TRiKC Longview Jr. Triathlon

Age Group Results

July 26, 2009


Results By (www.MattoonMultiSport.com)

10 and under -Short Course

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Rylie Michael

10

1

03:12.70

53:20/M

1

01:08.45

1

11:26.85

15.7mph

1

00:24.80

1

07:44.00

7:44/M

23:56.80

 

Female 8 and Under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Lauren May

8

3

03:01.25

50:17/M

2

01:30.70

1

11:56.70

15.1mph

2

00:30.30

1

07:32.60

7:32/M

24:31.55

2

15

anna ryan

8

1

02:51.75

47:30/M

1

01:23.05

2

12:22.75

14.6mph

6

00:37.40

2

08:59.10

8:59/M

26:14.05

3

36

Laurel Yows

8

2

03:00.05

50:00/M

5

02:03.00

4

14:26.15

12.5mph

8

00:45.80

4

09:25.25

9:25/M

29:40.25

4

46

Kimberly Stone

8

4

03:49.80

63:37/M

8

03:22.30

3

13:25.05

13.4mph

3

00:31.40

5

09:56.65

9:56/M

31:05.20

5

55

Maria Schaefer

8

6

04:27.10

74:10/M

7

02:33.95

6

15:49.90

11.4mph

5

00:34.80

3

09:17.30

9:17/M

32:43.05

6

56

Sydney Allen

7

5

04:01.40

66:57/M

4

02:01.35

7

16:11.45

11.1mph

7

00:42.05

6

10:02.35

10:02/M

32:58.60

7

63

Annaliesa Flanagan

8

8

04:57.45

82:30/M

6

02:32.95

5

14:59.90

12.0mph

1

00:29.40

8

11:13.55

11:13/M

34:13.25

8

69

Lainey Blount

8

10

05:22.55

89:27/M

10

04:01.70

8

16:13.15

11.1mph

9

00:48.90

9

11:26.30

11:26/M

37:52.60

9

74

Tatum Schuerman

6

9

05:10.00

86:07/M

3

01:41.60

9

19:32.20

9.22mph

4

00:32.30

10

11:56.10

11:56/M

38:52.20

10

79

Christina Stone

6

7

04:49.70

80:17/M

9

03:50.00

10

24:20.45

7.40mph

10

01:24.65

7

10:30.45

10:30/M

44:55.25

 

