Western New York High School Club Hockey League: News

Varsity & JV Playoff Schedules

Varsity Play-Offs

Large School

Date

Time

Teams

Location

 Play In game      

   2/09/14 

 12:00 PM

 Williamsville - 4 @ Hutch-Tech - 5

Riverside 

 Semi-Finals      

 2/15/14

 9:00 PM

 Canisius - 9 @ Hutch-Tech - 0

 Riverside

 2/15/14

 9:00 PM

 Lancaster - 2 @ St. Joe's 'A' - 3

 Cheek Rec

 2/16/14

 4:00 PM

 St. Joe's 'A' - 2 @ Lancaster - 3

 Depew

  2/16/14

 Mini Game

 St. Joe's 'A' - 3 @ Lancaster - 0

 Depew

 2/16/14

 8:30 PM

 Hutch-Tech - 3 @ Canisius - 1 

 Leisure

  2/16/14

Mini Game

  Hutch-Tech - 0 @ Canisius - 1 

 Leisure
   

 SUPER SUNDAY

 

 2/23/14

 11:00 AM

St. Joe's 'A' -  4 vs Canisius - 1

 HSBC

 Mixed School

Date

Time

Teams

Location

 Round 1      

 2/09/14

 11:30 AM

Orchard Park - 1 @ Olean - 4    

 Olean

 2/09/14   

  1:00 PM    

Eden/Lakeshore - 1 @ Jamestown - 7

 Jamestown

  2/10/14    

 8:00 PM

Dunkirk/Fredonia - 1 @ South Park/Riverside - 0    

 Riverside

 2/11/14

 6:30 PM

Niagara Catholic - 1 @ City Honors/O'Hara - 11 

 Riverside
 Semi-Finals      

 2/13/14

 6:25 PM

 City Honors/O'Hara - 4 @ Dunkirk/Fredonia - 3 

 Fredonia

 2/14/14

 8:45 PM

Olean - 5 @ Jamestown - 3

 Jamestown

 2/16/14

 12:00 PM

 Dunkirk/Fredonia - 2 @ City Honors/O'Hara - 1

 Riverside

 2/16/14

 Mini Game

 Dunkirk/Fredonia - 0 @ City Honors/O'Hara - 2

 Riverside

 2/16/14

 3:00 PM

Jamestown - 1 @ Olean - 2

 Olean
   

 SUPER SUNDAY

 

 2/23/14

 3:00 PM

Olean - 4 vs City Honors/O'Hara - 7 

 HSBC

Small School 

Date

Time

Teams

Location

 Round 1      

 2/09/14

 11:00 AM

Depew - 2 @ SW/MG - 8

 Jamestown

 2/10/14

 4:00 PM

Maryvale - 0 @ Cheektowaga - 10

 Cheek Rec  

 2/10/14

 7:30 PM

East Aurora - 1 @ Iroquois - 4     

  Leisure

 2/11/14

 8:15 PM

St. Joe's 'B' - 3 @ Starpoint - 4 (OT) 

 Hockey Outlet
 Semi-Finals      

 2/13/14

 8:30 PM

Cheektowaga - 8 @ SW/MG - 1

 Jamestown

 2/14/14

 8:00 PM

    Starpoint - 1 @ Iroquois - 3

 Leisure

 2/14/14

 9:00 PM

SW/MG - 2 @ Cheektowaga - 4

 Cheek Rec

 2/15/14

 9:00 PM

Iroquois - 1 @ Starpoint - 7

 Hockey Outlet

  2/15/14

 Mini Game

 Iroquois - 1 @ Starpoint - 2 

 Hockey Outlet
   

 SUPER SUNDAY

 

 2/23/14

 1:00 PM

Starpoint - 3 vs Cheektowaga - 4 (OT)

 HSBC

JV Play-Offs 

Date

Time

Teams

Location

 Large      

 2/12/14

 7:30 PM 

Ithaca - 5 @ T-NT - 0

 Hyde Park

 2/13/14

 7:00 PM

Kenmore West - 5 @ Jamestown - 0 

 Jamestown  

 2/15/14

 9:15 PM

Jamestown - 0 @ Kenmore West - 8

 Lincoln

 2/16/14

 3:00 PM

T-NT - 0 @ Ithaca - 3 

 Ithaca
 Small      

 2/12/14

 6:30 PM

Depew - 7 @ Lewport - 0

 Depew

 2/12/14

 9:00 PM

Grand Island - 4 @ Wilson/Newfane - 1

 Hyde Park

 2/14/14

 5:00 PM

Wilson/Newfane - 4 @ Grand Island - 7

 Hyde Park

 2/15/14

 8:00 PM

Lewport - 2 @ Depew - 3 (2 OT)

 Depew
   

 Super Saturday

 

 2/22/14

 1:00 PM

    Ithaca - 1 vs Kenmore West - 3

 NTCA

 2/22/14

 3:00 PM

    Depew - 2 vs Grand Island - 7

 NTCA


Varsity States

 

 Large School

      

 Mixed School

       

Small School 

Bellmore-Merrick - 14 vs Hutch Tech - 0     

        

