Chicago Demons Basketball Program: My Site News

Sunday, June 25
CHICAGO DEMONS HIGH SCHOOL TEAMS SCHEDULES
SCHEDULES ARE SUBJECT TO CHANGE
Grade 9/15U; Grade 10/16U; Grade 11/17U 
 
 
 
SUMMER SESSION
 
June 30-July 2    Jr. Hoops Elite
 
July 12-16           Chicago Summer Jam, Romeoville, IL
 
July 19-23          NY2LA, Milwaukee, WI
 
July 26-30         Big Foot Las Vegas Classic, Las Vegas, NV
 
 
Coaches
 17/11 
Michael Horton, Sr.
Akeem Jackson
Michael Horton, Jr.
Jan Turner
16/10
Patrick Steward
Alan Geneo Carter 
15/9 
Vince Carter                          
Josh Anderson


 


Sunday, June 25
CHICAGO DEMONS ELEMENTARY TEAMS SCHEDULES
ALL SCHEDULES SUBJECT TO CHANGE
 Grades 5-7 Boys; Grade 6-7 Girls

 
 
SUMMER SESSION
 
June 17                 Pass the Rock  (Boys)                 Lisle
 
June 25                One Day Shootout (Girls)           Romeoville
 
June 30-July 2     Midwest Tune Up (Boys)            St. Louis 
 
July 15                 Summer Splash (Boys)                Lisle
 
July 16                 One Day Shootout (Girls)           Lake Barrington 
 
August 4-5           Blue Chip Nationals (Boys)         Romeoville
 
August 19            One Day Shooutout (Both)          Romeoville
 
August 20           Demons Sport Banquet               Stamps Rhine Center 
 
COACHES
10/4-5
Eric Brown
Osun Jackson
 
11/6 
Alan Carter

12/7
Henry Stephens
Alex Gutierrez
Tahirah Liberty 
 
 13/8
Sherman Tatum 
DeMarko Hughes
 
 
 


Sunday, June 25
CHICAGO DEMONS GRADE K-4 SCHEDULE
SCHEDULES ARE SUBJECT TO CHANGE
Grades K-2; Grade 3; & Grade 4
 

 
SUMMER SESSION
 
June 24               Brother Rice Tourney         Chicago
 
June 30-July 2    Midwest Showdown            St. Louis
 
June 25-Aug 19   League                                St. Columbanus Chicago
 
August 20           Demons Sports Banquet      Stamps-Rhine Center
 
COACHES
Brian Banks
A. Banks 
Jimmie Rogers, Sr. 


Wednesday, May 3
Grade 11 17U Final Team
Coaches:
Michael Horton, Sr., Michael Horton, Jr. Akeem Jackson 
 
Team:
Braquan Echols, Zion Fortune, Antwone Lampkin, Kobe Mapp, Javion May, Jamari Norwood, Jayden Reed, Alex Saunders, Naseer Turner, Hunter Walder, Brandon Whiteside 


Wednesday, May 3
Grade 10 16U Final Team
Coaches
Patrick Steward, Alan Carter
 
Team:
Brad Anguh, Steven Bradford, Jayvon Clark, Awudu Habib, Samuel Herenton, Ben Krambeck, Teon Nesbitt, Demetrius Ready, Terence Shannon, Tavis Stampley, Joseaphat Tamatekou, Leondre Townsen, Tyjautae Williams, 
 



Wednesday, May 3
Grade 9 15U Final Team
Coaches:
Vince Carter, Josh Anderson 
 
Team: 
Kyle Agno, Anton Bloxton, Brian Brooks, Edmond Bryant, Tyler Bullock, Christopher Espinoza, Cleveland Jones, Jacob Tate, Nashuan Townsen, Aaron Varilla,
 



Hank #!
Saturday, November 5
Winners
Congrats Coach Hank!


Picture 1
Hoop Til It Hurts! #1
Thursday, November 10
Chicago Demons Memorial
Chicago Demons Memorial
for
Edward & Edwin Bryant
will be held
Sunday November 13, 2016
at our
Stamps-Rhine Center
1327 N. Larrabee
4:00 pm - 8:00 pm


Hoop Til It Hurts #2
Hoop Til It Hurts! #2