18 BOYS TRACK & FIELD: Welcome

Welcome to the Central Carolina Conference boys track & field page! Check the links to the left for schedules, results, and other information. NOTE: Any schedules posted are subject to change without notice.

If you need to contact me, please email me at GoDeacsGR@yahoo.com.


Saturday, May 21
STATE 2A MEET

The state 2A meet was held at North Carolina A&T State University in Greensboro Sat May 21. Here are the results for CCC athletes in the finals:

SHOT PUT
8. Donnell Alexander (SAL) 44'-7½"

HIGH JUMP
10. Zaedrian Harris (SAL) 6'-0"
11. Wes Bolinsky (ED) 5'-10"
15. Michael Streater (NR) 5'-10"

4 x 800m RELAY
15. West Davidson 8:49.16 (Bryce Beck, Daniel Benitez, Adam Willis, Brett Lingerfelt)

4 x 200m RELAY
6. Lexington 1:31.19 (Anthony Roberts, Desmond Crosby, Sakeem McIntosh, Daniel Reid-Bennett)

4 x 100m RELAY
7. Lexington 43.35 (Jerico Byers, Jerarmony Charles, Daniel Reid-Bennett, Sakeem McIntosh)

3200m
7. Chris Maxon (TVL) 9:58.22


Saturday, May 21
2016 ALL-CCC TEAM

100m
Tyrone Johnson (Salisbury), Sakeem Mcintosh (Lexington)

200m
Devonte Brown (Salisbury), Desmond Crosby (Lexington)

400m
Desmond Crosby (Lexington), Alijah Broom (North Rowan)

800m
Brett Lingerfelt (West Davidson), Bryce Beck (West Davidson)

1600m
Chris Maxon (Thomasville), Brett Lingerfelt (West Davidson)

3200m
Chris Maxon (Thomasville), Austin Campbell (East Davidson)

110m H
Cameron Horne (Salisbury), Logan Cleary (Lexington)

300m H
A'Jon Jones (North Rowan), Logan Cleary (Lexington)

4 x 100m REL
Lexington (Jericho Byers, Jerarmony Charles, Saeem McIntosh, Daniel Reid-Bennett)
North Rowan (Jaquis Clinding, Gregory Crawford, Joshua Ellis, Eric Gibson)

4 x 200m REL
North Rowan (Gregory Crawford, Joshua Ellis, Eric Gibson, A'Jon Jones)
Lexington (Jericho Byers, Desmond Crosby, Sakeem McIntosh, Daniel Reid-Bennett)

4 x 400m REL
North Rowan (Alijah Broom, Gregory Crawford, Eric Gibson, A'Jon Jones)
Lexington (Logan Cleary, Saafir Craven, Desmond Crosby, Daniel Reid-Bennett)

4 x 800m REL
West Davidson (Bryce Beck, Daniel Benitez, Adam Willis, Brett Lingerfelt)
Lexington (Logan Cleary, Antonio Lopez, Jacob Mendez, Adrian Rocha)

HIGH JUMP
Zaedrian Harris (Salisbury), Anthony Roberts (Lexington)

POLE VAULT
Jibri Cowan (Salisbury)

LONG JUMP
Courtney Roseborough (North Rowan), Saafir Craven (Lexington)

TRIPLE JUMP
Courtney Roseborough (North Rowan), Keith Anderson (Lexington)

SHOT PUT
Tyree Steele (Lexington), Donnelle Alexander (Salisbury)

DISCUS
Dalton Tuttle (West Davidson), Isiah Corpening (North Rowan)


PLAYER OF THE YEAR- Courtney Roseborough (North Rowan)
RUNNER UP- Desmond Crosby (Lexington)

COACH OF THE YEAR- Jonathan Kinzer (Lexington)
RUNNER UP- Phillip Bush (North Rowan)