build a web site | fundraising | community | collect fees online | blogz
Bux Mont American Legion
Bux Mont American Legion  
Home Home
Latest News Latest News
Events Events
Schedules Schedules
Standings Standings
Teams Teams
Divisions Divisions
Locations Locations
Board Board
Albums Albums
League Documents League Documents
Links Links
Sponsors Sponsors
Guestbook Guestbook
Message Boards Message Boards
Gear & Apparel Gear & Apparel
Support Our Team Support Our Team


Bux Mont American Legion Baseball League



The Bux Mont American Legion Baseball League consists of eleven franchises in Bucks and Montgomery Counties, playing under the auspices of Pennsylvania American Legion Baseball.

The League is a member of Pennsylvania's Region 2, which also encompasses the Berks County, Schuylkill County, Lehigh County, and Northampton County Leagues. Each year, the Bux Mont League's tournament champion goes forward to compete in the eight-team Region 2 tournament, whose winner then competes for the state title.

Players usually range in age from 16 to 19, with most having completed their junior or senior years in high school or freshman or sophomore years in college. Players may not reach their twentieth birthday during the current calendar year ... there is no minimum age.

The League is governed by the eleven member clubs' representatives, as well as elected officers and a five-person Baseball Commission.

Sunday, August 2
2015 All League Teams

Bux- Mont All League 2015


First Team David Gular Souderton

2nd Team Jeff Roedell Pennridge 

H. M.        Tim Diloreto Hatfield


1st Base

First Team Vincent Lacava Quakertown

2nd Team Tom Nuneviller Pennridge

H.M.          Dan Heilemann Souderton


2nd Base

First Team David Tatoian Pennridge

2nd Team Robert Philipps Plumstead

H.M.         Jacob Perrine Quakertown


3rd Base

First Team Tom Prato Doylestown

2nd Team Alex Spector Warrington

H.M.         Jordan Mullen Pottstown



 First Team Mike Christy Hatfield

2nd Team Brad Misialek Pennridge

H.M.         Jacob Reed Quakertown



First Team Zachary Zeigler Hatfield

                    Matt Peralta Lansdale

                   Dan Shane Pennridge

2nd Team Kyle Diseroad Nor Gwyn

                 Joe Unangst Pennridge

                 Tyler Mathe Souderton

H.M.          Kia Masters Doylestown

                  Alex Peterson Nor Gwyn

                  Daron Pijanowski Perkiomen



First Team Joe Molettiere Pennridge

                   Levi Stoudt Perkiomen

2nd Team Jordan Mullen Pottstown 

                 Zackery Metz Quakertown

H.M.         Chris Kachmar Perkiomen

                 Dan Heilemann Souderton


Utility Payer

First Team Sam Andris Doylestown

2nd Team Sage Fuhmeister Quakertown

H.M.         Collin Healey Hatfield


MVP of The Year 

David Tatoian Pennridge 




Monday, July 13
Buxmont Palyoffs Finish

Congratulations to Pennridge for winning the Buxmont League Regular season title for 2015

Also Congratulations to Perkiomen for winning the League Playoffs defeating Souderton in the finals 10-0

 With the win Perkiomen will move on to the Region 2 Tournament starting Saturday in Freemansburg vs the Lehigh Valley # 2  at 4:00 pm

Wednesday, July 8
2015 Buxmont Playoffs Start Thursday

 First Round Thursday, July 9th

Game 1 -  Pennridge 5  Doylestown 0

Game 2 - Souderton 3  Quakertown 0

Game 3 - Pottstown 3   Hatfield 1 (game completed on 7/10)

