Elgin Heat Organization: Welcome

Thursday, July 17
image_name2

2014/2015 ELGIN HEAT TRYOUTS

ELGIN HEAT TRYOUTS ARE SET   AUGUST 5, 6 & 7 FROM 6-8PM for the 12U, 14U & 16U teams. 18U will be having tryouts on August 7th only (18U will be a summer team only, no fall or winter play).  TRYOUTS WILL BE AT THE ELGIN SPORTS COMPLEX. PLEASE BE EARLY TO FILL OUT PAPERWORK AND GET WARMED UP.  IF YOU'RE NOT ABLE TO COME ON THESE DATES YOU MAY CONTACT COACHES BELOW FOR AN ALTERNATE TRYOUT IF AVAILABLE.  COME AND BE A PART OF THE ELGIN HEAT ORGANIZATION!!

 

 ################################################################################ 

 

2014 ELGIN HEAT SUMMER    CLASSIC TOURNAMENT

 THANK YOU TO ALL OF THE TEAMS THAT ATTENDED OUR TOURNAMENT THIS YEAR. EVEN THOUGH WE HAD A RAIN DELAY, ALL GAMES WERE PLAYED AND PLAYED WELL!!  FINISH RESULTS ARE POSTED BELOW 

 12U - Elgin Heat, Evanston Express, KV Storm DD, Geneva Foxes, Oak Park Windmills, KV Storm J.K., St Charles Comets, Rampage, Crystal Lake Slam, Elk Grove Heat,Algonquin Aces, Palatine Stingrays

14U - Elgin Heat, Evanston Express, McHenry County Heatwave, KV Storm, McHenry Jr. Warriors, Bartlett Hawks, Geneva Foxes, Glen Ellyn Raiders, Fox Valley Renegades, Rampage, Bartlett Silver Hawks, Algonquin Aces, Rampage GC

16U - Elgin Heat, Kenosha Cyclones, Bartlett Hawks, KV Storm, Lake County Comets, Fox River Rush, Grays Lake Pride, Lake Zurich Lightning, Wallbangers Diamondbacks, Downers Grove Outlaws, Lake In The Hills Hurricanes, Wisconsin Sparks, Belvidere Blasters, McHenry Co Warriors

18U - Elgin Heat, Downers Grove Outlaws, Kenosha Cyclones, KV Storm, Winfield Wolverines, Algonquin Aces, Fox Valley Renegades, Elk Grove Heat, Carol Stream Storm, Belvidere Blasters

                    2014 Tournament Results

12U  First place  - Algonquin Aces

          Second Place - Roselle Rampage

       Third Place   - Geneva Foxes

          Consolation Winners -Oak Park Windmills

14U  First Place  - Glen Ellyn Raiders

           Second Place -  McHenry Jr.Warriors

            Third Place  - Rampage

        Consolation Winners - Geneva Foxes

16U   First Place - Fox River Rush

          Second Place  - Wallbangers

           Third Place  - Kenosha Cyclones

           Consolation Winners - Elgin Heat

18U   First Place  - KV Storm

             Second Place - Kenosha Cyclones

             Third Place   - Belvidere Blasters

         Consolation Winners - Fox Vally Rengades    

        Thank You to all of the teams that participated in our tournament!!!!! 

  

 *********************************************************************************************                   

         2013 / 2014 Managers  

           11U - Steve Cooper @ heatcoachcoop@aol.com

           14U - Troy Lovas @ heatcoachtroy@gmail.com

           15U - Cris Lawler @ luvsoftball@att.net

           18U - Craig Harvey @ cjharv4@aol.com

If you have any questions regarding a specific division or tryouts, please contact the Manager listed above.  Thank you!! 

********************************************************************************************  

 

 

 



Subscribe to this site