Indiana Christian Basketball Alliance: Tournament Results

Wednesday, January 27
2010 INDY SHOOTOUT RESULTS

January 15, 2010 -- Indy Shootout Results

Varsity Girls

1st - Indy Trailblazers

2nd - Wabash Valley Warrors
3rd - Huntington Eagles
4th - MCAC Wildcats

Jr. High Girls

1st - MCAC Wildcats
2nd - Living Water Marlins
3rd - Tippecanoe Tornados

Jr. Varsity Boys

1st - Lions Sports Club
2nd - Wabash Valley Warriors
3rd - Crusaders Sports Club
4th - Southeast Panthers

January 16, 2010 -- Indy Shootout Results

Varsity Boys
1st - Tippecanoe Tornados
2nd - Laurel Rams
3rd - Living Water Marlins
4th Lions Sports Club
Jr. High Boys
1st - Lions Sports Club
2nd - Eastside Golden Eagles
3rd - Indy Wildcats
4th - Living Water Marlins

 



Wednesday, January 27
2010 ICBA JR. HIGH BOYS AND GIRLS STATE CHAMPIONSHIPS

2010 ICBA Jr. High Boys Results

1st - Elkhart County Hawks
2nd - Lions Sports Club
3rd - Eastside Golden Eagles
4th - Fort Wayne Guard
2010 ICBA Jr. High Girls Results
1st - Huntington Eagles
2nd - MCAC Wildcats
3rd - Tippecanoe Tornados
4th - Living Water Marlins


Wednesday, January 27
2010 ICBA JR. VARSITY BOYS STATE CHAMPIONSHIPS

Friday, December 4
2008 - 2009 OUTSTANDING PERFORMANCES
ICBA 2008-2009 OUTSTANDING PERFORMANCES
SUBMIT OUTSTANDING PERFORMANCES TO LEW OWENS AT  -- lewisfowens@hotmail.com
2008-2009 "Toppers List"
Offense (In a Game):
Points Per Game:
Nate Elsey scored 35 points against the Fort Wayne Hawks in the Indy Holiday Classic Tourney on 12/6/08.
28 -- 11/25/08 Adrin Hood, Indianapolis Homeschool Wildcats
Offensive Rebounds:
Nate Elsey -- 16 rebounds against the Fort Wayne Hawks in the Indy Holiday Classic Tourney on 12/6/08.
10 -- 11/8/08 Nate Elsey - Northwest Warriors vs. Sons     10 -- Brandon Batta, Laurel Rams vs Lions Sports Club  10 - Clay McNeely, Tippecanoe Tornados vs. Lions Sports Club
Assists:
Free Throws Made:  6 by Matt Heber and Tim Sebald. 
Defense (In a Game):
Defensive Rebounds: 15 – 12/8/08 Matt Heber – Tippecanoe Tornados vs. LaSallette Lions   11 -- 11/17/08 Daniel Patty - Ft. Wayne Hawks vs. Benton Bucks
Blocked Shots: 9  -- 12/6/08 Matt Heber, Tippecanoe Tornados vs. Laurel Rams   5 -- 12/8/08 Matt Heber, Tippecanoe Tornados vs. Notre Dame La Salette Lions
Steals: 10 -- 11/17/08 Daniel Patty - Ft. Wayne Hawks vs. Benton Bucks
Charges Drawn:
Turnovers Caused:

MACA Lady Wildcats:

The MCAC Lady Wildcats are 14-6 now.  They beat First Baptist 42-12
High scorers were Rayna DoBrodt 13 pts, 10 rebounds, 2 blocks, and 3 steals
                         Ann Beachy   13 pts  4 steals 
 MCAC Wildcats are 15-6 now  with a win over Duneland Lutheran 46-27 . Rayna DoBrodt had high pts with 13 pts and 10 rebounds.

Eastside Golden Eagles:

Nathan Shelton of the Eastside Golden Eagles made the JV All Tourney team for the Wabash Valley Invitational on Jan. 31. He also won both the 3 point and free throw contest at the same tourney.  
 1/4/2009 Brian Heman in the championship game of the Ft Wayne Holiday Classic had 26pts on 11 of 19 shooting to go along with 17 rebounds,  and was also named to the all tourny team.  Brian averaged 25 pts and 11.7 rebounds per game for the tourny.
 Josiah Murray had 23 pts on 10 of 12 shooting in the semifinal game against the Ft Wayne Hawks. Josiah averaged 18 pts a game for the tourny.
  Luke Wesseling had 19 pts 4 steals and 7 assists in the championship game against the Mche Knights.
Taylor Lehman averaged 11 pts per game off the bench for the tourny. Taylor hit 8 of 9 free throws to help seal the opening game aganst Elkart.