Game 4 - Perkiomen 4   Plumstead 1


Second Round Friday, July 10th 

Game 5 - Doylestown 5   Quakertown 4  

Game 6 - Hatfield 7  Plumstead 3

Game 7 - Pennridge 7  Souderton 1

Game 8 - Perkiomen 8  Pottstown 0


Third Round Saturday, July 11 at Quakertown Stadium, 9 inning games

Game 9 - Doylestown 5  Pottstown 4

Game 10 - Souderton 13  Hatfield 6

Game 11 - Perkiomen  12  Pennridge 2


Fourth Round Sunday, July 12 at Quakertown Stadium, 9 inning games

Game 12 - Pennridge  17  Doylestown 2

Game 13 - Souderton  10 Perkiomen  6


Fifth Round Monday July 13 at Quakertown Stadium 9 inning games

Game 14 Souderton 6  Pennridge 1

Game 15  Perkiomen 10  Souderton 0

Winner of Game # 15 will move on to the Region 2 Tournament in Freemansburg  


Friday, July 3
2015 BuxMont Playoffs Game Times

Hello  All Managers,

  The 2015 Playoffs will stating soon here is the run down for the Games

 Thursday July 9th first round at the higher seeds # 8 seed @ #1 seed,  # 7 seed @ #2 seed,  # 6 seed @ # 3 seed,  # 5 seed @  # 4 seed

On Friday July 10th again @ the higher seeds

On Saturday July 11th the games will move to Quakertown and be 9 inning Games Game # 9 will be at 11:00 AM, Game # 10 will be at 3:00 PM and Game # 11 will be at 7:00 PM  

 Sunday July 12 the Game # 12 will be at 4:00 PM and Game # 13 will be 7:00

Monday July 13 Game # 14 will be at 4:00 pm The If Game # 15 If Needed will be right after the first game

Monday, May 25
All Star Game July 5th vs Berks County

Hello All Managers,

    This year's All Star game will beSunday, July 5 at 4:00 p.m. at Immaculata University vs Berks County All Stars

Also the Futures Games for Region 2 will be July 24 thru the 26 all games will be played at Nor Gwyn


Thursday, March 12
2015 Season

Hello All,

  Just wanted everyone know the schedule is done on the web site please check for any errors and let me know.

  The All Star Game will be Sunday July 5th and the Futures Games will be July 24, 25 and 26th more info will follow

