Cooper Basketball: Welcome

Welcome to the official home of Cooper Hawks Boys Traveling Basketball

Upcoming practices this week:

Tuesday March 6 7th Grade Blue  Cooper Center 6:00pm
Tuesday March 6 7th Grade Orange Cooper East 6:00pm
Tuesday March 6 8th Grade A  Cooper Center 7:30pm
Tuesday March 6 8th Grade B  Cooper East  7:30pm

Wednesday March 7  6th Grade A  Cooper East 6:00pm
Wednesday March 7  6th Grade B  Cooper Center 7:30pm
Wednesday March 7  7th Grade Blue  Cooper East  6:00pm
Wednesday March 7  7th Grade B  Cooper Center 7:30pm

Friday March 9  6th Grade A  Cooper Center 6:00pm
Friday March 9  6th Grade B   Cooper East  6:00pm
Friday March 9  7th Grade Orange  Cooper East  7:30pm
Friday March 9  8th Grade A  Cooper Center 7:30pm
Friday March 9  7th Grade B  RMS A  6:00pm
Friday March 9  8th Grade B  RMS A  7:30pm

 

For FULL practice schedule through March 9 Click Here

For 2011-12 Tournament Season Schedule for Cooper Traveling Teams Click Here

Spaghetti Dinner Fundraiser Incentive Prize Winners List: Click Here

Watch games from the Cooper Tip-Off tournament recorded online via live streaming

Click here to watch games from the Cooper Traveling Tournament

 

2011-12 Team assignments:

Please note that these team assignments are subject to change.

8A
Davione Collins
Garrett Denure
Landon Kirkwood
Matt Lutgen
Melvin Newbern
Taron Pickford
Nathan Rueben
Anthony Zarr
Head Coach: Seth Bateman
Phone: 763-350-0817
E-mail: s.bateman2386@gmail.com

8B
Armon Amini
Steve Fitzsimmons
Mitchell Gavin
AJ Hassan
Damani Hicks
Tony Langfellow
Cyrus Larry
Jorge Mercado
Jachai Mcneal
Jon Nelson
Andrew Spartz
Head Coach: Wally Langfellow
Phone: 763-537-3317
E-mail: wally@minnesotascore.com
 
Team Blue 7A           Team Orange7A      Team 7B

NoahChampion         Daniel Simmons       Devante Cannon
Thomas Hall              Damien Gordon       Joe Dols
Gabriel Hostettler    Rayquan Evans        Mikal Conrad
Isaac Johnson          Gregory Hickman    Makoons Stately
Martelius Hughes     Zytavies Taylor       Luke Iverson
DJ Hunter                Zion Allen               Pada Mbye
Tywon Pickford        Anderson Pretel      Demetrius Knight
Deshawn Pickford    Anthony Eagle         Quenton Glover
IsaiahPoster           Abraham Victor       Tony Madison
Michael O'Malley     Wyatt Devening       Awil Adan
                                Jordan Brown          
 
 
Head Coach:              Head Coach:             Head Coach: Jordan Dols
Maurice O'Bannon    Marcus Evans            E-mail: jordandols@yahoo.com
E-mail: Obannonm@ymail.com                 
   

6th Grade (combined with 5th grade)

6A
Adam Cook
Christian Dickson
Trokon Massey
DeAndre Miller
Jalen Miller
Tyrone Miller
Richard Mulbh
Beijan Newbern
Cole Priem

Head Coach: Peter Zurn
Phone: 763-245-6650
E-mail: peter.zurn@gmail.com
 
6B
Natus Blah
Dalton Brooks
Devyn Frye
Sam Goodridge
Miles Stokes
Tyrone Reliford
Justin Madison
Tyrese Roberts
Cameron Vaughn
Stephon Vilay

Head Coach: Mike Frye

Unfortunately, we are unable to offer scholarships.

 

 

We will also offer a high school team (Robbinsdale Robins) for players from Cooper or Armstrong who do not make their high school teams. The Robins will play beginning in December (through March).

Program Director Contact Information:

Director of Cooper Basketball: Wally Langfellow email: wally@minnesotascore.com phone: 763-537-3317

Assistant Director: Travis McAlpin email: travytrav85@hotmail.com phone: 763-647-9447

 

Cooper Tip off tournament Information (November 11-12)---click here-See registration form in Handouts section in the left column

 

 

Cooper Traveling Basketball is an organization setup to provide Boys Basketball teams for Grades 5, 6, 7, and 8. Players must be attending a District 281 school with advancement to Cooper High School or live in the Cooper/281 attendance area.