Elkhart County Hawks: 

12-30-08 Elhart County vs Nazarene Believers
Satori Stahl -- 32 pts 14-15 shooting, 8 rebounds, 7 assists, 6 steals, MVP of Arthur Christian Tournament Blue Bracket

Fort Wayne Guard:

 11/7/08 Chris Thomas of the Fort Wayne Guard had 18 rebounds vs noble whitley-8 offence 11 defence.

Fort Wayne Hawks:

Daniel Patty of the Fort Wayne Hawks vs. the Benton Bucks on 11/17.
Fort Wayne Hawks played them at home and won 74-50. Daniel had: 11 defense rebounds, 10 steals, 2 blocks, 10 of 15 for 2pt attempts, and 9 assists.

 Laurel Rams: 

Laural Rams Outstanding Performances 12/10/2008 -- #22 Brandon Batta vs Lions Sports Club 1st triple-double -- 20 pts, 10 steals, 10 assist. #42 Nick McDonough vs Lions Sports Club 18 pts, 13 reb
Top Rams -- #11 Noah Seamon 3 steals, 8 assist,11pts 3/4 ft--#22 Brandon Batta 3 assist,6 reb, 12 pts, 2/2 ft --
# 34 Josh Elam 7 rebs, 15 pts, 3/3 ft --- # 35 Chris Sailor 3 assist, 2 steals, 2 blks,10 reb,6 pts --- #42 Nick McDonough  3 steals, 2 blks, 15 reb, 11 pts 1/4 ft --- up from JV #20 Allen Isaacs 5 steals, 3 assist, 13 reb, 6 pts, 2/2 ft
Top Rams vs Noblesville Lions
#11 Noah Seamon, 2 steals, 8 assist, 5 rebs, 13 pts
#22 Brandon Batta, 3 steals, 5 assist, 4 rebs, 17 pts
#34 Josh Elam, 4 steals, 10 rebs, 5 pts
#35 Chris Sailor, 3 steals, 2 assist, 3 blks, 10 rebs, 12 pts
#42 Nick McDonough, 2 blks, 13 rebs, 16 pts

 Living Water Marlins:

Marlins Girls
Alyssa Overton and Hannah Nelson won the Varsity Girls All Tourney for the Wabash Valley Invitational on 1/31/09
Marlins Boys
Jeremy Bricker won the Varsity Boys All Tourney for the Wabash Valley Invitational on 1/31/09
Jeremy Bricker scored 36 points, 8 rebounds, 3 assists, 3 steals, and 3 blocked shots against the Laurel Rams on 12/6/09
Jeremy Bricker scored 37 points against the Homeschool Sons on 11/7/09
Jeremy Bricker had an outstanding game against Holy Cross on 1/28/09, scoring 28 points, 13 rebounds, 7 assists, 7 steals, and 5 blocked shots.

Northwest Warriors: 

Nate Elsey scored 35 points and 16 rebounds against the Fort Wayne Hawks in the Indy Holiday Classic Tourney on 12/6/08.
Thomas Budensiek scored 27 points and 16 rebounds against the Wabash Valley Warriors on 12/13/08.
Thomas Budensiek scored 29 points and 11 rebounds against the Noblesville Lions on 12/12/08.
Nate Elsey scored 26 points, had 8 rebound, 4 blocks, and 6 steals against the Kokomo Eagles on 1/16/09.
 Nate Elsey of the Northwest Warriors had a triple double against the Anderson Sons (in Anderson) on 11-8-08. 28 points, 14 rebounds, 10 assists.

