6A-North Region Volleyball Coaches Association: Region Honors

2013 All-Region Honors

Player of the Year - Alex Andrejev (Langley)

Libero of the Year - Virginia Moore (Madison)

Coach of the Year - Len Palaschak (WT Woodson)

1st Team All Region

Eliza Fisher (WT Woodson)

Marissa Roy (Madison)

Cara Cunningham (Robinson)

Caroline Skaff (Battlefield)

Cathy Scaniffe (South County)

Jessica Donaldson (Langley)

Janine Simmons (Centreville)

2nd Team All Region

Libero - Jenna Yost (WT Woodson)

Hayley Molnar (Yorktown)

Megan Onyundo (Osbourn Park)

Emily Sciorra (Chantilly)

Grace Coleman (Westfield)

Allison Bruder (South County)

Mariah McKenrick (Lake Braddock)

Samantha Harris (Washington-Lee)

Meagan Sanchez (Osbourn Park)

Honorable Mention All Region

Jessica Krotzer (Osbourn)

Amy O'Connor (Madison)

Mackenzie Reed (WT Woodson)

Melody Caloyannides (South Lakes)

Ashleigh Meade (Patriot)

Kayleen Harrington (Herndon)

Kaelin Jennison (WT Woodson)

Tina Nagel (West Springfield)

Ryan Cho (Westfield)

Catherine Nickle (Herndon)

Rachel Hong (Battlefield)

Beth Ghyzel (Westfield)

Meagan McArthur (McLean)

Courtney Farmer (Lake Braddock)

Alexa Gore (Patriot)

Emily Craig (Osbourn Park)

Emily Heier (Oakton)

Elizabeth Knight (Battlefield)



2013 All-Conference Honors

Concorde Conference 5
1st Team
MVP
– Cara Cunningham (Robinson)
Libero of the Year – Ryan Cho (Westfield) and Emily Sciorra (Chantilly)
Coach of the Year – Jill Pearson (Robinson)

Janine Simmons (Centreville)

Beth Ghyzel (Westfield)

Catherine Nickle (Herndon)

Kaylee Harrington (Herndon)

Grace Coleman (Westfield)

Emily Heier (Oakton)

 

2nd Team

Libero –Lexi Hunter (Centreville)

Danielle Ilari (Westfield)

Chase Cooksey (Herndon)

Idil Yonis (Robinson)

Symone Richardson (Robinson)

Alice Yang (Oakton)

Bethany Forte (Centreville)

 

Honorable Mention

Meredith Martinez (Westfield)

Kara Sadosuk (Oakton)

Kylie Chichester (Herndon)

Meghan Pollard (Centreville)

Morgan Tweedle (Westfield)

Amanda Cerva (Oakton)

Brittany Connatser (Robinson)

Jenn Naciri (Herndon)

 

Liberty Conference 6
1st Team
MVP
- Alex Andrejev (Langley)
Libero of the Year - Virginia Moore (Madison)
Coach of the Year - Susan Shifflett (Langley)
Marissa Roy (Madison)
Jessica Donaldson (Langley)
Hayley Molnar (Yorktown)
Samantha Harris (Washington-Lee)
Melody Caloyannides (South Lakes)
Amy O'Connor (Madison)
Meagan McArthur (McLean)

2nd Team

Libero - Azzaya Ganbaatar (Washington-Lee)
Simone Askew (Fairfax)
Rachel Andrejev (Langley)
Audrey Batcheller (Washington-Lee)
Lauren Osuch (McLean)
Kendal Hall (Madison)
Vela McBride (South Lakes)
Brigitte Weber (Hayfield)
Lexy Donaldson (Langley)

Honorable Mention
Neddie Byron (Fairfax)
Savannah Powers (Fairfax)
Taris Pittman (Fairfax)
Sydney Gillen (Hayfield) 
Saskia Jones (Hayfield)
Thali Tores (Hayfield)

Sisi Holderman (Langley)

Caroline Mannon (Langley)
Maxine Friedman (Langley)
Jayne Carter (Madison)

Elena Karakozoff (McLean)
Autumn Brenner (McLean)
Jackie Trautman (South Lakes)
Ashley Welker (South Lakes)
Sydney Bell (Washington-Lee)
Gabby Young (Washington-Lee)
Brooke Maloney (Yorktown)

Reilly Burlingame (Yorktown)

Jane Townshend (Yorktown)

Patriot Conference 7

1st Team

MVP - Eliza Fisher (WT Woodson)

Libero of the Year – Jenna Yost (WT Woodson)

Coach of the Year - Len Palaschak (WT Woodson)

Cathy Scaniffe (South County)

Mariah McKenrick (Lake Braddock)

Mackenzie Reed (WT Woodson)

Kaelin Jennison (WT Woodson)