Female 9 to 10

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Mia Schloegel

9

3

02:38.00

43:53/M

3

01:14.15

2

12:39.05

14.2mph

7

00:32.40

2

07:55.00

7:55/M

24:58.60

2

10

Aryanna Wyatt

9

21

04:20.10

72:13/M

5

01:29.05

1

12:15.35

14.7mph

10

00:34.90

1

06:40.00

6:40/M

25:19.40

3

14

Paige Maxwell

10

11

03:09.70

52:30/M

6

01:32.15

6

12:59.10

13.9mph

2

00:26.25

3

08:05.25

8:05/M

26:12.45

4

16

Hanna Strombom

9

8

02:55.85

48:37/M

8

01:39.70

5

12:58.05

13.9mph

1

00:25.70

5

08:19.20

8:19/M

26:18.50

5

20

Sarah Blumer

10

9

02:57.80

49:10/M

9

01:48.40

4

12:55.10

13.9mph

4

00:29.40

6

08:28.70

8:28/M

26:39.40

6

22

Madelyn Prettyman

9

1

02:35.90

43:03/M

14

02:04.50

7

13:04.65

13.8mph

11

00:35.65

8

08:53.00

8:53/M

27:13.70

7

27

Katie McIntyre

9

10

03:01.40

50:17/M

7

01:32.25

3

12:44.15

14.1mph

8

00:32.40

11

09:55.45

9:55/M

27:45.65

8

28

Madison Werner

9

15

03:35.90

59:43/M

2

01:07.65

10

13:43.85

13.1mph

3

00:28.00

9

08:57.65

8:57/M

27:53.05

9

32

Michaela Fisher

9

4

02:39.75

44:10/M

4

01:24.75

17

15:43.60

11.5mph

12

00:40.05

4

08:16.95

8:16/M

28:45.10

10

33

Maris Estrada

10

13

03:21.15

55:50/M

19

02:27.65

9

13:18.60

13.5mph

16

00:55.20

7

08:47.65

8:47/M

28:50.25

11

34

Kelsey Southard

9

18

03:42.65

61:40/M

12

01:58.25

8

13:18.30

13.5mph

13

00:41.40

10

09:31.00

9:31/M

29:11.60

12

43

Piper Schuerman

9

2

02:36.60

43:20/M

11

01:55.00

18

15:52.50

11.3mph

6

00:31.05

12

09:55.95

9:55/M

30:51.10

13

47

Mary Martin

9

12

03:12.35

53:20/M

13

01:59.30

11

14:18.20

12.6mph

18

01:00.90

16

10:39.00

10:39/M

31:09.75

14

52

Anna Clayborn

10

7

02:50.45

47:13/M

10

01:53.20

14

14:58.55

12.0mph

22

01:23.70

14

10:30.70

10:30/M

31:36.60

15

53

Sydney Schmoeger

9

5

02:44.30

45:33/M

1

01:03.55

12

14:35.45

12.3mph

9

00:32.70

20

12:55.60

12:55/M

31:51.60

16

54

Kate Alexander

9

20

04:05.75

68:03/M

15

02:09.35

13

14:57.75

12.0mph

15

00:55.15

13

10:00.95

10:00/M

32:08.95

17

58

Ashtyn Philipsheck

10

17

03:41.50

61:23/M

21

03:03.70

16

15:24.70

11.7mph

14

00:52.70

15

10:36.90

10:36/M

33:39.50

18

59

Emily Blumer

9

14

03:28.90

57:47/M

17

02:14.60

19

15:58.15

11.3mph

5

00:30.85

18

11:31.60

11:31/M

33:44.10

19

61

Lauren Mulligan

9

19

03:51.50

64:10/M

16

02:13.10

15

14:59.05

12.0mph

21

01:22.00

17

11:28.85

11:28/M

33:54.50

20

72

Kjersti Smith

10

6

02:45.80

45:50/M

22

03:11.70

22

18:18.40

9.84mph

19

01:04.15

22

13:16.75

13:16/M

38:36.80

21

75

Kelly Cooper

10

16

03:36.60

60:00/M

20

02:44.35

21

18:03.70

10.0mph

20

01:20.35

21

13:09.70

13:09/M

38:54.70

22

76

nena fromm

10

22

05:27.30

90:50/M

18

02:26.95

20

17:55.00

10.0mph

17

00:59.95

19

12:13.30

12:13/M

39:02.50

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Nicholas May

10

1

02:34.95

42:47/M

1

01:20.40

1

08:48.95

20.5mph

1

00:21.70

1

06:04.30

6:04/M

19:10.30

 

Male 8 and Under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Treyton Loyd