Huntington Lady Eagles:

 Huntington Lady Eagle Senior, Rebecca Weaver scored her 1000th High School point on 11/22/08, in a regular season game with the Mishawaka Wildcats, a Homeschool team in that area. This is her fourth season of varsity play with the Lady Eagles.  She was coached her 8th grade season by Julie Hendryx, and this is her 4th year under the coaching of Coach Mark Shultz.
 Huntington Lady Eagles: Rebecca Weaver scored 26 points and had 10 rebounds in a victory over Lakeland Christian in Warsaw on 1/2/09. 
 1/15/2009 -- Becca Daniels had 36 points and 36 rebounds in the Lakeland Cougar Classic with 3 double doubles.
2/3/2009 -- Rebecca Daniels scored her 1000th point on February 3rd in a victory over Keystone Eagles 79-31.  She is in her Junior year with the Eagles.  

Indianapolis Wildcats:

Adrian Hood of the Indy Wildcats scored 28 points to go with 12 rebounds and 8 assists on 11/25/08. His 28 points pushed him over 1,000 for his career.

SWISH Hornets:

 Ryan Terry of the SWISH Hornets Av..24 pts per game in a tournament Dec. - 5 & 6 playing 5 complete games in two days.

Tippecanoe Tornados:

 
Tippecanoe Tornados #45 Matt Heber, Sophomore
 vs. Laurel Rams on 12/6/08: 22 pts, 13 reb, 9 blocks, 3 assists
 vs. Notre Dame LaSallette Lions on 12/8/08: 18 pts, 18 reb, 5 blocks, 3 assists
 vs. Noblesville Lions on 12/19/08: 23 pts, 17 reb, 8 blocks, 7 assists, 5 steals
 vs. Laurel Rams on 1/24/09: 24 pts., 12 reb., 6 blocks, 3 steals
 Border Battle game averages on 12/13/08: 19 pts, 13 reb, 3.7 blocks
 Heber reached 1,000 career points vs. Living Water Marlins, 2/9/09.
Tippecanoe Tornados #45 Matt Heber
vs. Wabash Valley on 2/14/09: 21 pts, 16 reb, 4 assists, 3 blocks
Tippecanoe Tornados #21 Andrew Moore
 vs. Laurel Rams JV on 11/8/08: 19 pts, 9 reb, 5 assists
 vs. Northwest Warriors on 1/31/09: 16 pts, 15 reb, 3 steals
 vs. Eastside Golden Eagles on 2/17/09: 13 pts, 13 reb, 2 assists and 2 steals
Tippecanoe Tornados #22 Vincent Scott
 vs. Wabash Valley on 2/14/09: 18 pts, 11 reb, 4 assists and 4 steals
Tippecanoe Tornados #23 Abe Riggle
 vs. Laurel Rams on 1/24/09: 10 pts, 6 assists, and 4 steals

  
WABASH VALLEY WARRIORS 

Senior, Grant Harris reached a milestone last week.  He scored his 2000th point as a Varsity player against the Marlins.  For his career he also has over 1000 rebounds 500 blocked shots, 400 assists and 300 steals.  This season he is averaging 24 points and 11 rebounds per game, with a top game of 40 points and 18 rebounds.
Senior Devon Inman recently scored 21 points and had 16 rebounds against the Indy Golden Eagles.  He is averaging 14 points and 8 rebounds per game this season.

WACHE

Jordan Arnold scored 27 points (14-16 from the free throw line), had 12 rebounds, 7 assists, and 5 steals against the Noble-Whitley Warriors.


Monday, December 8
December 6, 2008 Holiday Classic Results
VARSITY BOYS DIVISION 
1st - Huntington Eagles 
2nd - Eastside Golden Eagles 
3rd - Laurel Rams
4th - Tippecanoe Tornados
 
VARSITY GIRLS DIVISION
1ST - Huntington Lady Eagles
2nd - Northeast Trailblazers
3rd - Wabash Valley Lady Warriors
4th - Living Water Lady Marlins
 
JUNIOR VARSITY BOYS DIVISION
1st - Laurel Rams
2nd - Living Water Marlins
3rd - Eastside Eagles
4th Northwest Warriors
 
JUNIOR HIGH BOYS DIVISION
1st - Cincinnati Trailblazers
2nd - Elkhart County Hawks
3rd - Eastside Golden Eagles
4th - Living Water Marlins

 


Handout: 12-6-2008 Holiday Classic Game Results

Monday, January 5
January 2 and 3, 2009 Christmas Classic Tournament
1st place--Eastside Golden Eagles
2nd place--MCE
3rd place--Elkhart Hawks

All Tournament Team (ranked in order of votes)

