PINOYBOLA: News

Thursday, December 22
Singapinoy League, Singapinoy Cup, SIBoL Challenge 2012 participants announced.



To torment and tease those of us – and by “those of us” here, i mean “every Pinoybola fan” – who can’t wait for the Singapinoy League (Selection), Singapinoy Cup (Competitive-under 6ft), and Singapinoy Interstates "SiBoL Challenge" (Recreational-Under 6ft.) draws set for February 19 at 12:30pm at Singapore Basketball Center, BAS Building, Singapinoy and PinoyBoLA yesterday released the names of the participating teams in the three competitions.


And now, the list!

(But first, a quick primer brought to you by Singapinoy:


•  The SingaPinoy League (Selection) regular season will feature 8 teams. Four teams qualify directly into the Singapinoy League, with the remaining four teams to be determined by an eight-teams, single-round Singapinoy League Qualifying Tournament (SeLeQT).


•  The SingaPinoy Cup (SiCuP) regular season will feature 28 teams. The four teams who fail to qualify for the Singapinoy League will remain in Singapinoy Cup group, joining 16 teams who qualify directly, and eight teams who will qualify via the 16-team Singapinoy Cup qualifying Tournament (SiCQuaT).


•  The eight Singapinoy Losers  and Talunan (SiLaT) teams who do not progress past the Singapinoy Cup qualifying round will join the 56 Interstates teams  for The SingaPinoy -Western Union Cup SIBoL Challenge 2012 listed below.


Singapinoy League regular season – 4 automatically qualified with Franchise Class A.
3RD CONFERENCE (SEPT - DEC. 2012)

1. UTAC PINOY (SiBoL Northern Division Champion 2010)
2. BLACK STALLION
(SiBoL Western Division Champion 2010)
3. STREET 71
(SiBoL Eastern Division Champion 2011)
4. MARINA BAYSHARKS
(SiBoL Central Division Champion 2011)
5. SeleQT Qualifying team (TBD)
6. SeleQT Qualifying team (TBD)
7. SeleQT Qualifying team (TBD)
8. SeleQT Qualifying team (TBD)

Singapinoy League (Selection) Qualifying “SeleQT” – 8 Selection Teams (4 teams will qualify.)
(MAY-JUNE 2012)

1. COMPOSITE (SiBoL Eastern Division 3rd Runner up 2011)
2. STRUTS (SiBoL Eastern Division 1st Runner Up 2011)
3. *WIZARDS (SiBoL Western Division 2nd Runner up 2011)
4. EAGLES (SiBoL Western Division 1st Runner Up 2010)
5. SHUTTERZ (SiBoL) Northern Division 1st Runner 2011)
6. CCK ICONS (SiBoL) Northern Division Finalist 2011)
7. HOMBRES (SiBoL Central Division 2nd Runner 2011)
8. PIKOTINS (SiBoL Central Division 1st Runner Up 2011)
*Replaced Fearless Warriors


SingaPinoy Cup (SICUP) regular season. Total: 28 teams.
SECOND CONFERENCE (JULY-SEPT 2012)

(16 teams automatically qualified, team with franchise Class B)

1. SERANGOON BOIZ (Northeast)(SiBoL)
2. INSANES (Northeast)(SiBoL)
3. STRUTS (Eastern) (SiBoL)
4. PASIR RIS WEST (Eastern) (SIBoL)
5. SUGBO (Jurong Island) (SiBoL)
6. *HP (Jurong Island) (HABoL)
7. APOLKEYR (Northern) (SiBoL)
8. BITAHK (Northern) (SiBoL) (Finalist 2011)
9. *SCORPIONS (Western (HABoL)
10. *COMMISH (Western) (HABoL) (A1)
11. *EAST WARRIORS (East) (ABoL) (A2)
12. GEYLANG (East) (GloBoL) (A3)
13. PIKOTINS ( Central)(SiBoL) (A4)
14. P*TAS (Central) (SiBoL) (A5)
15. TANJONG PAGAR (South Island) (SiBoL) (A6)
16. TITANS
(South Island (SiBoL) (A7)

Singapinoy Cup qualifying Tournament “SiCQuaT” – 16 SIBoL teams (8 teams will qualify)
(MAY - JUNE 2012)