Thursday, September 25
2014 All Stars Buxmont


1 st Team Jon Mullin Doylestown

2nd Team Mike Kacergis Pennridge

H.M. Sean Becker Nor Gywn


1st Base

1st Team Nathan Heller Nor Gwyn

2nd Team Zachary Davis Pottstown

H.M. Dan Morrin Plumstead


2nd Base

1st Team Evan Tice Pennridge

2nd Team Jordon Mullen Pottstown

H.M. Rob Philipps Plumstead



1st Team Chris Kersey Nor Gwyn

2nd Team Mike Christy Hatfield

H.M. Jacob Reed Quakertown


3rd Base

1st Team Pat Reilly Warrington

2nd Team Thomas Aaron Perkiemon


Utilty Player

1st Team Matt Hoy Nor Gwyn

2nd Team Dan Heilemann Souderton

H.M. Johnathan Fitz Plumstead



1st Team Bradey West Hatfield

              Evan Tice Pennridge

              Zachary Zappo Perkiemon 

2nd Team Alex Peterson Nor Gwyn

                 Zachary Zeigler Hatfield

                 Kyle Diseroad  Nor Gwyn

 H.M  Brandon Birkhead Plumstead

         Matt Paralta Lansdale

         Anthony Molettiere Pennridge



1st Team  Dan Morrin Plumstead

               Collin Healey Hatfield

2nd Team Kellen Williamson Nor Gwyn

                Nathan Heller Nor Gwyn

H.M.  Ben Lippincott Pennridge

         Levi Stoudt Perkiemon



Player Of The Year

Jon Mullin Doylestown 

Saturday, July 12
Playoff Start

Frist Round  round complete

Nor-Gwyn wins over Quakertown  11-1

Warrington wins over Pottstown   3-2

Pennridge wins over Perkiomen  2-1

Hatfield wins over Plumsteadville 5-2

Second Round complete

Hatfield wins over Nor- Gwyn  7 - 0

Pennridge wins over Warrington 5-2

Perkiomen wins over Pottstown  4-3

Quakertown wins over Plumsteadville 10-1

Thrid Round almost Complete

 Quakkertown wins over Warrington 5-1

Nor - Gwyn wins over Perkiomen 12-6

Hatfield wins over Pennridge 

Forth Round Sunday

Quakertown wins over Hatfield 7-2 

 Nor- Gwyn  wins over Pennridge7-6

Final Round Tuesday

Quakertown wins over Nor-Gwyn 12 - 5

Final Game winner goes to Region 2 Playoffs with Nor - Gwyn winner of the Bux Mont League

 Quakertown vs Hatfield at 7:00

Monday, March 10
Schedule Done

Hello Everyone,

 The 2014 schedule is on the web site please check your games an let me now if ant changes need to be done

Thursday, January 30
Season to Start

Season to start May 21st Roster Meeting May 19 at 7:00 P.M.

Tuesday, July 30
2013 Bux- Mont All League Team


2013 Bux-Mont All League Team 

First Team

Player                                              Position                                              Team


John Santoianni                               First base                                            Souderton

Scott Giuliano                                  Second Base                                      Souderton

Adam Regensburg                          Third Base                                         Pottstown

Ryan Grzywacz                                Shortstop                                           Souderton

Ben Hauser                                       Catcher     (tie)                                  Plumstead

John Mullin                                      Catcher    (tie)                                    Doylestown

Mike Kacergis                                  Catcher   (tie)                                    Pennridge

Zack Davis                                        Utility Player                                     Pottstown

Dan Shane                                        Outfielder                                           Pennridge

Seth Regensburg                             Outfielder                                           Pottstown

Andrew Check                                  Outfielder                                          Doylestown

Seth Regensburg                              Pitcher                                               Pottstown

Dan O’Hara                                        Pitcher                                               Souderton


Second Team


Jake Gordon                                       First Base                                          Pennridge

A.J.Molettiere                                    Second Base                                      Pennridge

Ben Schweitzer                                  Third Base                                         Pennridge

Chris Kersey                                      Shortstop                                            Nor- Gwyn

Pat Hasson                                         Utility Player                                      Nor- Gwyn

Vince Careghini                                 Outfielder                                           Plumstead

Brady West                                        Outfielder                                           Hatfield

Kyle Wenger                                      Outfielder                                          Souderton

Robert Welhaf                                    Pitcher                                                Plumstead

Even Myers                                        Pitcher                                                Pennridge

Honorable Mention


Clay Sebesky                                      First Base                                           Doylestown

James Mullen                                      Second Base                                       Pottstown

Robert Welhaf                                    Third Base                                          Plumstead

Jake Morris                                         Shortstop                                            Hatfield

A.J.Molettiere                                     Utility Player   (tie)                            Pennridge

Andrew Check                                    Utility Player    (tie)                           Doylestown

Pat Carney                                           Utility Player    (tie)                           Hatfield

Brandon Birkhead                               Outfielder                                           Plumstead

Mason Nadeau                                    Outfielder                                           Nor- Gwyn

Ryan Clow                                            Outfielder                                           Doylestown

Brian Maher                                          Pitcher                                               Nor- Gwyn

Bryce Mengel                                       Pitcher                                              Hatfield


2013 Bux- Mont Player Of The Year



Sunday, March 24

Hello All Managers,

  Please check the League Schedule is posted and make sure all of your games are correct if not please email me any changes needed Thank You Neil

Tuesday, July 16
Updated Playoff Schedule

Congratualtions to POTTSTOWN with winning both the League and the Tournament Championship

Game 14 Plumstead won 4-1 over Pennridge

Game 15 seen Pottstown come back to beat Plumstead 7-5 to win the Championship the first since 2003 and the First League Championship since 1995.