1.  Jed Landis--MCE
2.  Austin Roy--FW Hawks
3.  Brian Moore--Elkhart Hawks
4.  Brian Heman--Eastside Golden Eagles
5.  Todd Bonnigsen--Wells WACHE
6.  Peter Hendrick--Grand Rapids Grizzlies


Monday, December 3
DECEMBER 1ST 2007 HOLIDAY CLASSIC RESULTS

VARSITY BOYS DIVISION

1st  -- Living Water Marlins
2nd -- Huntington Eagles
3rd -- Northwest Warriors
4th --Fort Wayne Hawks 

JUNIOR VARSITY BOYS DIVISION

1ST -- Eastside Golden Eagles
2nd -- Elkhart County Hawks
3rd -- Lions Sports Club
4th -- Laurel Rams

JUNIOR HIGH BOYS DIVISION

1st -- Huntington Eagles
2nd -- Eastside Golden Eagles
3rd -- Lions Sports Club
4th -- Living Water Marlins

VARSITY GIRLS DIVISION

1ST -- Dayton, Ohio Sabers
2nd -- Northeast Trailblazers
3rd -- Indy Storm
4th -- Huntington Eagles

JUNIOR HIGH GIRLS DIVISION

1ST -- Northeast Trailblazers
2nd -- Mishawaka Wildcats
3rd -- Living Water Marlins


Monday, January 28
INDY SHOOTOUT RESULTS - JANUARY 18 & 19, 2008
JUNIOR HIGH GIRLS
 1st -- Huntington Lady Eagles
2nd -- Mishawaka Wildcats
3rd -- Living Water Marlins
Junior High Boys
1st -- Wabash Valley Warriors
2nd  -- Eastside Golden Eagles
3rd  -- Southeast Panthers
4th -- Northwest Warriors
Junior Varsity Boys
1st -- Living Water Marlins
2nd -- Wabash Valley Warriors
3rd -- Eastside golden Eagles
4th -- Southeast Panthers
Varsity Girls
1st -- Huntington Lady Eagles
2nd -- Northeast Trailblazers - Gold
3rd -- Indy Storm
4th -- Wabash Valley Warriors
Varsity Boys
1st -- Indy Wildcats
2nd -- Livig Water Marlins
3rd -- Northwest Warriors
4th -- Wabash Valley Warriors


Monday, January 28
ICBA JUNIOR HIGH BOYS STATE CHAMPIONSHIPS - RESULTS
1ST -- Huntington Eagles
2nd -- Lions Sports Club
3rd -- Wabash Valley Warriors
4th -- Eastside Golden Eagles


Monday, January 29
2007 ICBA Junior High Boys State Championship
2007 Jr. High Boys State Tournament Results

1st -- Indianapolis Homeschool Wildcats
2nd -- Huntington Eagles
3rd -- Eastside golden Eagles
4th -- Tippecanoe tornados


LWMJHG1STISO07
LIVING WATER MARLINS JR HIGH GIRLS
view full size
Monday, January 22
2007 INDY SHOOT OUT TOURNAMENT RESULTS
lwmvb3rdiso07
LIVING WATER MARLINS VARSITY BOYS - 3RD
view full size

Junior High Gilrs Divsion
1st -- Living Water Marlins                                   
2nd -- Northeast Trailblazers
3rd -- Mishawaka Wildcats
4th -- Wabash Valley Warriors

Junior High Boys Division
1st -- Indianapolis Homeschool Wildcats
2nd -- Eastside Golden Eagles
3rd -- Living Water Marlins
4th -- Northwest Warriors

Junior Varsity Boys Division
1st -- Indianapolis Homeschool Wildcats
2nd -- Eastside Golden Eagles
3rd -- Living Water Marlins
4th -- Noblesville Lions Sports Club

Varsity Girls Division
1st -- Indy Storm
2nd -- Huntington Eagles
3rd -- Norheast Trailblazers
4th -- KCHE Eagles

Varsity Boys Division
1st -- Eastside Golden Eagles
2nd -- Eastside Academy
3rd -- Huntington Eagles
4th -- Living Water Marlins



Wednesday, January 3
2006 HOLIDAY CLASSIC TOURNAMENT RESULTS
Varsity Boys Division:
1st - Benton Bucks
2nd - Huntington Eagles
3rd - Living Water Marlins
4th - Elkhart County Hawks