8

2

02:29.45

41:23/M

1

00:45.45

2

10:48.85

16.7mph

1

00:23.15

1

06:46.85

6:46/M

21:13.75

2

5

Matthew McIntyre

7

3

02:35.80

43:03/M

5

01:30.95

3

11:29.00

15.7mph

4

00:30.70

3

07:36.55

7:36/M

23:43.00

3

18

Brett Vaughn

8

1

02:29.20

41:23/M

8

01:50.20

8

14:10.55

12.7mph

6

00:33.40

2

07:24.65

7:24/M

26:28.00

4

26

Sam Nail

8

9

03:41.90

61:23/M

7

01:48.50

6

13:26.80

13.4mph

14

00:43.10

7

08:00.35

8:00/M

27:40.65

5

29

Dawson Gulley

7

14

04:11.35

69:43/M

11

02:02.25

4

13:17.90

13.6mph

15

00:44.40

4

07:41.15

7:41/M

27:57.05

6

35

Joseph Dunn

8

11

03:43.90

61:57/M

4

01:28.15

5

13:21.80

13.5mph

12

00:41.50

13

10:05.85

10:05/M

29:21.20

7

42

Evan Philipsheck

8

6

03:21.35

55:50/M

20

03:23.75

7

13:43.50

13.1mph

17

00:50.65

11

09:31.45

9:31/M

30:50.70

8

44

Bret Minor

8

5

03:06.85

51:40/M

10

02:00.05

16

17:27.15

10.3mph

7

00:33.75

6

07:52.10

7:52/M

30:59.90

9

45

Noah Yarborough

7

13

04:01.95

66:57/M

18

03:15.45

12

15:26.65

11.7mph

9

00:34.70

5

07:41.15

7:41/M

30:59.90

10

48

Will Garstang

7

17

04:26.10

73:53/M

14

02:20.55

9

14:30.00

12.4mph

8

00:33.90

10

09:28.00

9:28/M

31:18.55

11

49

Daniel Martin

7

4

02:54.15

48:20/M

13

02:10.40

10

14:40.90

12.3mph

18

01:00.60

15

10:39.90

10:39/M

31:25.95

12

50

Seth Yost

8

7

03:27.10

57:30/M

12

02:05.25

11

15:03.95

12.0mph

10

00:35.65

14

10:15.10

10:15/M

31:27.05

13

64

Trey Schaefer

6

20

05:27.35

90:50/M

15

02:35.80

13

15:40.50

11.5mph

11

00:39.50

12

10:00.50

10:00/M

34:23.65

14

67

Sam Kidder

8

10

03:42.55

61:40/M

6

01:36.80

19

21:13.75

8.48mph

2

00:28.70

9

09:22.80

9:22/M

36:24.60

15

68

Maxwell (Max) Thursby

7

16

04:19.70

71:57/M

17

03:07.65

15

16:57.50

10.6mph

16

00:46.05

16

11:14.20

11:14/M

36:25.10

16

70

David Bush

7

15

04:12.55

70:00/M

2

01:16.00

14

16:45.35

10.7mph

5

00:31.45

19

15:44.85

15:44/M

38:30.20

17

71

Jacob Metzner

6

12

03:59.70

66:23/M

16

02:42.30

18

19:02.20

9.46mph

19

01:09.40

17

11:40.60

11:40/M

38:34.20

18

78

Drew Philipsheck

6

19

05:06.35

85:00/M

19

03:17.95

17

18:22.30

9.80mph

20

01:46.50

18

13:49.35

13:49/M

42:22.45

19

80

Cooper Giles

6

18

04:59.60

83:03/M

9

01:59.50

20

24:16.00

7.42mph

13

00:42.60

20

19:08.10

19:08/M

51:05.80

20

81

Jordan Haas

8

8

03:34.30

59:27/M

3

01:19.05

1

04:03.90

44.4mph

3

00:29.25

8

08:03.10

8:03/M

1:56:29.60*

 