1. TBA- (GloBoL–East)
2. TBA - (GloBoL– East)
3. TBA- (SiBoL – Central)
4. TBA - (SiBoL – (Central)
5. TBA - (SiBoL – (Northeast)
6. TBA - (SiBoL – (Northeast)
7. TBA - (SiBoL - (Aviation)
8. TBA - (SiBoL - (Aviation)
9. TBA (GloBoL - West)
10. TBA- ( GloBoL -West)
11. TBA- (SiBoL - West)
12. TBA - (SiBoL - West)
13. TBA - (SiBoL Northern)
14. TBA - (SiBoL Northern)
15. TBA - (SiBoL - South Island)
16. TBA - (SiBoL - South Island)

SIBoL Challenge Western Union Cup (Preliminary) – 56 teams automatically qualified (Class C.)
Plus 8 teams Singapinoy Losers And Talunan (SiLAT).
Total Teams: 64

1ST CONFERENCE (JAN - MAY 2012)


Eastern Conference: (1 slot per division is reserved for Qualifying Loser (SILAT.)

Eastern Division – (SiBoL) 7+1 Teams (Sunday 6pm-9pm)
1. EROPLANOS
2. *PLUS SIX THREE
3. PASIR RIS WEST
4. *STRUTS
5. VIKINGS
6. *LYCANS
7. *COMPOSITE
8. *STREET 71 (Defending Champion)

Aviation Division (SiBoL) 7+1 Teams (Sunday 12pm-4pm)
1. SASCO
2. JAMCO
3. KINGS EAGLES
4. PASIR RIS EAGLES
5. SIAEC
6. SAFRAN
7.  DESIGNERS
8. TBA - (SiLaT)


  East (GloBoL) 7+1 Teams (Saturday 6pm-9pm)
1. CIASI
2. NET MOVERS
3. NUEVA ECIJA TIGERS
4. SUNSHINE
5. GE AVIATORS
6. TIGERS
7.  
8. WEE NAM KEE (Defending Champion)

Central Division - (SiBoL) 7+1 teams (Saturday 6pm-9pm)
1. *P*TA'S
2. *INSANES
3. *TOA PAYOH (new)
4. *PILYO
5. *APOLKEYR
6. *PIKOTINS
7. *TWG (new)
8. TBA (SiLAT)


  Western Conference: (1 slot per division is reserved for SICUP Challenger loser – Silat)


 West  (GloBoL) 7+1 teams (Sunday 1pm-4pm)
1.  EXTREME
2. MADCORE
3. SUNSET WAY
4. JURONG WEST
5. SPARTANS
6. BLUE MARLINS
7. D' EAGLES
8. D' EQUALS  


Northern Division - SiBoL  7+1 teams
1. BITAHK
2. ABSOLUT
3. HUNGRY BIRDS
4. CCK ICONS
5. SG COWBOYS
6. SGOONS
7. BUKIT BATOK FDC
8. SiLAT

 
Western Division - SiBoL 7+1 teams
1. BATANGUENO (tbc)
2. STALLION
3. EAGLES
4. UTAC
5. SLASHERS (tbc)
6. TITANS
7. WEST SUNS
8. TBA (


South Island Division
- (GloBoL) 7+1 teams (Saturday 6pm-9pm)
1. TBA
2. TBA
3. TBA
4. TBA
5. TBA
6. TBA
7. TBA
8. SiLAT


Championships Titles and prizes:


1. WoW - Singapinoy League (Cash prize, Trophy and rings)
2. Singtel Cup - Singapinoy Interstates (Cash prize and Trophy and medals)
3. Western Union Cup - SiBoL Challenge (Trophy and Medals)
4. SiBoL Eastern Conference Championships (Southeast vs. Northeast) “Great Eastern Championships”
5. SiBoL Western Conference Championships (Southwest vs. Northwest) “Western Union Championships”
6. Singapinoy Interstates -SiBoL Championships x 5 (Eastern, Western, Northern, Southern, Central)
7. SingaPinoy Interstates - GloBoL Championships (East Global vs. West Global)
8. Singapinoy Interstates - ABoL Championships (Aviation)

 



Saturday, March 24
SingaPinoy Interstates Basketball League (SiBoL)