build a web site | fundraising | community | collect fees online | blogz

Fort Washington A.A.

Fort Washington A.A.  
 
 
Home Home
My Site News My Site News
Events Events
Schedules Schedules
Standings Standings
Teams Teams
Divisions Divisions
Locations Locations
Board Board
Albums Albums
Handouts Handouts
Links Links
Sponsors Sponsors
Guestbook Guestbook
Message Boards Message Boards
Gear & Apparel Gear & Apparel
Support Our Team Support Our Team

Admin

Get Directions to Fort Washington A.A.Phila. Local Weather
Fort Washington A.A.
Steve Chapman
215-570-3269
Fax: 215-491-6988
10058 Jeanes St., first floor
Phila., Pennsylvania
19116
 
  Welcome  
 

Fencor Youth Festival



Final Schedule 

(updated Saturday, 7 pm for 6th & 7th grade teams playing Sunday at Kelly Bolish)  

May 16-17

Admission fees: $10 weekend pass, $7 per day (because sharing some courts with a boys tournament, we have to match their daily fee), under-10 free.

Team list:

1. Philly Pride-Horsey 4th

2. Renegades-Wright

3. Kyniska-kickstart 5th

4. Comets-Mulligan

5. Lower Bucks-Bowes

6. Florence Flash

7. Jaguars-Thomas 4th

8. Wilmington Tigers

9. Upper Makefield-Cairone 1

10. Lower Delco-Proper

11. Kyniska-McRoz 4th

12. Kyniska-kickstart 4th

13. Northeast Rockers

14. Comets-Kilroy

15. Great Valley Blaze

16. Lower Delco-Sokalsky

17. Staten Island Gators 5th

18. Maryland Classics (Saturday only)

19. Kyniska-Martino

20. Comets-Foody

21. Philly Heat-Rhodes

22. Renegades-Flynn 6th

23. Tar Heels-Vasco

24. Wizards-Opila

25. Philly Pride-Horsey 6th

26. Fencor-Ryan

27. Kyniska-Roz

28. Upper Makefield-Cairone II

29. Lower Delco-Ross 7th

30. Comets-Peterson

31. Germantown (Md.) Lady Panthers (Saturday only)

32. Renegades-Miller

33. Philly Heat-Erwin (Saturday only)

34. Upper Makefield-Tofig

35. Bucks County Phoenix

36. Philly Flight-Lonesome (Saturday only)

37. Chester County Ravens-Harty

38. Fencor-Krasna

39. Kyniska-Brennan

40. Kyniska-Cain

41. Peak Skills-Romani

42. Tar Heels-Vadino

43. Delaware Flash

44. Staten Island Gators II

45. CBAA Lady Bucks

46. Philly Pride-Stewart

47. Renegades-Catanzaro

48. Comets-Gardler

49. Haverford Pride

50. Chester County Ravens-Zanghi

51. Jaguars-Thomas 8th

52. Fencor-Glemser

53. Peak Skills-Smith

54. Peak Skills-Perry

55. Tar Heels-Persiano

56. Renegades-Flynn 9th

57. Renegades-Hahn

58. Chester County Ravens-Yoegel

59. Fusion-Smith

60. Wizards-Cody

61. Kyniska-Gari

62. Lower Delco-Ross 9th (Sunday only)

63. Rebels-Hanlon (Saturday only)

64. Keystone Karma-John

65. Lower Delco-Leight

66. Philly Flight-Young (Saturday only)

67. Haverford Hype

68. Fencor-Sims

69. Rebels-Smick

70. Lancaster Wave

71. Renegades-Roynan 

72. Fencor-Andre

73. Peak Skills-Morocco (Saturday only)

74. Keystone Karma-Phil

75. Lower Bucks-Ems (Sunday only) 

76. Triple Threat-Bass (Sunday only)

77. Triple Threat-Powers (Sunday only)

78. Triple Threat-Mook (Sunday only) 

79. Kyniska-McRoz II 

80. Rebels-Cranston (Sunday only)

81. Rockers-Parsons (Sunday only)

82. Delaware Angels-Smith (Sunday only)

 Saturday

Kelly Bolish gymnasium (Bldg. 15-18, 2950 Turnpike Dr., Hatboro, Pa 19040)

Court 1

9 am 16-11

10:10 am 79-51

11:20 am 1-11

12:30 pm 47-79

1:40 pm 20-18

2:50 pm 51-46

4 pm 15-17

5:10 pm 46-55

Court 2

8:30 am 9-20

9:40 am 13-5

10:50 am 17-18

Noon 6-13

1:10 pm 25-28

2:20 pm 3-15

3:30 pm 30-28

4:40 pm 3-23

Court 3

8:30 am 1-7

9:40 am 12-6

10:50 am 7-9

Noon 12-5

1:10 pm 30-26

2:20 pm 25-23

St. Ephrem’s (5340 Hulmeville Rd., Bensalem, PA 19020 10 min. from Neshaminy Mall & Franklin Mills)

9 am 32-36

10:10 am 38-43

11:20 am 34-36

12:30 pm 32-35

1:40 pm 43-40

2:50 pm 38-34

4 pm 36-35

5:10 pm 40-34

Springside School (8000 Cherokee St., Phila. Pa 19118)