Male 9 to 10

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

Ryan Reddell

10

8

02:44.45

45:33/M

1

00:43.15

1

10:23.50

17.3mph

1

00:20.35

5

07:55.00

7:55/M

22:06.45

2

4

Samuel Ockerhausen

10

5

02:35.70

43:03/M

7

01:19.60

2

11:31.45

15.6mph

2

00:22.25

1

07:03.50

7:03/M

22:52.50

3

7

Miles Perry

10

10

02:57.05

49:10/M

9

01:25.50

3

11:56.55

15.1mph

4

00:22.90

3

07:33.05

7:33/M

24:15.05

4

11

Jared Hailey

9

9

02:49.35

46:57/M

13

01:45.85

7

12:46.35

14.1mph

12

00:33.95

2

07:29.50

7:29/M

25:25.00

5

12

Jake Renetzky

10

4

02:35.20

43:03/M

4

01:09.90

14

13:31.50

13.3mph

3

00:22.60

6

08:06.90

8:06/M

25:46.10

6

13

Garrett Mason

10

7

02:42.20

45:00/M

10

01:26.80

9

12:58.35

13.9mph

10

00:30.65

7

08:08.25

8:08/M

25:46.25

7

17

Ro Rodriguez

10

3

02:34.15

42:47/M

16

01:53.55

6

12:42.60

14.2mph

7

00:24.85

13

08:50.20

8:50/M

26:25.35

8

19

Ryan Bush

9

2

02:33.85

42:30/M

5

01:11.25

5

12:17.10

14.7mph

5

00:24.15

17

10:12.40

10:12/M

26:38.75

9

21

Joseph Knoll

9

11

02:57.80

49:10/M

19

02:00.90

4

12:08.90

14.8mph

22

00:44.60

14

08:51.90

8:51/M

26:44.10

10

23

Camron Haas

10

12

02:58.75

49:27/M

6

01:11.50

12

13:14.40

13.6mph

9

00:29.45

15

09:27.05

9:27/M

27:21.15

11

24

Cort Strong

10

6

02:41.00

44:43/M

11

01:27.25

8

12:47.40

14.1mph

17

00:38.25

16

09:53.00

9:53/M

27:26.90

12

25

hunter hatfield

10

19

03:21.30

55:50/M

21

02:18.50

10

12:58.50

13.9mph

11

00:33.60

10

08:24.25

8:24/M

27:36.15

13

30

Caleb Burbach

9

18

03:13.15

53:37/M

14

01:49.20

16

13:50.65

13.0mph

18

00:41.85

9

08:22.95

8:22/M

27:57.80

14

31

Nathan Dunn

10

21

03:35.80

59:43/M

23

02:24.50

17

13:55.50

12.9mph

25

00:56.65

4

07:46.15

7:46/M

28:38.60

15

37

Marko Tasic

10

13

03:01.60

50:17/M

2

00:56.70

15

13:39.70

13.2mph

8

00:28.85

21

11:49.60

11:49/M

29:56.45

16

38

Evan Stauffer

10

23

03:49.35

63:37/M

27

03:37.70

13

13:25.80

13.4mph

24

00:53.10

12

08:46.90

8:46/M

30:32.85

17

39

Trevor Johnson

10

15

03:05.60

51:23/M

17

01:56.15

11

13:01.60

13.8mph

23

00:50.70

20

11:41.30

11:41/M

30:35.35

18

40

Evan Root

9

16

03:07.75

51:57/M

20

02:03.35

18

13:58.80

12.9mph

21

00:44.10

19

10:51.35

10:51/M

30:45.35

19

41

Noah Jackley

9

27

04:41.95

78:03/M

8

01:24.40

22

15:50.85

11.4mph

16

00:37.95

8

08:11.95

8:11/M

30:47.10

20

51

adam Ryan

9

1

02:15.30

37:30/M

3

01:09.35

27

19:13.10

9.37mph

6

00:24.45

11

08:27.70

8:27/M

31:29.90

21

57

Justin Koch

9

22

03:36.55

60:00/M

24

02:40.15

26

16:18.80

11.0mph

13

00:36.15

18

10:21.70

10:21/M

33:33.35

22

60

Andrew Mellor

9

25

04:25.75

73:37/M

12

01:29.95

19

14:58.00

12.0mph

14

00:37.50

25

12:21.70

12:21/M

33:52.90

23

62

Carter Loyd

9

17

03:12.05

53:20/M

18

02:00.30

25

16:13.50

11.1mph

20

00:43.65

22

11:49.90

11:49/M

33:59.40

24

65

jake vilott

10

14

03:03.30

50:50/M

22

02:23.30

24

16:01.70

11.2mph

26

01:08.70

24

12:06.70

12:06/M

34:43.70

25

66

Noah Kahn

10

24

03:59.10

66:23/M

26

03:28.75

23

15:51.30

11.4mph

15

00:37.50

23

11:50.80

11:50/M

35:47.45

26

73

Harley Thursby

9

26

04:28.50

74:27/M

25

03:09.85

21

15:47.25

11.4mph

19

00:42.75

26

14:38.85

14:38/M

38:47.20

27

77

Alex Gabel

10

20

03:26.40

57:13/M

15

01:53.20

20

15:00.20

12.0mph

27

01:08.95

27

18:33.40

18:33/M

40:02.15

 

11-14 Long Course

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

Emily May

14

1

03:36.65

32:44/M

1

01:12.80

1

16:44.10

21.5mph

1

00:31.40

1

11:21.65

5:41/M

33:26.60

 

