Beaver County Colt League: Welcome

Sunday, July 10
Western Pennsylvania's Finest Colt Baseball League

 Welcome To The Beaver County Colt League Website!

 Playoff Matchups have been determined!

Congratulations to ABE and Riverside for winning their Divisions! 

All BCCL series matchups are "Best of Three".

 FIRST ROUND OF PLAYOFFS

North Division Matchups:

Beaver Falls(4) at Riverside(1) Tuesday July 12 @ 5:30 PM BEAVER FALLS 5 RIVERSIDE 3 (BEAVER FALLS LEADS SERIES 1-0)

Ellwood City(3) at Blackhawk AIS(2) Tuesday July 12 @ 5:30 PM ELLWOOD CITY 6 BLACKHAWK AIS 0 (ELLWOOD CITY LEADS SERIES 1-0)

Riverside(1) at Beaver Falls(4) Thursday July 14 @ 5:30 PM RIVERSIDE 11 BEAVER FALLS 7 (SERIES TIED 1-1)

Blackhawk AIS(2) at Ellwood City(3) Thursday July 14 @ 5:30 PM BLACKHAWK AIS 9 ELLWOOD CITY 3 (SERIES TIED1-1)

Beaver Falls(4) at Riverside(1) Saturday July 16 @ 5:30 PM RIVERSIDE 8 BEAVER FALLS 1 (RIVERSIDE WINS SERIES 2-1)

Ellwood City(3) at Blackhawk AIS(2) Saturday July 16 @ 5:30 PM ELLWOOD CITY 9 BLACKHAWK AIS 7 (ELLWOOD CITY WINS SERIES 2-1)

 

South Division Matchups: 

Central Valley(4) at ABE(1) Tuesday July 12 @ 5:30 PM ABE 12 CENTRAL VALLEY 2 (ABE LEADS SERIES 1-0)

Beaver 16(3) at Hopewell(2) Tuesday July 12 @ 5:30 PM BEAVER 14 HOPEWELL 7 (BEAVER LEADS SERIES 1-0)

ABE(1) at Central Valley(4) Thursday July 14 @ 5:30 PM ABE 16 CV 2 (ABE WINS SERIES 2-0)

Hopewell(2) at Beaver 16(3) Thursday July 14 @ 5:30 PM HOPEWELL 8 BEAVER 5 (SERIES TIED 1-1)

 

Beaver 16(3) at Hopewell(2) Saturday July 16 @ 5:30 PM BEAVER 10 HOPEWELL 7 (BEAVER WINS SERIES 2-1)

 

NORTH SECOND ROUND MATCHUP

Ellwood City(3) at Riverside(1) MONDAY July 18th @ 5:30 PM RIVERSIDE 8 ELLWOOD CITY 0 (RIVERSIDE LEADS SERIES 1-0)

Riverside(1) at Ellwood City (3) Thursday July 21st @ 5:30 PM

Ellwood City (3) at Riverside (1) Saturday July 23rd @ 5:30 PM

BCCL Championship Series Dates to be Determined

 

SOUTH SECOND ROUND MATCHUP

Beaver 16(3) at ABE(1) Tuesday July 19th @5:30 PM BEAVER 13 AMBRIDGE 10 (BEAVER LEADS SERIES 1-0)

ABE(1) at Beaver 16(3) Thursday July 21st @ 5:30 PM

Beaver 16(3) at ABE(1) Saturday July 23rd @ 5:30 PM

Stay Tuned for Details on dates and Matchups for the Semifnal and Championship Series. 

  

Here is a list of the 2016 Beaver County Colt League All Stars!

Players were selected by the Beaver County Colt League Managers! 

**************** North Division All Stars ****************

Ellwood City 

Ryan Bartolomeo, Blaze Chambers, Anthony Roth, Shayne Sedgwick

Riverside

Gunnar Boehm, Will Yasenka, Brian Macmurdo

Beaver Falls

Emilio Allegra, Brandon Solomon, Tyrese Garrett, Drew Linarelli

Beaver 15

Jake Hineman, Ben Ledbetter, Ryan Clark

New Brighton

Jeramie Hill, Ashton Fath 

*************** South Division All Stars ******************

Hopewell

Danny Riffle, Alec Segner

Blackhawk 15

Zach Zuchelli, Carmen Campagna, Mitchell Faller, Justin Nixon

Central Valley

Nate Coe, Gabe Samangy, Scott Patton

Beaver 16

Mike Lang, Bryce Ramer, Jarrod Tanner

Ambridge

Ben Oslick, Mike Mellor, Joe Massimiani, Devin Seamon

Blackhawk AIS

Jared Woodward, Ryan Genevie, Carson Gray 

 

CONGRATULATIONS TO THOSE SELECTED! 

 

BEAVER COUNTY TRAVEL ALL STARS  

Tournament play begins on July 22nd.