Note: Parking is limited. carpool if you can) 

Court 1

8:30 am 52-48

9:40 am 67-68

10:50 am 53-52

Noon 68-65

1:10 pm 60-50

2:20 pm 4-8

3:30 pm 18-14

4:40 pm 8-2

Court 2

9am 49-53

10:10 am 65-70

11:20 am 48-49

12:30 pm 19-14

1:40 pm 29-44

2:50 pm 66-58

4:00 pm 41-29

Court 3

8:30 am 45-54

9:40 am 50-47

10:50 am 33-45

Noon 16-21

1:10 pm 57-55

2:20 pm 10-2

3:30 pm 39-44

4:40 pm 4-10

Middle School gym (enter through main fieldhouse)

9am 33-42

10:10 am 60-57

11:20 am 42-54

12:30 pm 67-70

1:40 pm 39-41

2:50 pm 21-19

Competitive Edge (320 S. Henderson Rd., King Of Prussia, PA 19446)

Court 4

8:30 am 56-73

9:35 am 63-66

10:40 am 61-56

11:45 am 73-66

12:50 pm 22-24

1:55 pm 69-74

3:00 pm 37-22

4:05 pm 64-69

Court 5

9:00 am 59-61

10:05 am 72-73

11:10 am 59-64

12:15 pm 58-63

1:20 pm 27-37

2:25 pm 71-72

3:30 pm 27-24

4:35 pm 74-71

Sunday

Kelly Bolish gymnasium (Bldg. 15-18, 2950 Turnpike Dr., Hatboro, Pa 19040)

Court 1

9 am 5-8

10:10 am 30-28

11:20 am 8-1

12:30 pm 25-30

1:40 pm 10-11

2:50 pm 79-53

4 pm 11-20

5:10 pm 79-55

Court 2

8:30 am 6-21

9:40 am 15-3

(break)

11:15 am 21-15

Noon  3-6

1:10 pm 4-12

2:20 pm 13-2

(break)

4 pm 2-12

5 pm 13-4

Court 3

8:30 am 1-9

9:40 am 34-25

10:50 am 9-5

Noon 28-41

1:10 pm 20-7

2:20 pm 51-55

3:30 pm 7-10

4:40 pm 51-53

St. Ephrem’s (5340 Hulmeville Rd., Bensalem, PA 19020)

Noon 64-65

1:10 pm 67-75

2:20 pm 68-64

3:30 pm 65-67

4:40 pm 68-75

Springside School (8000 Cherokee St., Phila. Pa 19118)

Note: Parking is limited, car pool if you can. 

Court 1

8:30 am 60-70

9:40 am 52-50

10:50 am 60-61

Noon 52-81

1:10 pm 78-40

2:20 pm 35-37

3:30 pm 52-78

4:40 pm 37-43

Court 2

9am 32-44

10:10 am 48-54

11:20 am 42-32

12:30 pm 47-54

1:40 pm 38-48

2:50 pm 16-14

3:55 pm 23-76

5 pm 16-19

Court 3

8:30 am 45-42

9:40 am 46-81

10:50 am 45-44

Noon 49-50

1:10 pm 23-24

2:20 pm 17-19

3:30 pm 78-40

4:40 pm 14-17

Middle School gym (enter through main fieldhouse)

9am 57-61

10:10 am 49-47

11:20 am 57-70

12:30 pm 48-46

1:40 pm 26-76

2:50 pm 39-43

3:55 26-24

5 pm 35-39

Competitive Edge (320 S. Henderson Rd., King Of Prussia, PA 19446)

Court 4

8:30 am 58-59

9:35 am 82-56

10:40 am 62-59

11:45 am 58-56

12:50 pm 77-22

1:55 pm 74-72

3:00 pm 62-82

4:05 pm 77-29

Court 5

8:30 am 69-62

9:35 am 80-72

10:40 am 69-71

11:45 am 80-74

12:50 pm 27-29

1:55 pm 80-71

3:00 pm  27-22

 

  TOURNAMENT RULES

 1. Games will be 16-minute halves, stop on everything, for grades 6-12, 14-minute halves for grades 4-5.

2. Halftime is 3 minutes. Overtime is 2 minutes. Double overtime is sudden death.

3. Each teams will have 3 full time outs for game. Receive extra timeout for overtime.

4. There is no 1-and-1 on the 7th foul. There is two foul shots on the 10th foul.

5. All games are by NCAA Women's rules (foul shots on release, above the box on foul shots) except there is a 10-second backcourt since there is no 30-second clock and 5-second count is on dribble and held ball. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



   
Fort Washington A.A.
Fort Washington A.A.
View Our Guestbook | Sign Our Guestbook
0 visitors have signed our guestbook.

 
 
 
  Web Sites Instruction Community
  Local Sites
Spotlight Sites
Build a Web Site
Tips and Drills
Sport Tip Email
Customer Support
News & Updates
Bulletin Boards
Camps & Clinics
Tournaments
Coaches' Corner


   
"The way a team plays as a whole determines its success. You may have the greatest bunch of individual stars in the world, but if they don't play together, the club won't be worth a dime." - Babe Ruth
   
Copyright © 2015, eteamz.com, Inc
User Agreement