Female 11 to 12

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Hannah Heidebrecht

12

4

03:48.35

34:33/M

1

00:39.75

1

17:20.55

20.8mph

7

00:30.65

3

12:50.40

6:25/M

35:09.70

2

17

Meghan Kearney

12

1

03:12.25

29:05/M

6

01:11.70

6

21:25.30

16.8mph

4

00:26.85

2

12:16.55

6:08/M

38:32.65

3

18

Olivia Dugan

12

5

03:58.05

36:04/M

8

01:23.95

5

21:10.90

17.0mph

2

00:22.00

1

11:50.15

5:55/M

38:45.05

4

19

gretchen Schloegel

12

6

04:07.20

37:25/M

2

00:49.50

3

19:53.75

18.1mph

9

00:31.55

5

14:03.55

7:02/M

39:25.55

5

20

Rachel England

12

7

04:11.25

38:02/M

4

00:52.65

2

19:17.70

18.7mph

6

00:28.00

6

14:42.25

7:21/M

39:31.85

6

23

Caroline Kelter

12

3

03:36.90

32:44/M

5

00:54.05

4

20:03.90

18.0mph

1

00:21.00

7

15:47.45

7:54/M

40:43.30

7

29

Mackenzie Quirke

11

8

04:13.30

38:20/M

3

00:50.65

7

21:38.00

16.6mph

10

00:35.20

11

17:57.05

8:59/M

45:14.20

8

33

Hannah Schaefer

11

16

06:13.45

56:31/M

15

02:07.15

10

24:41.75

14.6mph

3

00:25.50

4

13:58.70

6:59/M

47:26.55

9

37

Madison Heydinger

12

2

03:21.60

30:27/M

7

01:21.60

11

24:50.40

14.5mph

5

00:28.00

13

18:47.90

9:24/M

48:49.50

10

40

Shayna Southard

11

14

05:43.40

51:58/M

10

01:38.65

8

22:33.95

16.0mph

12

00:39.55

14

19:35.50

9:48/M

50:11.05

11

42

Maddie Martin

11

11

04:33.25

41:22/M

14

01:56.30

12

25:49.80

13.9mph

11

00:39.15

9

17:54.55

8:57/M

50:53.05

12

43

Ashley Wuller

12

12

04:54.40

44:33/M

13

01:51.00

13

26:30.70

13.6mph

15

00:43.50

8

17:14.80

8:37/M

51:14.40

13

44

Jaclyn Roemer

11

10

04:31.95

41:04/M

11

01:43.05

14

26:34.45

13.6mph

8

00:31.50

10

17:56.80

8:58/M

51:17.75

14

47

Virginia Wainwright

12

9

04:20.10

39:24/M

9

01:24.30

9

23:24.40

15.4mph

16

00:47.70

16

22:42.45

11:21/M

52:38.95

15

51

Breana Koch

12

13

05:13.05

47:25/M

12

01:49.55

15

27:57.30

12.9mph

13

00:39.95

15

21:28.45

10:44/M

57:08.30

16

52

alexis campbell

11

15

05:59.15

54:24/M

16

02:21.05

16

29:54.80

12.0mph

14

00:41.90

12

18:38.95

9:19/M

57:35.85

 

Female 13 to 14

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Sarah Schaefer

13

3

05:22.90

48:47/M

3

01:56.90

2

21:24.00

16.8mph

1

00:29.20

1

14:11.20

7:06/M

43:24.20

2

27

Taylor Wainwright

13

1

03:54.75

35:27/M

1

01:00.65

1

20:59.45

17.2mph

3

00:39.95

2

18:02.90

9:01/M

44:37.70

3

45

Olivia Blumer

13

2

04:15.60

38:38/M

4

03:06.10

3

24:01.60

15.0mph

4

00:49.80

3

19:06.95

9:33/M

51:20.05

4

54

Jazmin Jiminez

13

4

08:55.60

81:04/M

2

01:24.20

4

32:19.20

11.1mph

2

00:34.55

4

22:26.90

11:13/M

1:05:40.45

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Adam May

13

1

03:53.10

35:18/M

1

00:55.70

1

16:45.90

21.5mph

1

00:19.70

1

10:00.50

5:00/M

31:54.90

 

