Fort Hill HS Wrestling: 2005-2006 Season: 2006 Western Maryland Spring Wrestling Classic Results

Tuesday, March 14
2006 Western Maryland Spring Wrestling Classic Results
 

 


Junior Division Results


 


80lb Class

1st – Gage Swartz (Frederick)

2nd – Kameron Kamp (Northern Mat Club)

3rd – Cody Knipple

 

85lb Class

1st – Cohen Hovermale (BSJU)

2nd – Allan Wagoner (Frankfort MC)

 

90lb Class

1st – Andrew Renolds (Northern MC)

2nd – Dustin Lantz (Meyersdale)

 

95lb Class

1st – Derek Hovermale (Berkley Springs)

2nd – Kyle Haden (Team Kolat)

3rd – Dustin Lantz (Meyersdale)

 

115lb Class

1st – Bradley Reed (BSMC)

2nd- Hasani Samms (Sherwood)

3rd – Kris Dutt (Howard)

 

125lb Class

1st – Alec Peer (Frankfort)

2nd – Royce Shroyer (Meyersdale)

3rd – Jordan Skipper (Southern Garrett)

 

145lb Class

1st – CJ Lawrence (Westlake)

2nd – Jason Opel (Northern Garrett)

3rd – Nathan Greise (Fort Hill)

 

155lb Class

1st – Ryan Fitzwater (Southern Garrett)

2nd – Nicholas Shaulis (Somerset, PA)

 

170lb Class

1st – Daniel Leasure  (Fort Hill)

2nd – Mark BoHanan (St. Marys)

3rd – James Willison (Somerset, PA)

 

190lb Class

1st - Nate Gaffney (All – American)

2nd – Devan Taber (South Carroll)




Senior Division Results





103lb. Class

1st – Mark Whitesell (St. Johns)

2nd – Evan Putelunas (Gaithersburg)

3rd – Glen Johnson (Westmar)

 

112lb Class

1st - Jake Pennington (Winters Mill)

2nd – Delon Agee (North Hagerstown)

3rd – Alexander Hakspiel (Sandy Springs)

 

119lb Class

1st – Alec Peer (Frankfort, WV)

2nd – Ronny Rideout (Jefferson, WV)

3rd – Jamie Messenger (Preston, WV)

 

125lb Class

1st - Aaron LaRue

2nd – Patrick Hutchins (Thomas Stone)

3rd – Travis Reaux

 

130lb Class

1st – Justin Nichols (Fort Hill)

2nd – James Reilley (Smithsburg)

3rd – Michael Borden (Oxen Hill)

 

135lb Class

1st – Spencer Neubaum (Quince Orchard)

2nd – Randy Arnold (Keyser, WV)

3rd – Ben Snoberger (Frankfort, WV)

 

140lb Class

1st – Tim Crocken (Winters Mill)

2nd – Daniel Carr  (Southern Garrett)

3rd – Trevor Osselburn (Northern Garrett)

 

145lb Class

1st – Cory Reckart (Southern Garrett)

2nd – Devon Brown (Allegany)

3rd – Joey Essa (Howard)

 

152lb Class

1st – Peter Congelosi (Westlake)

2nd – Matthew Fellows (Jefferson, WV)

3rd – Scott Meyers (Frankfort, WV)

 

160lb Class

1st – James Fiorita (Williamsport)

2nd – Barry Rowland (Meyersdale, PA)

3rd – Ryan Rambo (Leonardstown)

 

171lb Class

1st – Jimmy Sutch (St. James)

2nd – Quade Miller (Leonardstown)

3rd – Tyson Bennett (Berkley Springs, WV)

 

189lb Class

1st - Cody Reed

2nd – Allen Canzonieri (Bedford Valley, PA)

3rd – George Denton

 

215lb Class

1st - Kyle Dunmeyer (Meyersdale, PA)

2nd – Eric Wise (North Hagerstown)

3rd – Bryan Oates (Fort Hill)

 

275lb Class

1st – Joe Pickney (Leonardstown)

2nd – Hartman (North Hagerstown)

3rd – Kevin Vanmeter (Fort Hill)




 

 

Open Division Results


 

130lb Class

1st – Patrick Hutchins (Thomas Stone)

2nd – Justin Nichols (Fort Hill)

 

140lb Class

1st – Nick Sines (Southern Mat Club)

2nd – Aaron Snoberger (Frankfort MC)

3rd – Trevor Osselburn (Northern MC)

 

150lb Class

1st – Nathan Sines (Southern MC)

2nd – Andrew Smith (Fort Hill MC)

3rd – Mike Weitzman (West NE College)

 

160lb Class

1st – George Taylor

2nd – Martell Lucas (Oxen Hill)

3rd – Dylan Miss

 

170lb Class

1st – Mike Meneffee

2nd – Justin Ratlif (Southern MC)

3rd – Brandon Kamp (Northern MC)

 

180lb Class

1st – Derrick Kamp (Northern MC)

2nd – Angelico Obedoza (Oxen Hill)

3rd – Allen Canzonieri (Northen MC)

 

190lb Class

1st – Joshua Clark (Hedgesville)

2nd – Austin Williams (Fort Hill MC)

3rd – Kris Knox (Northern MC)

 

215lb Class

1st – Eric Vanslyke (Fort Hill MC)

2nd – Dave Wadsworth

3rd – Chris Bennett (Southern MC)

 

Heavyweight Class


1st – Nick Dolan

2nd – Sean Biser (Keyser MC)

3rd – Justin Sirbaugh (Fort Hill MC)