs Seed 15 (Silver) - CM #3

Sunday

8:00 AM - Seed 4 vs Seed 5 - Bolen #8

10:00 AM - Seed 3 vs Seed 6 - Bolen #8

12:00 PM - Seed 1 vs Seed 8 - Bolen #8

12:00 PM - Seed 2 vs Seed 7 - Bolen #9

12:00 PM - Seed 20 vs Seed 21 - CM #3

2:00 PM - Winner 9/16 vs Winner 12/13 - Bolen #8

2:00 PM - Winner 10/15 vs Winner 11/14 - Bolen #9

2:00 PM - Seed 17 vs Winner 19/22 - CM #3

4:00 PM - Winner 1/8 vs Winner 4/5 - Bolen #8

4:00 PM - Winner 2/7 vs Winner 3/6 - Bolen #9

4:00 PM - Seed 18 vs Winner 20/21 - CM #3

6:00 PM - Championship Gold - Bolen #8

6:00 PM - Championship Silver - Bolen #9

6:00 PM - Championship Bronze - CM #3

 

13U

Pool A - Virginia Stars, Loudoun South Eagles (Raba), Blue Ridge Black Bears

Pool B - VA Storm, Diamond Elite, Virginia Mad Dawgs

Pool C - Richmond Braves National, Sandlot Sports Grey, Loudoun South (Kelsey)

Pool D - Fielders Choice, Loudoun Aces, Olney Pirates

Pool E - Hitmen Baseball, The Baseball Zone, Olney Bucs

Pool F - Richmond Braves American, Sandlot Sports White, MVP Terps Blue

Pool G - VA Cannons, Germantown Hawks, Norfolk Destroyers

Friday

6:00 PM - Sandlot Sports White vs MVP Terps Blue - CM #5

6:00 PM - Sandlot Sports Grey vs Loudon South (Kelsey) - Bolen #3

8:00 PM - Virginia Stars vs Loudoun South (Raba) - CM #4

8:00 PM - Diamond Eilte vs Virginia Maddawgs - CM #5

8:00 PM - Fielder's Choice vs Loudoun Aces - Bolen #7

8:00 PM - Hitmen Baseball vs The Baseball Zone - Tillet #1

Saturday

8:00 AM - VA Cannons vs Germantown Hawks - Tillet #3

10:00 AM - Va Cannons vs Norfolk Destroyers - Tillet #3

12:00 PM - VA Storm vs Diamond Elite - Bolen #7

12:00 PM - Richmond Braves National vs Sandlot Sports Grey - Tillet #1

12:00 PM - Germantown Hawks vs Norfolk Destroyers - Tillet #3

2:00 PM - Richmond Braves American vs Sandlot Sports White - Bolen #3

2:00 PM - VA Storm vs Virginia Maddawgs - Bolen #7

2:00 PM - Hitmen Baseball vs Olney Bucs - Tillet #1

2:00 PM - Virginia Stars vs Blue Ridge Black Bears - Tillet #3

4:00 PM - Richmond Braves American vs MVP Terps Blue - Bolen #3

4:00 PM - Richmond Braves National vs Loudoun South (Kelsey) - Bolen #7

4:00 PM - The Baseball Zone vs Olney Bucs - Tillet #1

4:00 PM - Loudoun South (Raba) vs Blue Ridge Black Bears - Tillet #3

6:00 PM - Fielder's Choice vs Olney Pirates - Tillet #3

8:00 PM - Loudoun Aces vs Olney Pirates - Tillet #3

Sunday

8:00 AM - Seed 12 vs Seed 13 (Silver) - Bolen #3

8:00 AM - Seed 4 vs Seed 5 (Gold) - Bolen #7

8:00 AM - Seed 11 vs Seed 14 (Silver) - Tillet #1

8:00 AM - Seed 3 vs Seed 6 (Gold) - Tillet #3

10:00 AM - Seed 1 vs Seed 8 (Gold) - Bolen #3

10:00 AM - Seed 2 vs Seed 7 (Gold) - Bolen #7

10:00 AM - Seed 9 vs Seed 16 (Silver) - Tillet #1

12:00 PM - Seed 10 vs Seed 15 (Silver) - Bolen #3

12:00 PM - Seed 20 vs Seed 21 (Bronze) - Bolen #7

12:00 PM - Seed 19 vs Seed 18 (Bronze) - Tillet #1

2:00 PM - Winner 9/16 vs Winner 12/13 - Bolen #3

2:00 PM - Winner 1/8 vs Winner 4/5 - Bolen #7

2:00 PM - Seed 17 vs Winner 20/21 - Tillet #1 

4:00 PM - Winner 2/7 vs Winner 3/6 - Bolen #7

4:00 PM - Championship Bronze - Tillet #1

4:00 PM - Winner 11/14 vs Winner 10/15 - Bolen #3

6:00 PM - Championship Gold - Bolen #7

6:00 PM - Championship Silver - Bolen #3

 

14U

 Pool A - Fielders Choice, Stars Red (Caroline), Dig in Baseball

Pool B - PG Select Blue Sox, Sandlot Sports, Dig in Baseball (Gordon)

