CENTRAL WHITEHALL LEAGUE: 2014 Midget American Playoff

2014 Midget American Playoff Seedings
(1) Bowmanstown Hawks Red
(2) Catty A
(3) Laurys
(4) Egypt Green
(5) Allen Twp Black
(6) Schnecksville
(7) Moore Twp Red
(8) Northern Lehigh Blue


2014 Midget American Schedule & Results

(Round 1): Friday, June 13 - 5:45 p.m.

Game 1: (8) Northern Lehigh Blue: 1 - (1) Bowmanstown Hawks Red: 8
BOW: Hosier (3), Frank (2), King (2); NLB: Bolton (1), Sollars (1), Repsher (1), Misera (3)

Game 2: 6/15 - 1 p.m.  - (5) Allen Twp Black: 4 - (4) Egypt Green: 8
EGYPT: Kralick (3), Zeiner (3), Harp (1); ATB: Bendekovitz (3), Sweetana (1), Schucker (2)

Game 3: 6/14 - 12:30 p.m. - (6) Schecksville: 1 - (3) Laurys: 10
LAURYS: Ernst (2), Rodriguez, S. (3), Sorrentino (2); SCH: Long (3), Dashukewich (3), Terrrano (1)

Game 4: 6/14 - 2 p.m. - (7) Moore Twp Red: 5 - (2) Catty: 9
CATTY: Witt (3), Reitz (3), Torres (2); MOORE: Carr (3), Kushida (3), Antonis (1)

(Winner’s Bracket Semi-Finals): Tuesday, June 17 - 5:45 p.m.

Game 7: (4) Egypt Green: 6 - (1) Bowmanstown Hawks Red: 8
BOW: King (3), Frank (2), Hosier (2); EGYPT: O'Donnell (3), Zeiner (3)

Game 8: (3) Laurys: 2 - (2) Catty: 0
LAURYS: Ernst, J. (3), Rodriguez, S. (3), Sorrentino (1); CATTY; Witt (3), Torres (3), Reitz (1)


(Loser’s Bracket Round 1): Tuesday, June 17 - 5:45 p.m.

Game 5: (8) Northern Lehigh Blue: 8 - (5) Allen Twp Black: 16
AT: Bendekovits (3), Lalik (1), Sweetana (2), Schucker (1); NL: Evans (2), Sollars (2), Misera (3)

Game 6: (7) Moore Red: 9 - (6) Schnecksville: 10
MOORE: Kushida (3), Carr (3), Antonis (2); SCH: Dashukwich (3), Long (20, Terrano (2)
UMPS: Chad Saylor/Mike O'Boyle


(Loser’s Bracket Round 2): Friday, June 20 - 5:45 p.m.

Game 9: (5) Allen Twp Black: 10 - (2) Catty: 11
CAT: Witt (3), Reitz (3), Torres (1); ATB: Bendekovits (3), Sweetana (2), Schucker (1)

Game 10: (6) Schnecksville: 5 - (4) Egypt Green: 14
EGYPT: Harp (3), Kralick (3), Blazofsky (1); SCH: Long (3), Dashukwich (3), Terrano (1)


(Winner’s Bracket Final): Sunday, June 22 - 1 p.m.

Game 11: (3) Laurys: 2 - (1) Bowmanstown Hawks Red: 6
BOW: Hosier (3), Frank (3), King (1); LAURYS: Ernst (1), Rodrigues (3), Sorrentino (2)

(Loser’s Bracket Semi-Final): Sunday, June 22 - 1 p.m.

Game 12: (4) Egypt Green: 12 - (2) Catty: 11
EGYPT: O'Donnell (2), Kralick (3), Zeiner (3), Blazofsky (2); CAT: Witt (3), Reitz (3), Torres (3), Monahan (2)


(Loser’s Bracket Final): Tuesday, June 24 - 5:45 p.m.

Game 13: (4) Egypt Green: 16 - (3) Laurys: 10
EGYPT: Kralick (3), Zeiner (1), O'Donnell (2), Blazofsky (3); LAURYS: Ernst (1), Rodriguez (3), Sorrentino (3)


Saturday, June 28 – 11 a.m. Egypt (Championship)

Game 14: (4) Egypt Green: 3 - (1) Bowmanstown Hawks Red: 15



Saturday, June 28
2014 Midget American Bracket