Varsity Girls Division:
1st - Travers City Bulldogs (Michigan)
2nd - Living Water Marlins
3rd - Huntington Lady Eagles
4th - Western Indiana Athletic Association

Junior Varsity Boys Division:
1st - Living Water Marlins
2nd - Elkhart County Hawks
3rd - Western Indiana Athletic Association
4th - Southeast Panthers

Junior High Boys Division:
1st - Huntington Eagles
2nd - Fort Wayne Guard
3rd - Living Water Marlins
4th - Northwest Warriors


Wednesday, January 3
2006 INDIANA CHRISTIAN BASKETBALL ALLIANCE JUNIOR HIGH GIRLS STATE CHAMPIONSHIP
RESULTS:
1st - Northeast Trailblazers
2nd - Living Water Malrins
3rd - Tippecanoe Tornados
4th - Mishawaka Wildcats


Wednesday, April 19
2005 - 2006 TOURNAMENT RESULTS
TOURNAMENTS FOR 2005 - 2006 

February 18 & 19, 2005 Indiana Christian Basketball Alliance Varsity Girls State Championship Results
1st Place - Fort Wayne Hurricanes
2nd Place - Living Water Marlins
3rd Place - Laurel Christian Warriors
4th Place - Indpls. Northeast Trailblazers

January 15, 2005 - Indiana Christian Basketball Alliance Jr. High Boys State Championship Results
1st Place - Indpls. Eastside Golden Eagles
2nd Place - Indpls. Northwest Warriors
3rd Place - Inpls. Homeschool Wildcats
4th Place - Huntington Eagles

March 5, 2005 - Indiana Christian Basketball Alliance Varsity Boys Final 4 Results
1st Place - Indianapolis Eastside Golden Eagles
2nd Place - Indianapolis Northwest Warriors
3rd Place - Noble/Whitley Warriors
4th Place - KCHE Eagles

2006 Indy Shoot Out Tournament
TOURNAMENT RESULTS VARSITY BOYS DIVISION
1st -- Eastside Golden Eagles
2nd -- Eastside Academy Cavaliers
3rd -- Laurel Rams
4th -- Living Water Marlins

JUNIOR VARSITY BOYS DIVISION
1st -- Eastside Golden Eagles
2nd -- Lions Sports Club
3rd -- Living Water Marlins
4th -- KCHE Eagles

JUNIOR HIGH BOYS DIVISION
1st -- Eastside Eagles
2nd -- Living Water Marlins "A"
3rd -- Lions Sports Club
4th -- Living Water Marlins "B"

VARSITY GIRLS DIVISION
1st -- Living Water Marlins
2nd -- Indy Storm
3rd -- Eastside Academy Cavaliers
4th -- Laurel Warriors

JUNIOR HIGH GIRLS DIVISION
1st -- Northeast Trailblazers
2nd -- Living Water Marlins
3rd -- Elkhart Silver Arrows
4th -- Mishawaka Wildcats

2006 ICBA JUNIOR HIGH BOYS STATE CHAMPIONSHIP
TOURNAMENT RESULTS
1st -- Bloomington Eagles
2nd -- Huntington Eagles
3rd -- Lions Sports Club
4th -- Living Water Marlins

2006 ICBA JUNIOR VARSITY BOYS STATE CHAMPIONSHIP
 RESULTS OF THE 2006 ICBA JUNIOR VARSITY BOYS STATE TOURNAMENT 1st - Eastside Golden Eagles, Indianapolis, IN
2nd - Living Water Marlins, Fillmore, IN
3rd - Southwest Hornets, Evansville, IN
4th - Huntington Eagles, Huntington, IN


ICBA 2006 VARSITY GIRLS STATE CHAMPIONSHIP RESULTS:
1st - Northeast Trailblazers, Indianapolis, IN
2nd - Fort Wayne Hurricanes, Fort Wayne, IN
3rd - Laurel Christian Warriors, Laurel, IN
4th - Huntington Lady Eagles, Huntington, IN

2006 ICBA REGION AND STATE VARSITY BOYS CHAMPIONSHIPS
Varsity Boys Home School Basketball teams entered this tournament at the region level. Teams winning each of the region tournaments advance to the State Championship Final 4.
 