Pool C - Hitmen Baseball, Diamond Elite, Alexandria Heat

Pool D - Bobcats of NOVA, McLean Dirt Devils Blue, Shenandoah Sluggers

Pool E - Frederick Sluggers, MVP Terps Red, Stars Baseball Grey

Friday

6:00 PM - Fielder's Choice vs Stars Red (Caroline) - CM #4

6:00 PM - Bobcats of NOVA vs McLean Dirt Devils Blue - Bolen #7

6:00 PM - MVP Terps Red vs Stars Baseball Grey - Tillet #1

8:00 PM - Hitmen Baseball vs Alexandria Heat - Bolen #3

Saturday

8:00 AM - Fielder's Choice vs Dig in Baseball - CM #4

8:00 AM - Sandlot Sports vs Dig in Baseball (Gordon) - CM #5

8:00 AM - McLean Dirt Devils Blue vs Shenandoah Sluggers - Bolen #7

8:00 AM - Frederick Slugger vs MVP Terps Red - Tillet #1

10:00 AM - Stars Red (Caroline) vs Dig in Baseball - CM #4

10:00 AM - PG Select BlueSox vs Dig in Baseball (Gordon) - CM #5

10:00 AM  Diamond Elite vs Alexandria Heat - Bolen #3

10:00 AM - Bobcats of NOVA vs Shenandoah Sluggers - Bolen #7

10:00 AM - Frederick Sluggers vs Stars Basebal Grey - Tillet #1

12:00 PM - PG Select BlusSox vs Sandlot Sports - CM #5

12:00 PM - Hotmen Baseball vs Diamond Elite - Bolen #3

6:00 PM - Seed 1 vs Seed 8 - Bolen #3

6:00 PM - Seed 2 vs Seed 7 - Bolen #7

6:00 PM - Seed 3 vs Seed 6 - Tillet #1

8:00 PM - Seed 4 vs Seed 5 - CM #4

8:00 PM - Seed 10 vs Seed 13 - Bolen #3

8:00 PM - Seed 11 vs Seed 12 - Bolen #7

8:00 PM - Seed 14 vs Seed 15 - Tillet #1

Sunday

10:00 AM - Seed 9 vs Winner 14/15 - Tillet #3 

12:00 PM - Winner 1/8 vs Winner 4/5 - CM #5

12:00 PM - Winner 10/13 vs Winner 11/12 - Tillet #3

2:00 PM - Winner 2/7 vs Winner 3/6 - CM #5 

2:00 PM - Championship SILVER - Tillet #3

6:00 PM Chcmpionship Gold - CM #5 

 

 

14U Major

Pool A - Evoshield Seminoles West, Demarini Prime, RBA South, Tidewater Drillers

Pool B - Evoshield Seminoles, Richmond Braves, Olney Pirates, Evoshield Canes

Saturday

12:00 PM - DeMarini Prime vs RBA South - CM #4

2:00 PM - EvoShield Seminoles vs Olney Pirates - CM #5

2:00 PM - DeMarini Prime vs Tidewater Drillers - CM #4

4:00 PM - Richmond Braves vs EvoShield Canes - CM #5

4:00 PM - RBA South vs EvoShield Seminoles West - CM #4

6:00 PM - Olney Pirates vs EvoShield Canes - CM #5

6:00 PM - Tidewater Drillers vs EvoShield Semionles West - CM #4

8:00 PM - Richmond Braves vs EvoShield Semionles - CM #5

Sunday

10:00 AM - Seed #1 vs Seed #8 - CM #4

10:00 AM - Seed #3 vs Seed #6 - CM #5

12:00 PM - Seed #2 vs Seed #7 - CM #4

2:00 PM - Seed #4 vs Seed #5 - CM #4

4:00 PM - Winner 1/8 vs Winner 4/5 - CM #4

4:00 PM - Winner 2/7 vs Winner 3/6 - CM #5

6:00 PM - Championship - CM #4

 

16U

Pool A - Sandlot Sports 15U, Bobcats of NOVA, Diamond Elite East

Pool B - Sount County Mustangs, Diamond Elite West, FCA Stars

Pool C -  Shenandoah Sluggers 15U, Dig In Baseball, MVP Terps

Friday

6:00 PM - Sandlot Sports 15U v Diamond Elite East - Heritage HS

8:00 PM - Diamond Elite West vs FCA Stars - Heritage HS

Saturday

8:00 AM - Shenandoah Sluggers 15U vs Dig in Baseball - Heritage HS

10:00 AM - Shenandoah Sluggers 15U vs MVP Terps - Heritage HS

12:00 PM - Dig in Baseball vs MVP Terps - Heritage HS

2:00 PM - Sandlot Sports 15U vs Bobcats of NOVA - Heritage HS

4:00 PM - Bobcats of NOVA vs Diamond Elite East - Heritage HS

6:00 PM - South County Mustangs vs Diamond Elite East - Heritage HS

8:00 PM - South County Mustangs vs FCA Stars - Heritage HS

Sunday

8:00 AM - Seed 8 vs Seed 9 - CM #4

8:00 AM - Seed 2 vs Seed 7 - CM #5

8:00 AM - Seed 4 vs Seed 5 - Heritage HS

10:00 AM - Seed 3 vs Seed 6 - Heritage HS

12:00 PM - Seed 1 vs Winner 8/9 - Heritage HS

2:00 PM - Winner 1/8/9 vs Winner 4/5 - Heritage HS

4:00 PM - Winner 3/6 vs Winner 2/7 - Heritage HS

6:00 PM - Championship - Heritage HS

 

 


 



   
LONGHORN BASEBALL CLUB
LONGHORN BASEBALL CLUB
View Our Guestbook | Sign Our Guestbook
2 visitors have signed our guestbook.

 
 
 
  Web Sites Instruction Community
  Local Sites
Spotlight Sites
Build a Web Site
Tips and Drills
Sport Tip Email
Customer Support
News & Updates
Bulletin Boards
Camps & Clinics
Tournaments
Coaches' Corner


   
"Don't wait for your ship to come in, swim to it." - Unknown
   
Copyright © 2014, eteamz.com, Inc
User Agreement