They will now move on to the Region 2 Tournament starting Saturday in Boyertown and face the Lehigh Champion North Parkland

Down to Three With a great come back Pennridge KO Hatfield 7-5 with  6 runs in the bottom of the 8th ining

And Plumstead drops Pottstown 6-2 with a great Pitching job from Plumstead

To set up Tuesdays  Playoff Games at Quakertown Stadium are as follows Home teams first

PENNRIDGE vs Plumstead at 4:00

POTTSTOWN vs The winner of the first game at 7:00

With the winner take all to move on to Region 2 Tourmament next week at Boyertown


And there are Four Teams left after Sundays games

Plumstead over Nor - Gwyn 3 -0, Pennridge over Doylestown 9-2 and Pottstown over Hatfield 8-5

 Mondays 7/15 Playoff Games at Quakertown Stadium are as follows Home teams first

Game (12) PENNRIDGE Vs. Hatfield at 4:00

Game (13) POTTSTOWN Vs Plumstead 7:00

Game times for Tuesday 7/16 Games ( 14 and 15) will be 4: and 7: if needed


Sunday 7/14 playoff schedule at Quakertown Stadium...times are as follows with HOME team first:

Game #9 - 12:00PM - PLUMSTEAD vs Nor Gwyn

Game # 10 - 3:30PM - PENNRIDGE vs Doylestown

Game #11 - 7:00PM - POTTSTOWN vs Hatfield

Saturday's Results:

Game #5 - Nor Gwyn 4   Warrington 1

Game #6 - Pennridge 10   Souderton 4 

Game #7 - Pottstown 3  Doylestown 0

Game #8 - Hatfield 1   Plumstead 0

Friday 7/12 Games PPD by rain cont'd to Sat 7/13

Thursday 7/11 Results:

 # 8 Seed Warrington     @ # 1 Seed Pottstown  6:00 PM    (Pottstown 3-0)

# 7 Seed  Hatfield         @ # 2 Seed Pennridge   5:30 PM    (Hatfield 4-0)

# 6 Seed  Plumstead        @# 3 Seed  Souderton   5:30 PM   (Plumstead 4-2)

# 5 Seed  Nor- Gwyn        @ # 4 Seed Doylestown   5:30 PM  (Doylestown 5-4)

Higher Seeds will always be the Home team the whole time of the Tounament  after Thrusday and Friday the games will move to Quakertown with three games on

 Saturday  11:00 AM 3:00 PM AND 7:00 PM

Sunday two games 4:00 and 7:00 PM

Monday one or two games 4:00 and 7:00 if needed                

Saturday, July 20
Region 2 Tournament

Hello Everyone

Saturday Games

First round of Regionals  Oley wins over North Parkland 5-0 Nazareth wins over Salisbury 4-3 and Twin Valley wins in 11 innings 9-6 over Easton and Boyertown over Pottstown 11-1 im 7 Inings 

Games for Sunday North Parkland vs Easton, Salisbury vs Pottstown, Oley vsTwin Valley Nazareth vs Boyertown

North Parl;and winner over Easton 13 - 3 7 Inings Pottstown winner over Salisbury 7-6 11 Inings Twin Valley winner over Oley 10-0 and Boyertown winner over Nazareth 11-2

Sets up Monday's Games North Parkland vs Nazareth, Pottstown vs Oley and the winner brackets finals is Twin Valley vs Boyertown

Monday, July 29
Region 2 Finals


Twin Valley defeats Boyertown in the Finals of Region 2 Tournament 5-3 Both teams move on to the Pa State Tounament in Boyertown Starting Tuesday

Bux Mont American Legion
Bux Mont American Legion
View Our Guestbook | Sign Our Guestbook
0 visitors have signed our guestbook.

  Web Sites Instruction Community
  Local Sites
Spotlight Sites
Build a Web Site
Tips and Drills
Sport Tip Email
Customer Support
News & Updates
Bulletin Boards
Camps & Clinics
Coaches' Corner

"All things are difficult before they are easy." - John Norley
Copyright © 2015,, Inc
User Agreement