CENTRAL REGION RESULTS
1st - Eastside Golden Eagles, Indianapolis, IN
2nd - Southeast Panthers, Batesville, IN
3rd - Northwest Warriors, Indianapolis, IN
4th - Laurel Rams, Laaurel, IN

NORTHEAST RESULTS
1st - Ft. Wayne South, Guard, Ft. Wayne, IN
2nd - Huntington Eagles, Huntington, IN
3rd - Noble Whitley Warriors, Albion, IN
4th - Ft. Wayne North, Hawks, Ft. Wayne, IN

NORTHWEST RESULTS
1st - Elkhart County Hawks, Wakarusa, IN
2nd - KCHE Eagles, Winona Lake, IN
3rd - KASH Eagles, Kokomo, IN
4th - WATCH Marksmen, North Manchester, IN
FREE THROW CHAMPION - Robert Barr, KCHE
3 POINT CHAMPION - Thomas Cole, KCHE

SOUTHERN RESULTS
1st - Home School Sons, Anderson, IN
2nd - Home School Wildcats, Franklin, IN
3rd - Living Water Marlins, Fillmore, IN
4th - Nazarene Knights, Noblesville, IN
FREE THROW CHAMPION - Matthew Owens, Living Water Marlins
3 POINT CHAMPION - Matthew Owens, Living Water Marlins


FINAL 4 -- Varsity Boys Final 4 State Championships March 4, 2006
CENTRAL -- EASTSIDE GOLDEN EAGLES
NORTHEAST -- FORT WAYNE GUARD
NORTHWEST -- ELKHART COUNTY HAWKS
SOUTHERN -- HOME SCHOOL SONS
This is a listing, by Region, of the Varsity Boys teams that entered the ICBA State Tournament for 2005. This list has been left on the web site for reference and planning purposes for the 2006 Varsity Boys State Championships.


Wednesday, April 19
2006 - 2007 INDIANA CHRISTIAN BASKETBALL ALLIANCE TOURNAMENT INFORMATION
This portion of the site is being updated. Current Tournament information and entry forms are located in the "Handouts" section of the web page.

Friday, April 22
ICBA Varsity Boys and Girls State Championship 2011 Results

 

