build a web site | fundraising | community | collect fees online | blogz

Tignish Silver Wings Skating Club

Tignish Silver Wings Skating Club:My Site News  
 
 
Home Home
My Site News My Site News
Calendar of Events Calendar of Events
Locations Locations
Club Executive Club Executive
Albums Albums
Handouts / Announcements Handouts / Announcements
Links Links
Guestbook Guestbook

Admin

Get Directions to Tignish Silver Wings Skating ClubTignish Local Weather
Tignish Silver Wings Skating Club
Club Web Site Administrator
P O Box 442
Tignish, Canada
C0B2B0
 
  My Site News  
 

Sunday, March 13
CARDIO SKATE
ALL SKATERS FROM LEVEL 5 AND UP ARE WELCOME TO ATTEND A CARDIO SKATE FROM 10AM TIL 11AM ---THIS WILL BE A GREAT WORKOUT ---$10.00 PER SKATER     THIS MAY BECOME A MONTHLY EVENT NEXT YEAR.....

Sunday, March 13
ICE SHOW "KIDS CHANNEL ON ICE"
SKATERS WILL BE PERFORMING ONE LAST TIME THIS SEASON --STARTING 2:30PM TIL 4:00PM  

Tuesday, March 15
LAST NIGHT OF SKATING

ALL SKATERS ARE ASKED TO MEET UPSTAIRS AT 5PM   FOR PIZZA AND GARLIC FINGERS  --THEN EACH SKATER WILL RECEIVE A REPORT CARD ALONG WITH A GIFT BAG  --THEN THERE WILL BE A FREE SKATE AFTERWARDS --HOPE TO SEE YOU ALL THERE

 

IT WAS A GREAT SEASON --HOPE TO SEE YOU ALL BACK NEXT YEAR AND MORE



Saturday, February 19
INTERCLUB 2011 -RESULTS

STAGE 5A GIRLS: 1st -Julia Smith (Summerside); 2nd -Emma Lee Butler (Tignish); 3rd -Chole MacLeod (Tignish)

STAGE 5B GIRLS: 1st -Madeine Moffatt (Kensington); 2nd -Sarah Hynes (Summrsde); 3rd -Madison Doucette (Tignish)

STAGE 4A GIRLS: 1st -Shelby Dyment (Tyne Valley); 2nd -Kailee Skerry (Alberton); 3rd -Maddy Hutt (Alberton)

STAGE 4B GIRLS: 1st -Emma Gillis (Kensington); 2nd -Kaleigh Morrisson (Kensington); 3rd -Lydia Hemphill (Summerside)

STAGE 4 BOYS:  1st -Tristan Blackmore (Tignish)

STAGE 3A GIRLS: 1st -Kyra James (O'Leary); 2nd -Emma Coughlin (Tyne Valley); 3rd -Molly McInnis (Alberton)

STAGE 3B GIRLS: 1st -Tori McCue (Tignish); 2nd -Taylor Gaudet (Tignish); 3rd -Emma MacLeod (Kensington)

STAGE 3 BOYS: 1st -Jayden Wood (Kensington); 2nd -Jaxon Wood (Kensington)

STAGE PRELIMINARY DANCE: 1st team -Megan Clements/Carley Allain (O'leary); 2nd team Colby Arsenault/Nathalie Richard (Evangeline); 3rd team -Kailey Mills/Diana Wallace (Alberton)

STAGE 6A GIRLS: 1st -Julia Richards (Alberton); 2nd  -Maggie Gard (O'Leary); 3rd -Keira Dougay (Summerside)  

STAGE 6B GIRLS: 1st -Bailey Gaudet (Tignish); 2nd -Carly Enman (Summerside); 3rd -Sherisse Gaudet (Tignish)

STAGE 6 BOYS: 1st -Thomas Arsenault (Evangeline)

STAGE 7A GIRLS: 1st -Madison Barlow (O'Leary); 2nd -Hillary MacLean (Kensington); 3rd -Anna Herget (Alberton)

STAGE 7B GIRLS: 1st -Amanda Williams (Tignish); 2nd -Kelsey McIsaac (Evangeline); 3rd -Jolene McIsaac (Evangeline)

MITES GIRLS: 1st -Kaylee Dougay (Summerside); 2nd -Maria Arsenault (Evangeline); 3rd -Sophie Fraser (Alberton)

ELVES GIRLS: 1st -Melanie Arsenault (Evangeline); 2nd -Hannah Woodside (Kensington); 3rd -Beth Gallant (Summerside)

