Bantam AAA Chaleur Subway Lightning: Welcome

chaleursubwaylightning_1
Lightning
2009/2010 Chaleur Subway Lightning Hockey Team

image_name2

NB Irving Oil Bantam AAA Hockey League

 
 
 
 
 



 



welcome


Monday, March 8
Final Standing N.B. Bantam AAA League

Team Standings
Team Name GP W L T PTS GF GA PIM LAST 5 STREAK
District 3 Caps 30 28 0 2 58 254 50 404 5-0-0 28-0-2
K.V. Rangers 30 21 6 3 45 149 75 444 5-0-0 6-0-1
District 6 Flyers 30 20 5 5 45 142 61 280 3-2-0 0-1-0
Saint John Seadogs 30 21 8 1 43 176 127 673 2-3-0 1-0-0
West Kent Aces 30 13 12 5 31 127 112 483 4-0-1 4-0-1
Chaleur Subway Lightning 30 12 14 4 28 141 124 441 4-1-0 2-0-0
Moncton Codiac Subways 30 12 16 2 26 144 135 528 4-1-0 0-1-0
Restigouche Canadian Tire Red Wings 30 12 16 2 26 147 156 714 3-2-0 1-0-0
Nord Ouest Pionniers 30 9 19 2 20 141 183 468 0-5-0 0-6-0
Peninsule Acadienne 30 3 26 1 7 75 183 554 0-5-0 0-6-0
Miramichi Rivermen 30 0 29 1 1 38 328 598 0-5-0 0-29-1


Wednesday, March 10
CHAMPIONSHIP WEEKEND BEGINS THURSDAY

CHAMPIONSHIP WEEKEND BEGINS THURSDAY
FREDERICTON, NB, March 9, 2010 - The 2010 Championship Weekend begins Thursday for the 11 teams in the New Brunswick Irving Oil Bantam AAA Hockey League. Over the ensuing three days the final four teams will surface and they will play down to the crowning of a new champion Sunday following the 12:00pm championship game.

The 2010 provincial champion will represent the province at the Irving Oil Bantam AAA Atlantics March 25-28 in Corner Brook, NL.

All of the games this weekend will take place either at Willie O'Ree Place or at the Lady Beaverbrook Rink beginning with the first three games Thursday at 9:00am.

The third-seeded District 5 Flyers and 10th-seeded Peninsule Acadienne will get things underway at the Willie O'Ree Place Rink 1, while second-seeded KV Rangers and 11th-seeded Miramichi Rivermen will do the same in the Rink 2 and top-seeded District 3 Caps, the host team, will open play at the Lady Beaverbrook against ninth-seeded Nord-Ouest Pioneers.

Two hours later at 11:00am the fourth-ranked Saint John Sea Dogs will open against sixth-ranked Chaleur Lightning in Willie O'Ree 2 and the fifth-seeded West-Kent Aces faceoff against the eighth-seeded Restigouche Red Wings at the LBR.

The seventh-seed Codiac Subways will see their first action at 2:00pm at Willie O'Ree 2 vs the Pioneers.

Play continues throughout the rest of Thursday and Friday with the annual league awards banquet Friday at 7:00pm. Preliminary play wraps up Saturday morning with four games. The semifinals will be held that evening at 7:00pm at Willie O'Ree1and the LBR.

The complete schedule is available under the SCHEDULE tab in this section. Hockeyscene.com will post results of all the games as they become available


Saturday, January 2
Chaleur Subway Lightning 2 District 6 Flyers 4


Sunday, January 3
Chaleur Subway Lightning 3 District 6 Flyers 3


Monday, January 4
Miramichi Rivermen 1 Chaleur Subway Lightning 14



Saturday, January 9
Caraquet Sat, Jan 09, 2010 Peninsule Acadienne 1 Chaleur Subway Lightning 5


Sunday, January 10
Keswick Valley Sun, Jan 10, 2010 District 3 Caps 7 Chaleur Subway Lightning 1


Sunday, January 10
Keswick Valley Sun, Jan 10, 2010 at 6:30 pm District 3 Caps 8 Chaleur Subway Lightning 2



Saturday, January 23
K.V. Rangers 4 vs Chaleur Subway Lightning 6


Sunday, January 24
Saint John Seadogs 6 vs Chaleur Subway Lightning 4
  ...

Sunday, January 31
Chaleur Subway Lightning 0 District 3 Caps 8


Friday, February 19
Chaleur Subway Lightning 7 Peninsule Acadienne 3
   ...

Saturday, February 20
Chaleur Subway Lightning 5 Restigouche Canadian Tire Red Wings 4
  ...

Sunday, February 21
West Kent Aces 4 Chaleur Subway Lightning 2
  ...

Friday, February 26
Peninsule Acadienne 1 Chaleur Subway Lightning 6