Kentucky District Two: Welcome


Kentucky District 2: Welcome

 Welcome to the Little League Kentucky District 2 website.

District  Administrator :Brad Clifford    502-222-4321(home) 502-758-5183(cell)   

3806 Joyce Drive Crestwood, Ky.  40014    email address: ford4321@bellsouth.net

Kentucky Counties that are in in District 2:  Jefferson, Oldham,  Nelson, Grant, Trimble, Shelby, Meade, Franklin, Gallatin, Henry, Bullitt, Shelby, Franklin, Carroll, Owen.
 
 Jefferson(Valley Sports & Portland), Oldham(North & South), Nelson, Trimble, Henry, and Grant  Counties have Little Leagues If you are interested in starting a Little League in your county or an area in Jefferson County please contact me

 League  League President Phone Number   Park Location Website 
 Valley Sports  Chet Ovington  553-6822  Pleasure Ridge Park  www.valleysportsll.com
 South Oldham  Julie McGee  836-1012  Crestwood  www.sobaseball.com
 North Oldham  Brad Clifford  758-5183  LaGrange  www.northoldhamlittleleague.net
 Nelson County  Jason Floyd  510-0867  Bardstown  www.nckylittleleague.org
 Grant County  Terry Peer  859-391-1002  Crittenden www.gclittleleague@blogspot.com 
 Trimble County  Benny Cissell  773-9194  Bedford www.trimblecountysports.com
 Henry County  Joey Schoenbaechler  564-4473  Eminence  


Baseball State Tournament

Baseball District 2 Champions teams will be heading to the State tournament in Bowling green. with games starting July 19th.  North Oldham will be representing District 2 in the 11-12 year old division and in the 9-10 Year old division.  Nelson County will represents  District 2  in the 10-11 Year old Division. Through out the tournament you can keep up with scores and game schedules  at the state website.

http://www.eteamz.com/kystatelittleleague/

District 2 teams Schedules (eastern Standardtimes)

Sat 7/19  Eastern American(12B) vs. North Oldham(12B)         North Oldham won 21 - 1
Sat 7/19  North Oldham(10B)      vs. Hazard/Perry(10B)           North Oldham Lost 14-13
Sat 7/19  Nelson County(11B)     vs. Russell County(11B)             Nelson County Won 21-4

Sun 7/20  North Oldham(12B)     vs. Corbin(12B)                        North Oldham won 16-6 (2-0)                                   Sun 7/20 Nelson County(11B) vs. Russell-Flatwoods(11B)            Nelson County won 2-1 (2-0)                                      Sun 7/20  Bowling Green East(10B) vs. North Oldham(10B)        North Oldham lost 12-11 (0-2)

Mon 7/21  North Oldham(12B) vs. Campbellsville(12B)                 North Oldham won 10-6 3(3-0 )won pool                   Mon 7/21 North Oldham(10B) vs. Ashland American10B)             North Oldham won 9-7  Finished 1-2                     Mon 7/21 Muhlenberg County(11B) vs. Nelson County(11B)     Nelson County won 10-9  (3-0) won Pool

 

Date Event Eastern Time Central Time Field
Tue 7/22 Baseball - Little League
(12)B) Semi-Finals Paintsville vs North Oldham 
7:00 PM    6:00pm #4
Tue 7/22 Baseball - Little League
(11B) Semi-Finals Nelson County & Owensboro Southern 
9:00 PM    8:00pm #1
Wed 7/23 Baseball - Little League
(11B) Championship 
5:00 PM   4:00pm #1
Wed 7/23 Baseball - Little League
(12B) Championship 
5:00 PM   4:00pm #4


Sunday, June 15
2014 District 2 Tournaments

Here are the schedules for the 2014  District Two Tournaments
Handout: 2014 District Two Tournaments

Friday, June 27
2014 District 2 Champions

Congratulations to the Winners

 6-7 Year Olds Post-Season Baseball Champions -  North Oldham  defeated South Oldham 17-15.           Players: Chase Cissell, Henry Marcum, Jackson Martin, Carter Mickus, Jaxon Perkins, Jack Robson,Cameron Roush, Logan Simpson, Logan Slechter, Nathan Strausbaugh, Levi Wade, Adam Zinser  Manager Bo Simpson, Coaches:  Kelly Cissell, Donnie Cissell,Trey Perkins, Robbie Wade 