Manhasset - 5 vs City Honors/O'Hara - 2     

           

 Beth Page - 0 vs Starpoint - 9

Canisius - 0 vs Massapequa - 2

 

 Olean - 5 vs Lynbrook - 5

 

 Cheektowaga - 2 vs Long Beach - 2         

Syosset - 0 vs St. Joe's - 2

 

 Levittown - 1 vs Jamestown - 6

 

 SW/MG - 5 vs Bethpage - 3

St. Joe's - 4 vs Massapequa - 2 

 

 City Honors/O'Hara - 4 vs Lynbrook - 9  

 

 Long Beach - 6 vs Starpoint - 2

 Bellmore-Merrick - 3 vs Canisius - 4

 

 Levittown - 3 vs Olean - 7

 

 Cheektowaga - 7 vs SW/MG - 1

   

 

   

 Canisius - 1 vs Syosset - 0

 

 Lynbrook - 6 vs Jamestown - 3

 

 Long Beach - 4 vs SW/MG - 1

 Massapequa - 12 vs Hutch Tech - 1

 

 Olean - 4 vs Manhasset - 6

 

 Starpoint - 2 vs Cheektowaga - 4

 St. Joe's - 3 vs Bellmore-Merrick - 3

 

 City Honors/O'Hara -4 vs Levittown - 2  

 

 Bethpage - 4 vs Long Beach - 12

 Hutch Tech - 3 vs Syosset - 7

 

 Jamestown - 7 vs Manhasset - 3  

 

 SW/MG - 5 vs Starpoint - 4

       

 Bethpage - 0 vs Cheektowaga - 13

 #1 St. Joe's - 4 vs #4 Bellmore-Merrick - 1

 

    #1 Lynbrook - 4 vs #4 Olean - 2

 

 

 #2 Massapequa - 5 vs #3 Canisius - 2

 

 #2 Manhasset - 7 vs #3 Jamestown - 6 (OT)

 

 #2 Long Beach - 6 vs #3 SW/MG - 2  

         

 Championship

 

 Championship

 

 Championship

 #2 Massapequa - 1 vs # 1 St. Joe's - 9

 

    #2 Manhasset - 6 vs #1 Lynbrook - 3

 

 #2 Long Beach - 3 vs #1 Cheektowaga - 4

 



JV States

 Date

 Teams

 Location

    2/28/14

    Kenmore West - 2 vs Frontier  - 2     

 Ithaca 

    2/28/14

    Locust Valley - 4 vs Ithaca - 4

Ithaca

     2/28/14

    Alden - 6 vs Grand Island - 2

 Ithaca

    2/28/14

  Merrick - 0 vs Hamburg - 8  

Ithaca

    2/28/14

   Ithaca - 1 vs Kenmore West - 1 

Ithaca

    2/28/14

  Frontier - 13 vs Locust Valley - 3 

Ithaca

     

 3/1/14

 Hamburg - 4 vs Alden - 3

 Ithaca

 3/1/14

 Grand Island - 6 vs Merrick - 7

 Ithaca

 3/1/14

 Kenmore West - 6 vs Locust Valley -5

 Ithaca

 3/1/14

 Ithaca - 1 vs Frontier - 3

 Ithaca

 3/1/14

 Merrick - 4 vs Alden - 6

 Ithaca

 3/1/14

 Hamburg - 6 vs Grand Island - 2

 Ithaca

 

 Semi-Finals

 

 3/2/14

 Frontier - 2 vs Alden - 7

Ithaca

 3/2/14

   Hamburg - 1 vs Kenmore West - 2 (2 OT) 

 Ithaca

 

Championship

 

 3/2/14

Alden - 4 vs Kenmore West - 0 

 Ithaca



Best Of The West Results

1   Orchard Park - 0 vs Williamsville - 2

2   Depew - 4 vs Lancaster - 2

3   South Park/Riverside - 2 vs Dunkirk/Fredonia - 4

4    Lancaster - 7 vs Orchard Park - 0  

5   South Park/Riverside - 5 vs  Lancaster - 3

6   Depew - 4 vs Williamsville - 1 

7   Orchard Park - 1 vs Dunkirk/Fredonia - 4  

8   Williamsville - 0 vs South Park/Riverside - 5 

9  Dunkirk/Fredonia - 5 vs Depew - 3

10  3rd Place - Depew - 4 vs 2nd Place - South Park/Riverside - 0

11   1st Place - Dunkirk/Fredonia - 1 vs 4th Place - Lancaster - 0 

12  Championship Game - Depew - 6 vs Dunkirk-Fredonia - 9



2013-14 Varsity All Stars White Division

1st Team

F - Andrew Farnham - SW/MG 

F - Cam Brickey - Olean

F - Nick Yelich - Depew

D - Nate Stephens - SW/MG

D - Christian Whitcomb - Depew

G - Adam Bauer - Depew 

2nd Team

F - Curtis Carlson - SW/MG

F - Tommy Gerace - SW/MG 

F - Danny Golba - Depew

D - Brandon Decker - SW/MG

D - Zach Carapellatti - Olean 

G - Brady Zambanini - Olean 

Coach of the Year - Joe Gerace - SW/MG