PEE WEE GIRLS: 1st -Makara Barlow (O'Leary); 2nd -Josee Smallman (O'Leary); 3rd -Hannah Hardy (Summerside)

PRELIMINARY LADIES A: 1st -Samantha Milligan (Tyne Valley); 2nd -Nathalie Richard (Evangeline); 3rd -Isabelle Bernard (Evangeline)

PRELIMINARY LADIES B: 1st -Makayla Arsenault (O'Leary); 2nd -Robyn Perry (Tignish); 3rd -Lexi Norden (Summerside)

SKATING SKILLS: 1st -Josee Smallman; 2nd -Nathalie Richard; 3rd -Samantha Milligan

TOP POINTS CLUB WENT TO --O'Leary =48 points

Kensington -40 points; Summerside -38 points; Tignish -37 points; Evangeline -36 points; Alberton -32 points; Tyne Valley -30 points

IT WAS A GREAT EVENT --THANKS TO ALL WHO HELPED GREATLY APPRECIATED



Wednesday, February 9
PICTURE TAKING AT INTERCLUB

DURING INTERCLUB --SAT, FEB.12TH, 2011

T&T PHOTOGRAPHY WILL BE THERE TO TAKE PICTURES OF YOUR SKATER --COST IS $10 FOR 3/4 POSES ON A CD , WHICH THEY WILL PRINT THAT DAY...



Tuesday, February 8
InterClub Schedule Feb. 12, 2011

9:00-9:15 Stage 5 A Girls

9:15-9:30 Stage 5 B Girls

9:30-9:50 Stage 4 A Girls

9:50-10:05 Stage 4 B Girls

10:05-10:15 Stage 4 Boys

10:15-10:35 Stage 3 A Girls

10:35-10:50 Stage 3 B Girls

10:50-11:00 Stage 3 Boys

11:00-11:15 Flood & Present Awards

11:15-11:55 Preliminary Dance

11:55-12:15 Stage 6 A Girls

12:15-12:30 Stage 6 B Girls

12:30-12:35 Stage 6 Boys

12:35-12:55 Stage 7 A Girls

12:55-1:15 Stage 7 B Girls

1:15-1:35 Mites

1:35-1:55 Elves

1:55-2:05 Flood & Present Awards

2:05-2:25 Pee Wee

2:25-2:45 Preliminary A Girls

2:45-3:05 Preliminary B Girls

3:05-3:45 Preliminary Skating Skills

3:45-4:00 Flood & Present Awards

Skaters to Arrive 1/2 before their event

Good Luck To All Skaters



Tuesday, February 8
INTERCLUB 2011 PRELIMINARY DANCE SKATERS
PRELIMINARY DANCE -GIRLS   CLUB
Kailey Mills / Diana Wallace ALBERTON
Kourtney Mills / Sophie Fraser ALBERTON
Isabelle Bernard / Melanie Arsenault EVANGELINE
Nathalie Richard / Colby Arsenault EVANGELINE
Emilee Reeves / Katie Stavert-Bernard KENSINGTON
Paige Lauwerijssen / Shannan Hill KENSINGTON
Manon Ketsman / Jessica Howard O'LEARY
Megan Clements / Carley Allain O'LEARY
Megan Bulger / Raelene MacLean TYNE VALLEY
Amanda Williams / Claudia MacLean   TYNE VALLEY


Tuesday, February 8
INTERCLUB 2011 PRELIMINARY GIRLS SKATING SKILLS SKATERS
PRELIMINARY SKATING SKILLS -GIRLS AGE CLUB
Sophie Fraser 9 ALBERTON
Kourtney Mills   10 ALBERTON
Hannah Woodside 10 KENSINGTON
Nathalie Richard 11 EVANGELINE
Manon Ketsman   11 O'LEARY
Makara Barlow 11 O'LEARY
Josee Smallman 11 O'LEARY
Samantha Milligan 12 TYNE VALLEY
Courtney Cotton 13 TYNE VALLEY
Sydney Gillis 14 KENSINGTON
Kailey Mills 14 ALBERTON


