Rise and Shine

Age Group Results

March 19, 2016


Results By Race Chip Timing www.racechiptiming.com


Men: Top Finishers 1- 9 10-19 20-29 40-49 50-59
Women: Top Finishers 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5k

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cassidi Stroud 252 24 4 23:43.9 7:39/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laurie Underwood 251 55 7 25:34.3 8:15/M
Top

Female 10 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lily Wilson 34 14 10 26:32.2 8:34/M
2 Rayen Campbell Bonham TX 5 14 12 27:57.7 9:01/M
3 Kaytlyn Abbott Bonham TX 2 14 21 30:43.7 9:55/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Becca Allen 14 29 9 26:03.5 8:24/M
2 Leah Beard Bonham TX 4 29 22 30:50.1 9:57/M
3 Jennifer Lawson 23 28 36 55:22.5 17:52/M
4 Misty Russell Ravenna TX 12 25 38 56:09.2 18:07/M
5 Mara Hill Ravenna TX 21 25 39 56:11.9 18:07/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Abbott Bonham TX 1 36 11 27:34.5 8:54/M
2 Sherry Dunn 18 31 23 31:44.9 10:14/M
3 Stacy Glasscock Bonham TX 20 38 29 40:15.9 12:59/M
4 Jeri Flanery Bonham TX 19 33 31 42:05.4 13:35/M
5 Stephanie Sweet Savoy TX 13 39 34 44:42.0 14:25/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Teresa Thomas 30 45 14 28:44.4 9:16/M
2 Merryl Carson Fort Worth TX 7 43 16 28:57.0 9:20/M
3 Sabrina Wegley 32 40 25 38:58.7 12:34/M
4 Maeta Lee Honey Grove TX 9 40 28 39:36.4 12:46/M
5 Latanya Hill 22 49 37 56:08.2 18:06/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Rogers 253 57 19 30:10.8 9:44/M
2 Penni Neeley Honey Grove TX 24 57 20 30:35.8 9:52/M
3 Liese Allen 15 53 30 41:51.1 13:30/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tina Moore Bonham TX 11 60 27 39:28.4 12:44/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah Stroud 254 24 1 20:06.6 6:29/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brent Cunningham 255 41 3 22:47.5 7:21/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Levi Beavers 202 09 32 42:57.8 13:51/M
2 Jay'Don Ross 27 8 35 55:13.1 17:49/M
Top

Male 10 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Campbell Bonham TX 6 15 2 21:58.3 7:05/M
2 Dylan Karl 151 14 8 25:57.6 8:22/M
3 Luke Wilson 203 12 13 28:15.9 9:07/M
4 Brant Stuber 28 13 26 39:04.3 12:36/M
5 Jeren Ross 26 10 33 44:10.6 14:15/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Beard Bonham TX 3 29 6 25:15.4 8:09/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shawn Kibel 256 44 5 24:15.1 7:49/M
2 Jarrod Thomas Antlers OK 29 44 17 30:00.9 9:41/M
3 Glenn Lee Honey Grove TX 10 46 24 36:02.2 11:37/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Deal 55 55 15 28:49.0 9:18/M
2 Gary Beavers 201 57 18 30:02.4 9:41/M