Male 11 to 12

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Lucas May

11

3

04:09.10

37:44/M

2

00:56.65

3

17:42.60

20.3mph

3

00:22.25

3

11:27.85

5:44/M

34:38.45

2

12

Stanton Heydinger

11

1

03:27.45

31:22/M

1

00:53.25

7

20:05.50

17.9mph

1

00:18.20

4

11:42.35

5:51/M

36:26.75

3

13

Jacob Dunn

12

8

04:27.15

40:27/M

8

01:28.35

6

20:02.85

18.0mph

8

00:28.35

2

10:10.30

5:05/M

36:37.00

4

14

Jacob Ockerhausen

12

2

03:48.60

34:33/M

6

01:18.75

5

19:29.65

18.5mph

2

00:19.10

5

11:44.10

5:52/M

36:40.20

5

15

Shawn Alexander

12

4

04:11.85

38:02/M

4

01:01.35

4

19:09.30

18.8mph

4

00:23.30

6

12:30.75

6:15/M

37:16.55

6

22

noah Schloegel

11

12

04:44.85

43:02/M

3

01:00.40

8

20:53.45

17.2mph

6

00:25.05

7

13:15.30

6:38/M

40:19.05

7

24

Grant Hudson

11

14

04:52.90

44:15/M

14

01:55.95

9

21:12.30

17.0mph

14

00:40.35

9

13:48.90

6:54/M

42:30.40

8

26

Kyle Kidder

11

10

04:31.50

41:04/M

5

01:12.75

10

22:07.80

16.3mph

9

00:28.60

10

15:26.40

7:43/M

43:47.05

9

28

Cullen Herron

11

17

05:03.50

45:55/M

20

02:44.40

2

16:40.50

21.6mph

5

00:24.45

18

20:20.05

10:10/M

45:12.90

10

30

Dylan Hailey

11

15

04:54.00

44:33/M

15

02:01.25

19

24:49.35

14.5mph

10

00:29.00

8

13:22.65

6:41/M

45:36.25

11

31

Spencer Clayborn

12

6

04:19.55

39:15/M

9

01:29.40

11

22:29.45

16.0mph

15

00:42.00

13

16:44.25

8:22/M

45:44.65

12

32

Luke Vaughn

11

9

04:27.80

40:27/M

10

01:30.15

16

23:56.20

15.0mph

7

00:27.05

11

15:53.70

7:57/M

46:14.90

13

34

Will McConwell

11

16

04:58.70

45:09/M

17

02:03.90

12

22:45.55

15.8mph

16

00:42.30

14

16:58.05

8:29/M

47:28.50

14

36

Ethan Frostestad

11

5

04:15.30

38:38/M

11

01:31.80

15

23:18.45

15.5mph

12

00:33.70

16

18:51.80

9:26/M

48:31.05

15

38

Zachary Tubbesing

12

11

04:44.35

43:02/M

12

01:45.50

14

22:59.45

15.7mph

17

00:45.30

17

19:39.00

9:50/M

49:53.60

16

39

zachary minor

12

13

04:45.20

43:11/M

21

03:30.05

17

24:33.10

14.7mph

20

01:04.75

12

16:13.95

8:07/M

50:07.05

17

41

Alexander Prettyman

12

7

04:21.40

39:33/M

18

02:11.20

13

22:56.60

15.7mph

18

00:47.75

19

20:29.05

10:15/M

50:46.00

18

48

Derek vanderwerf

11

18

05:47.70

52:35/M

7

01:23.90

20

24:59.50

14.4mph

13

00:34.50

20

21:00.60

10:30/M

53:46.20

19

50

Cole Yarborough

11

19

06:20.50

57:35/M

13

01:54.65

21

30:11.45

11.9mph

19

00:59.00

15

17:30.65

8:45/M

56:56.25

20

53

Ian Fencl

11

20

07:04.40

64:15/M

16

02:02.65

18

24:45.35

14.5mph

21

01:19.55

21

25:40.35

12:50/M

1:00:52.30

21

55

Dylan Bestgen

11

21

07:08.00

64:51/M

19

02:37.65

1

15:37.00

23.1mph

11

00:30.95

1

08:32.60

4:16/M

2:13:26.20*

 