Tuesday, February 8
INTERCLUB 2011 PRELIMINARY GIRLS SKATERS
PRELIMINARY -GIRLS GROUP CLUB
Nathalie Richard A EVANGELINE
Hilary Bulger A TYNE VALLEY
Laura Slater A ALBERTON
Megan Clements A O'LEARY
Samantha Milligan A TYNE VALLEY
Santana Gallant A TIGNISH
Bethany Hughes A KENSINGTON
Isabelle Bernard A EVANGELINE
Brianna Corkum B SUMMERSIDE
Courtney Cotton B TYNE VALLEY
Lexi Norden B SUMMERSIDE
Sydney Hutt B ALBERTON
Sydney Gillis B KENSINGTON
Robyn Perry B TIGNISH
Kailey Mills B ALBERTON
Kendra Arsenault B EVANGELINE
Makayla Arsenault B O'LEARY


Tuesday, February 8
INTERCLUB 2011 MITES, ELVES, PEE WEE SKATERS
MITES -GIRLS AGE CLUB
Katie Stavert-Bernard 6 KENSINGTON
Emilee Reeves 8 KENSINGTON
Kaylee Dougay 9 SUMMERSIDE
Maria Arsenault 9 EVANGELINE
Sophie Fraser 9 ALBERTON
ELVES -GIRLS AGE CLUB
Jessica Howard 10 O'LEARY
Kourtney Mills 10 ALBERTON
Melanie Arsenault 10 EVANGELINE
Beth Gallant 10 SUMMERSIDE
Alexie Skerry 10 ALBERTON
Sarah Slater 10 ALBERTON
Carley Allain 10 O'LEARY
Shannan Hill 10 KENSINGTON
Hannah Woodside 10 KENSINGTON
PEE WEE -GIRLS AGE CLUB
Darcie Jeffery 11 ALBERTON
Manon Ketsman 11 O'LEARY
Hannah Hardy 11 SUMMERSIDE
Alyssa Bernard 11 SUMMERSIDE
Makara Barlow 11 O'LEARY
Josee Smallman 11 O'LEARY
Colby Arsenault 11 EVANGELINE


Tuesday, February 8
INTERCLUB 2011 STAGE 7 SKATERS
STAGE 7 -GIRLS GROUP CLUB
Paige Lauwerijssen A KENSINGTON
Mallory MacDougall A ALBERTON
Isabelle Gallant A EVANGELINE
Madison Barlow A O'LEARY
Marilyn Sheen A KENSINGTON
Hillary MacLean A KENSINGTON
Anna Herget A ALBERTON
Jillian MacLean A ALBERTON
Claudia MacLean A TYNE VALLEY
Amanda Williams B TYNE VALLEY
Keara Butler B SUMMERSIDE
Karissa Gillis B O'LEARY
Holly Perry B TIGNISH
Shealene Gaudet B TIGNISH
Jolene McIsaac B EVANGELINE
Courtney Ross B SUMMERSIDE
Kelsey McIsaac B EVANGELINE


Tuesday, February 8
INTERCLUB 2011 STAGE 6 SKATERS
STAGE 6 -GIRLS GROUP CLUB
Keira Dougay A SUMMERSIDE
Katherine Woodside A KENSINGTON
Eva Jane Drummond A SUMMERSIDE
Janie Beaton A KENSINGTON
Maggie Gard A O'LEARY
Lauryn Murray A EVANGELINE
Cloie LeFave A ALBERTON
Julia Richards A ALBERTON
Bailey Gaudet B TIGNISH
Cailin Gaudet B TIGNISH
Jessica MacLeod B TYNE VALLEY
Sherrise Gaudet B TIGNISH
Ally Hutt B ALBERTON
Carly Enman B SUMMERSIDE
Sydney MacDonald B O'LEARY
Brittany Peters B KENSINGTON
STAGE 6 - BOYS AGE CLUB
Thomas Arsenault 7 EVANGELINE


Tuesday, February 8
INTERCLUB 2011 STAGE 5 SKATERS
STAGE 5 -GIRLS GROUP CLUB
Beccah Fraser A ALBERTON
Madelyn Bulger A TYNE VALLEY
Reece Williams A TYNE VALLEY
Chloe Macleod A TIGNISH
Julia Smith A SUMMERSIDE
Katie Pearce A KENSINGTON
Emma Lee Butler A TIGNISH
Sarah Hart A O'LEARY
Sarah Hynes B SUMMERSIDE
Madison Doucette B TIGNISH
Carleigh MacLeod B KENSINGTON
Madeline Moffat B KENSINGTON
Alyssa-Jo Bernard B TYNE VALLEY
Courtney Reilly B O'LEARY
Cidney Geary B SUMMERSIDE
Janessa Arsenault B EVANGELINE