Documents to be found in the "Handouts" page (Reference left side of screen):

1. Program Philosophy

2. Coaches Expectations

3. Parent and Player Expectations

4. Tryouts policies and schedules

5. Code of Conduct - Players and Parents

6. Code of Conduct - Cooper Coaches

7. Grievance Policy

8. Traveling Tryouts Registration form

 



Practice Schedule thru March 9, 2012



Practice Schedule thru March 9, 2012

Practice Schedule for Jan 30-March 9
Cooper Boys Traveling Basketball

Monday Jan 30    7th Grade Orange  RMS A  6:00pm
Monday Jan 30    6th Grade A  RMS B  6:00pm
Monday Jan 30    7th Grade B  RMS A  7:30pm
Monday Jan 30    8th Grade B  RMS B  7:30pm

Tuesday Jan 31    7th Grade Blue   RMS A 6:00pm
Tuesday Jan 31    8th Grade A   RMS A 7:30pm
  
Wednesday Feb 1   6th Grade B  Cooper Center  6:00pm

Thursday Feb 2         6th Grade A   Cooper Center  6:00pm
Thursday Feb 2         7th Grade Orange  Cooper East  6:00pm
Thursday Feb 2         7th Grade B  Cooper East  7:30pm
Thursday Feb 2         8th Grade A  Cooper Center  7:30pm
Thursday Feb 2         7th Grade Blue  RMS  6:00pm

Friday Feb 3           6th Grade A RMS B  6:00pm
Friday Feb 3           8th Grade B  RMS B   7:30pm
Friday Feb 3           7th Grade Blue  RMS A  7:30pm

Monday Feb 6    6th Grade B   RMS A  6:00pm
Monday Feb 6    7th Grade B   RMS A  7:30pm

Wednesday Feb 8  6th Grade  A  6:00pm Cooper Center

Friday Feb 10       7th Grade Blue RMS A  6:00pm
Friday Feb 10       8th Grade B  RMS B  6:00pm
Friday Feb 10       7th Grade Orange RMS B 7:30pm
Friday Feb 10       8th Grade A  RMS A  7:30pm

Monday Feb 13   6th Grade A  RMS A  6:00pm
Monday Feb 13   6th Grade B  RMS B  6:00pm
Monday Feb 13   7th Grade Orange  RMS A  7:30pm
Monday Feb 13   8th Grade B   RMS B  7:30pm

Tuesday Feb 14  7th Grade Blue  RMS A 6:00pm
Tuesday Feb 14  6th Grade B  RMS B 6:00pm
Tuesday Feb 14  8th Grade A  RMS A 7:30pm
Tuesday Feb 14  7th Grade B  RMS B 7:30pm

Thursday Feb 16  6th Grade A RMS A 6:00pm
Thursday Feb 16  7th Grade Orange RMS B 6:00pm
Thursday Feb 16  7th Grade Blue RMS A 7:30pm
Thursday Feb 16  8th Grade A  RMS 7:30pm

Friday Feb 17 8th Grade B  RMS A  6:00pm
Friday Feb 17  7th Grade B  RMS B  6:00pm

Wednesday Feb 22   6th Grade A and B  Cooper Center 6:00pm
Wednesday Feb 22   7th Grade Blue and Orange   Cooper East  6:00pm
Wednesday Feb 22   7th Grade B  Cooper Center 7:30pm

Friday Feb 24  6th Grade A  RMS A  6:00pm
Friday Feb 24  8th Grade A  RMS A 7:30pm
Friday Feb 24  7th Grade Blue and Orange  RMS B  7:30pm
Friday Feb 24  6th Grade B  Sandburg 6:00pm
Friday Feb 24  8th Grade B  Sandburg 7:30pm

Tuesday Feb 28  6th Grade A  Cooper Center 6:00pm
Tuesday Feb 28  6th Grade B  Cooper East 6:00pm
Tuesday Feb 28  7th Grade Blue Cooper Center 7:30pm
Tuesday Feb 28  7th Grade B Cooper East 7:30pm
Tuesday Feb 28  8th Grade A  RMS A 6:00pm
Tuesday Feb 28  8th Grade B  RMS A 7:30pm

Thursday March 1  7th Grade Orange  RMS A 6:00pm
Thursday March 1  7th Grade Blue  RMS B  6:00pm
Thursday March 1  8th Grade A  RMS A 7:30pm
Thursday March 1  8th Grade B  RMS B 7:30pm

Friday March 2  6th Grade A  Cooper Center 6:00pm
Friday March 2  6th Grade B  Cooper East 6:00pm
Friday March 2  7th Grade Orange Cooper Center 7:30pm
Friday March 2  7th Grade B  Cooper East 7:30pm

Tuesday March 6 7th Grade Blue  Cooper Center 6:00pm
Tuesday March 6 7th Grade Orange Cooper East 6:00pm
Tuesday March 6 8th Grade A  Cooper Center 7:30pm
Tuesday March 6 8th Grade B  Cooper East  7:30pm

Wednesday March 7  6th Grade A  Cooper East 6:00pm
Wednesday March 7  6th Grade B  Cooper Center 7:30pm
Wednesday March 7  7th Grade Blue  Cooper East  6:00pm
Wednesday March 7  7th Grade B  Cooper Center 7:30pm

Friday March 9  6th Grade A  Cooper Center 6:00pm
Friday March 9  6th Grade B   Cooper East  6:00pm
Friday March 9  7th Grade Orange  Cooper East  7:30pm
Friday March 9  8th Grade A  Cooper Center 7:30pm
Friday March 9  7th Grade B  RMS A  6:00pm
Friday March 9  8th Grade B  RMS A  7:30pm