Catholic Diocese of Erie Athletics: Welcome

Catholic Diocese of Erie Athletics Leagues
Basketball - Boys High School CYO     Basketball - Boys JV Erie Region    
Basketball - Boys Varsity Erie Region     Basketball - Boys Varsity Mercer & Tri-County Regions    
Basketball - Girls JV Erie Region     Basketball - Girls Varsity Erie Region    
Cross-Country     Football    
Golf     Soccer - Boys Erie Region    
Soccer - Co-Ed Erie Region     Soccer - Girls Erie Region    
Swimming     Tennis    

Monday, December 1

Parochial League Soccer Championships - June 12, 2015 Game Scores   

Co-Ed Championship Game:     Erie Day School 2   St. Boniface / Our Lady of Mount Carmel  1               

-Goals: Erie Day School – Jamie Rowly (2)      -Goals: SBS/OLMC - Stan Kinecki (1)              

 

Girls Varsity Championship Game:     Blessed Sacrament 3   St. Luke  1               

-Goals: Blessed Sacrament – Abby Johnson (2), Maggie Eagley (1)      -Goals: St. Luke – Claire Johnson (1)    

 

Boys Varsity Soccer Championship Game:     Our Lady’s Christian School 2     St. Peter: 0               

-Goals: OLCS - Collin Johnson (1), David Clark (1)      -Shutout goalie: Jared Heidt

Golf Tournament Results

Parochial League Golf Championship (JC Martin Golf Course) - June 12th/13th

 

Team Champs:                    St. Peter (239)

Team Runner-Up:              St. Luke (279)

 

 

8th Grade Boys

 

1st Place:        Pat Kelly (St. Peter)                                      37-38: 75

 

Runner-Up:     Alex Miklinski (St. Luke)                               40-39: 79

 

 

8th Grade Girls

 

1st Place:        Katherine Flanagan (St. Peter)                   51-46: 97

 

Runner-Up:     Allison Dugan (St. Luke)                              53-52: 105

 

 

7th Grade Boys

 

1st Place:        Luke Misko (St. George)                              38-36: 74

 

Runner-Up:     Jacob Kruszewski (St. Luke)                       39-41: 80

 

 

7th Grade Girls

 

1st Place:        Sarah White (St. Peter)                                39-39: 78

 

Runner-Up:     Maddy Klinger (St. George)             49-49: 98

      

 

6th Grade Boys

 

1st Place:        Evan Rowane (OLCS)                                  40

 

Runner-Up:     Zachary Henry (St. Peter)                             41

 

 

6th Grade Girls

 

1st Place:        Alaina Harpst (St. Michael)                          48

 

Runner-Up:     Saide Latouf (St. Peter)                               59

      

 

5th Grade Boys

 

1st Place:        Alex Vahey (St. Luke)                                   51

 

Runner-Up:     Michael Vereb (OLP)                                   52

 

 

5th Grade Girls

 

1st Place:        Emily Piotrowski (OLP)                                60

 

Runner-Up:     Sophia Latouf (St. Peter)                             61