 2011 ICBA Varsity Boys Results

SOUTH REGION

#1 Indianapolis Wildcats 80

Game 12 Friday March 4 8:30pm Red Court

#1 Indianapolis Wildcats 71

#8 Anderson Crusaders (6-4) 58

Game 15 Saturday March 5 11:30am Red Court

Game 6 Friday March 4 2:30pm Red Court

#8 Anderson Crusaders 58

#1 Indianapolis Wildcats 46

#9 Kokomo Eagles (12-13) 47

NORTH REGION

Game 17 Saturday March 5 6:00pm Red Court

#4 Noble-Whitley Warriors (18-5) 69

Game 4 Friday March 4 1:00pm Red Court

#4 Noble-Whitley Warriors 66

#13 Wabash Valley Warriors 47

Game 10 Friday March 4 7:00pm Red Court

Game 11 Friday March 4 7:00pm Blue Court

#13 Wabash Valley Warrios (10-14) 44

#4 Noble-Whitley Warriors 53

#5 Huntington Eagles (20-12) 47

Game 5 Friday March 4 1:00pm Blue Court

#5 Huntington Eagles 48

#12 Living Water Marlins 63

#1 Indianapolis Wildcats

#12 Living Water Marlins (8-17) 35

EAST REGION

#2 Eastside Golden Eagles 65

#9 Kokomo Eagles 50

Game 7 Friday March 4 4:00pm Red Court

Game 13 Friday March 4 8:30pm Blue Court

#2 Eastside Golden Eagles 49

#7 Laurel Christian Rams (18-10) 88

Game 14 Saturday March 5 10:00am Red Court

Game 1 Friday March 4 10:00am Red Court

#7 Laurel Christian Rams 47

#7 Noblesville Lions 62

#10 Noblesville Lions (16-17) 81

#3 Northwest Warriors 42

WEST REGION

#3 Northwest Warriors (27-7) 69

Game 2 Friday March 4 11:30am Red Court

#3 Northwest Warriors 80

#14 Fort Wayne Hawks 54

#4 Noble-Whitley Warriors 37

Game 8 Friday March 4 5:30pm Red Court

Game 9 Friday March 4 5:30pm Blue Court

#2 Eastside Golden Eagles

#14 Fort Wayne Hawks (4-11) 41

Game 16 Saturday March 5 2:30pm Red Court

#3 Northwest Warriors 51

#6 Fort Wayne Guard (21-11) 78

#2 Eastside Golden Eagles 46

Game 3 Friday March 4 11:30am Blue Court

#6 Fort Wayne Guard 63

#11 Wells County Warriors 60

#11 Wells County Warriors (10-12) 55

2011 ICBA Varsity Girls Reseults

SOUTH REGION

#1 Indianapolis Trailblazers 37

Game 1 Friday March 4 10:00am Black Court

#1 Indianapolis Trailblazers 59

#8 WACHE Lady Warriors 29

Game 7 Friday March 4 7:00pm Black Court

Game 5 Friday March 4 4:00pm Black Court

#8 Wells County Lady Warriors 15

WEST REGION

#1 Indianapolis Trailblazers 47

Game 10 Saturday March 5 4:00pm Red Court

#4 Mishawaka Christian Wildcats 32

Game 2 Friday March 4 11:30am Black Court

#5 Living Water Marlins 36

#4 MCAC Wildcats 38

#5 Living Water Marlins 37

#2 Huntington Lady Eagles

NORTH REGION

#2 Huntington Lady Eagles 55

Game 3 Friday March 4 1:00pm Black Court

#2 Huntington Lady Eagles 49

#7 Wabash Valley Lady Warriors

Game 8 Friday March 4 8:30pm Black Court

Game 6 Friday March 4 5:30pm Black Court

#7 Wabash Valley Lady Warriors 35

#2 Huntington Lady Eagles 57

EAST REGION

#3 Fort Wayne Hurricanes 49

Game 4 Friday March 4 2:30pm Black Court

#3 Fort Wayne Hurricanes 29

#6 Tippecanoe Tornados

#6 Tippecanoe Tornados 40

#5 Living Water Marlins 29

Game 9 Saturday March 5 1:00pm Red Court

#3 Fort Wayne Hurricanes

#3 Fort Wayne Hurricanes 35



Friday, April 22
2011 ICBA All-Stars

ICBA 2011 All-Stars -- Varsity Boys

BOYS NORTH (Coach Don Sheckler)

Anderson Crusaders – Quayshawn Jordan & Shaquille Polley

Fort Wayne Guard – Nick Eichman, James Eichman, & Chris Thomas

Fort Wayne Hawks – Zack Landis

Huntington Eagles – Caleb Featherston & Trey Frank

Kokomo Eagles – Jordan Foster

Michiana Mustangs – Johnny Clark

Noble-Whitley Warriors – Jonathan Klein, Ben Leatherman, David Miller, & Bryce Sheckler

WACHE Warriors – Braden Arnold

 

BOYS SOUTH (Coach Jeremy Bialek)

Eastside Golden Eagles – Taylor Lehman, Micaiah Murray, & Josh Smallwood

Indianapolis Wildcats – Travis Burkett, Ashton Hood, Nathan Magnuson, & Scott Mitchell

Laurel Rams – Brandon Batta & Zach Hountz

Living Water Marlins – Trey Moore

Noblesville Lions – Nate Shelton

Northwest Warriors – Thomas Budensiek, Levi Long, & Caleb Taylor

 

ICBA 2011 All-Stars -- Varsity Girls

GIRLS NORTH (Coach Mark Schultz)

Fort Wayne Hurricanes – Catherine Eichman, Diona Kneubuhler, Claire Wunderlich, & Michelle Roy

Huntington Lady Eagles – Abby Ballinger, Jenna Cleveland,  Kaleigh Shultz, Catherine Weaver, & Leslie Yarde

MCAC Wildcats – Allison Beachy, Jenny Cockrill, Cidney DoBrodt, & Autumn Reed

WACHE Lady Warriors – BreAnna Arnold & Stacey Ballinger

 

GIRLS SOUTH (Coach Tim Jensen)

Indianapolis Trailblazers – Dani Brewer, Anna Long, Emily Novak, Jynelle Vanderberg, & Michaela White

Living Water Marlins – Lindsay Ohler, Randi Ohler, & Lindsey Thyr

Wabash Valley Warriors – Mary Blemker, Molly Harris