Tuesday, February 8
INTERCLUB 2011 STAGE 4 SKATERS
STAGE 4 -GIRLS GROUP CLUB
Cyriah Richard A TIGNISH
Maddy Hutt A ALBERTON
Shelby Dyment A TYNE VALLEY
Kate DesRoches A EVANGELINE
Vanna MacDonald A O'LEARY
Sakiera Jesso A TYNE VALLEY
Hayley Somers A O'LEARY
Kailee Skerry A ALBERTON
Laurel Dunbar A ALBERTON
Kaylee Arsenault B EVANGELINE
Nikkita Ellsworth B O'LEARY
Kaelyn MacLeod B KENSINGTON
Emma Gillis B KENSINGTON
Allie Clow B SUMMERSIDE
Bridget Banks B TYNE VALLEY
Lydia Hemphill B SUMMERSIDE
Jaylynn Shields B TIGNISH
Kaleigh Morrison B KENSINGTON
Josie Bernard B TIGNISH
STAGE 4 - BOYS AGE CLUB
Tristan Blackmore  10 TIGNISH


Tuesday, February 8
INTERCLUB 2011 STAGE 3 SKATERS
STAGE 3 -GIRLS GROUP CLUB
Morgan Lee Milligan A O'LEARY
Olivia James A KENSINGTON
Kyra James A O'LEARY
Alexandra MacCaull A SUMMERSIDE
Erin Rennie A ALBERTON
Molly McInnis A ALBERTON
Emma Coughlin A TYNE VALLEY
Ella Hudson A ALBERTON
Brooke MacIntyre B TYNE VALLEY
Taylor Cahill B TIGNISH
Denika DeCoste B SUMMERSIDE
Madison Powers B TYNE VALLEY
Mandy MacLeod B KENSINGTON
Emma MacLeod B KENSINGTON
Taylor Gaudet B TIGNISH
Tori McCue B TIGNISH
Erin MacKinnon B EVANGELINE
STAGE 3 -BOYS AGE CLUB
Jaxon Wood 7 KENSINGTON
Jayden Wood 7 KENSINGTON
Aiden Cahill 8 O'LEARY


Tuesday, January 18
OPEN CHAIRS ON THE EXECUTIVE FOR 2012

There will be a number of open positions in the upcoming season (starting Oct 2011).  These positions MUST be filled or there will be no Club next year.

We would greatly appreciate it if you, the parents would come forward and offer your time.  A number of people have served their time on the Executive and their children will be moving on to different activities next year.

It would be best to come as soon as possible so you could shadow the person in the position now, so you know what they do.   

There are enough parents to easily fill these positions.

Please talk to Joan about any of the Executive positions that may interest you. 



Tuesday, January 18
CHILD FITNESS TAX CREDIT RECEIPTS

If you did not receive your receipt for your child’s registration and fundraising amounts, please let Christa know.



Tuesday, January 18
SEND US YOUR EMAIL ADDRESS
If you haven't been receiving our email updates/newsletters and would like to, please send us your email address.  Send it to tignishsilverwings@gmail.com and we will add you to our list.

Tuesday, January 18
2011 CLUB COMPETITION RESULTS

We would like to thank all of our club skaters who came out to the Club Competition on Sunday.  All of you did an excellent job.

 Placings are as follows:

Stage 3 - 1st Taylor Cahill     2nd Tori McCue      3rd Taylor Gaudet

Stage 4 - 1st Cyriah Richard     2nd Josie Bernard     3rd Jaylynn Shields

Stage 4 Boys - 1st Tristan Blackmore

Stage 5 - 1st Emmalee Butler     2nd Chloe McLeod     3rd Madison Doucette

Stage 6 - 1st Sherrise Gaudet     2nd Bailey Gaudet     3rd Cailin Gaudet

Stage 7 - 1st Holly Perry     2nd Shealene Gaudet

 Preliminary Girls - 1st Robyn Perry     2nd Santana Gallant

 

See pictures of the medal ceremony in our Albums link.

 



   
Tignish Silver Wings Skating Club
Tignish Silver Wings Skating Club
View Our Guestbook | Sign Our Guestbook
0 visitors have signed our guestbook.

 
 
 
  Web Sites Instruction Community
  Local Sites
Spotlight Sites
Build a Web Site
Tips and Drills
Sport Tip Email
Customer Support
News & Updates
Bulletin Boards
Camps & Clinics
Tournaments
Coaches' Corner


   
"Slump ? I ain't in no slump. I just ain't hittin." - Yogi Berra
   
Copyright © 2014, eteamz.com, Inc
User Agreement