Male 13 to 14

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Duggan Trenary

13

2

03:18.15

30:00/M

2

00:45.10

1

16:14.30

22.2mph

7

00:29.30

4

12:12.70

6:06/M

32:59.55

2

4

Russell Nasteff III

14

1

03:10.30

28:47/M

4

00:53.50

5

18:07.35

19.9mph

2

00:20.85

1

11:01.50

5:31/M

33:33.50

3

5

Samuel Phillips

13

4

03:44.35

33:56/M

10

01:24.20

2

16:42.45

21.6mph

4

00:22.65

2

11:28.30

5:44/M

33:41.95

4

8

Zachary Littell

14

3

03:18.45

30:00/M

8

01:20.80

3

17:02.05

21.1mph

3

00:20.95

8

13:32.60

6:46/M

35:34.85

5

9

Graham England

14

6

03:50.60

34:51/M

1

00:37.10

8

18:48.55

19.1mph

8

00:30.40

3

12:08.35

6:04/M

35:55.00

6

10

Joe Nail

13

7

04:02.00

36:40/M

6

01:02.40

4

18:02.90

20.0mph

10

00:39.10

6

12:31.85

6:16/M

36:18.25

7

11

van Schloegel

14

5

03:47.95

34:24/M

3

00:51.25

7

18:33.20

19.4mph

1

00:19.55

7

12:46.60

6:23/M

36:18.55

8

16

/Charlie Smith

13

10

04:18.35

39:05/M

9

01:21.60

9

19:37.45

18.4mph

5

00:26.25

5

12:20.05

6:10/M

38:03.70

9

21

Tristan Lamb

13

9

04:13.05

38:20/M

5

01:02.10

6

18:32.90

19.4mph

11

00:48.80

9

15:35.50

7:48/M

40:12.35

10

35

Phillip Olson

14

12

04:37.60

41:58/M

12

02:00.20

11

22:49.65

15.8mph

9

00:35.45

11

17:40.60

8:50/M

47:43.50

11

46

Kristofer Frostestad

13

8

04:04.80

36:58/M

7

01:20.15

10

22:27.95

16.0mph

6

00:27.25

12

23:33.40

11:47/M

51:53.55

12

49

Austin Estrada

13

11

04:31.20

41:04/M

11

01:39.90

12

31:39.85

11.4mph

12

00:49.70

10

15:51.70

7:56/M

54:32.35

 

15-17 Teen Elite

Female 15 to 17

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Katie Kelter

16

1

04:24.95

25:53/M

1

00:58.85

1

25:00.60

21.6mph

1

00:20.75

2

19:19.45

6:26/M

50:04.60

2

4

delaney smith

16

3

07:00.80

41:11/M

2

01:44.30

2

27:42.50

19.5mph

2

00:22.80

1

16:45.10

5:35/M

53:35.50

3

7

Anne Marie Fleming

18

4

07:41.15

45:12/M

3

02:22.25

3

36:56.00

14.6mph

4

01:15.00

4

27:16.40

9:05/M

1:15:30.80

4

8

Brenna Ford

18

2

06:18.25

37:04/M

4

03:48.05

4

36:58.60

14.6mph

3

01:14.40

3

27:16.10

9:05/M

1:15:35.40

 

Male 15 to 17

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Michael Mahler

16

4

05:14.35

30:47/M

1

00:50.10

1

23:58.25

22.5mph

3

00:41.70

2

19:08.40

6:23/M

49:52.80

2

3

Peter Shelton

15

2

04:54.40

28:49/M

4

01:18.70

3

28:06.45

19.2mph

1

00:21.85

1

17:02.05

5:41/M

51:43.45

3

5

Taylor Lamb

17

1

04:35.90

26:58/M

2

00:53.70

2

25:32.30

21.1mph

4

00:42.90

4

29:55.30

9:58/M

1:01:40.10

4

6

Brian Boyce

16

3

05:13.25

30:41/M

3

01:11.85

4

31:13.45

17.3mph

2

00:41.10

3

24:31.85

8:10/M

1:02:51.50

 

24 and Under Team Short Course

Team 24 and Under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Caleb Tywater

8

1

03:51.10

64:10/M

1

00:33.90

1

14:48.40

12.2mph

1

00:33.80

1

06:54.65

6:54/M

26:41.85

 

25-34 Team Short Course

Team 25 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Casey Flynn

10

4

02:31.85

41:57/M

1

00:24.75

1

10:49.40

16.6mph

1

00:25.95

1

06:20.25

6:20/M

20:32.20

2

2

Ryan Kallanberger

11

1

02:08.85

35:33/M

2

00:26.15

2

11:52.85

15.2mph

2

00:27.20

2

06:27.45

6:27/M

21:22.50

3

3

Luke Schaefer

11

3

02:30.20

41:40/M

5

00:37.20

3

12:41.85

14.2mph

3

00:28.40

3

06:48.85

6:48/M

23:06.50

4

4

Robert Sullivan

10

5

02:59.10

49:43/M

3

00:26.35

4

13:19.05

13.5mph

4

00:34.40

4

09:10.15

9:10/M

26:29.05

5

5

Katie Gray

10

1

02:43.75

45:17/M

1

00:44.90

1

16:28.35

10.9mph

1

00:25.40

1

08:02.40

8:02/M

28:24.80

 

35+ Team Long Course

Team 35+

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Paul Province

14

1

04:07.55

37:25/M

1

00:29.00

1

21:31.00

16.7mph

1

00:19.60

1

13:30.75

6:45/M

39:57.90

2

2

Emily Franciskato

12

1

04:09.15

37:44/M

1

00:32.90

1

25:00.85

14.4mph

1

00:27.85

1

13:11.55

6:36/M

43:22.30