7-8 Year Old Post-Season Baseball ChampionsSouth Oldham                                          defeated Trimble County 16-7   Players:  Conner Carr, Davis Gunn, Eli Baker,Gavin Collett, Grant Neal, Jace Biullock, Jack Fischer, Jack Murtaught, Jonahtan Pesko, Matthew Higgins, Peyton Dhein, Ryan Woosley.  Manager: Matt Bullock.  Coaches Michael Higgins & Chris Neal                                                                                     

9-10 Year old Post-Season Baseball Champions  South Oldham B defeated South Oldham A 20-10  players;Chaz Dages, Aaron Rothballer, Bruce grady, Carson Motta, Colin Cheatham, Garret Evans, James Russell, Reed Sanders, Ronnie Simpson, Tyler Butler.  Manager  Rick Dages  Coaches:  Bill Rothballer & Jimmy Sanders

11-12 Year old Post-Season Baseball Champions : Grant County  defeated North Oldham 8-7.            Players: Austin Helmer, Hunter Colson, Brendan Morris, Dristen Young, Dylan Knoblach Ryan Mitts, Trent SMith, Ben Vickers, Joey Miskell, Luke Dawalt, Chas Morgan, Isaiah Magee, Matthew Rothwell, Adam Epperson.  Manager: Mike SMith.  Coaches: Troy Mitts & Chris Helmer 

11-12 Year Old National Softball  Champions : North Oldham defeated Nelson County   17-0                Players: Aubree Alford, Chloe Banaszak, Hailee Bates, Hollan Bates, Anah Campbell, Jenna Froehle, Audrey Hale, Caroline King, Karly Schneider, Lauren Stone,Anna Taylor, Savannah Thomerson.  Manager Matt Schneider. Coaches: Jamie Alford and Shane Bates. 

9-10 Year Old  National Softball Champions: North Oldham  defeated Nelson County 16-6  Players:  Katherin Blumenshein, Gabrielle Boler, Rylee Callister, Kennedy Clark, Baylee Denham, Rachel Grigg, Miranda Gruse, Lexi Hirtzel, Jordan Roberts, Kalee Rose, Savannah Russell, Kaitlyn  Walsh  Manager:  jamie Russell  Coaches: Casey Callister and Tony Denham

 7-8 Year old Post-Season Softball Champions:  Nelson County defeated  North Oldham  12-10  Players:Emma Lovelace, Emil Schmidt, Payton Parsons, Virginia Clements, Kaitlyn Cissell,Erica Glutch, Jillian Minter, Avery Simpson, Addison, Riley,Emma O'Daniel, Grace Pegago, Kaitlin Schoenbachler.  Coaches:  Adrian Simpson, Jimmy Schmidt, Paul O'Daniel, Brian Clements

10-11 year old National Baseball ChampionsNelson County  defeated North Oldham 5-4.  Players;  Lucas Bendcock, Jeb Bradley,Brady Clark, Gray Clark, Ethan Davis, Samuel Floyd, Adam Hood, William Koger,Barrett McGill, JaRel Montgomery,Jase Phillips, Trey Settle, Ethan Winkler,  Manager:Toddm Hood  Coaches:  David Clark & Jason Floyd

11-12 Year old National Baseball Champions:  North Oldham  defeated Nelson County 24-2    Players, Gavin McLarty,  Steven Votaw, Trenton Mills, Anthony Reynolds, Trevor Amburgey, Ross Pfost, Marshall Cuzick, Caleb Jones,  Deaton Oak,Austin Reed, Parker Caudill, Isaiah Kelly, Ben Gibson.  Manager Doug oak  Coaches:  Mark Votaw & Todd Boice.

 9-10 Year Old National Baseball Champions:  North Oldham   defeated South oldham 14-4.   Players:  Sam Young, Brad Pickle, Logan Wade, Drue Osbourne, Jake Lindeman, Grant Gibson, Luke Schneider, Michael Starks, Eli Meyers, Jaron Cotton,  Nick Cox, Jonathan Klein, Tristan Wilson  Manager Shane Young   Coaches:  Aaron Cotton & Matt Schneider