Allison Bruder (South County)

Courtney Farmer (Lake Braddock)

Tina Nagel (West Springfield) 

 

2nd Team

Libero - Tara Wulf (Lake Braddock)

Monica Naderi-Colon (West Springfield)

Jennifer Scott (WT Woodson)

Dara Stevens (WT Woodson)

Rachel Snare (South County)

Brooke Birch (South County)

Amber Ragunas (South County)

Savannah Devereux (TC Williams)

Audrey Devarics (TC Williams) 

Honorable Mention

Jennifer Zimmerman (West Springfield)

Rachel Tuck (Lake Braddock)

Alexus Foreman (TC Williams)

Morgan Peasley (West Potomac)

Erin Johnson (Annandale)

Kadance Garrish (Annandale)

Alyssa Rehrer (South County)

Brooke Boutwell (South County)

Cedar Run Conference 8

1st Team

MVP - Caroline Skaff (Battlefield)

Libero of the Year - Meagan Sanchez  (Osbourn Park)

Coach of the Year -   Not determined

Megan Onyundo (Osbourn Park)

Jessica Krotzer (Osbourn)

Ashleigh Meade (Patriot)

Rachel Hong (Battlefield)

Emily Craig (Osbourn Park)

Elizabeth Knight (Battlefield)

Alexa Gore (Patriot)

2nd Team

Libero - Sarah Brush (Stonewall Jackson)

Molly Pryzbocki (Osbourn)

Hannah Braley (Osbourn Park)

Paige Krebs (Osbourn Park)

Darian Hileman (Patriot)

Katie Nelson  (Patriot)

Kalia Batistas (Patriot)

Alethia Quintero (Battlefield)

Skyler Sisk (Battlefield) 

Honorable Mention

Katie Cornelius (Stonewall Jackson)

Lindsay Klein (Patriot)

Lea Brady (Osbourn Park)

Jessica McKeever (Osbourn)

Courtney Key (Battlefield) 

 

 



2012 All Region Honors

2012 All-District Honors

2011 All-State/All-Met Honors

2011 All-Region Honors

2011 All-District Honors

2010 All-State/All-Met Honors

2010 All-Region Honors

2010 All-District Honors

2009 All-State/All-Met Honors

2009 All-Region Honors

2009 All-District Honors

2008 All-State/All-Met Honors

2008 All-Region Honors

2008 All-District Honors

2007 All-State/All-Met Honors

2007 All-Region Honors

2007 All-District Honors

2006 All-State Honors

2006 All-Region Honors

2006 All-District Honors

2005 All-Region Team(s)

2005 All-District Honors

2004 All-Region Honors

2004 All-District Honors

2003 All Region Teams

2003 All-District Honors

2002 All-Region Team

2002 All-District Teams

2001 All-District Teams

2001 All-Region Teams

Thursday, November 6
2014 All Conference Honors
Concorde Conference – 5
1st Team
Player of the Year – Grace Coleman (Westfield)
Libero of the Year – Emily Sciorra (Chantilly)
Coach of the Year – Charles Ezigbo (Chantilly)
Alice Yang (Oakton)
Maria Muzzio (Robinson)
Katherine Young (Chantilly)
Symone Richardson (Robinson)
Emily Heier (Oakton)
Beth Ghyzel (Westfield)
Chase Cooksey (Herndon) 
2nd Team
Libero – Alex Marquis (Oakton)
Brittany Connaster (Robinson)
Kaylie Martin (Centreville)
Kathryn Weisbrodt (Westfield)
Olivia Buckley (Westfield)
Priscilla Dor (Herndon)
Kylie Chichester (Herndon) 
Honorable Mention
Lindsey Hill (Herndon)
Jen Naciri (Herndon)
Yoojin Lee (Robinson)
Maria Graber (Robinson)
Abby Nejako (Robinson)
Emily Nuttall (Westfield)
Megan Wood (Oakton)
Coral Hulcher (Oakton)
Camille Baechler (Oakton) 
Liberty Conference – 6
1st Team
Player of the Year – Marissa Roy (Madison)
Libero of the Year – Virginia Moore (Madison)
Coach of the Year – Carrie Hall (Madison)
Savannah Powers (Fairfax)
Rachel Andrejev (Langley)
Taris Pittman (Fairfax)
Kendal Hall (Madison)
Melody Caloyannides (South Lakes)
Samantha Harris (Washington-Lee)
Autumn Brenner (McLean) 
2nd Team
Libero – Sarah Maebius (Langley)
Jayne Carter (Madison)
Vela McBride (South Lakes)
Natale Zanellato (Madison)
Kelly Oler (McLean)
Elena Shklyar (Langley)
Ziggy Gabataar (Washington-Lee)
Michelle Laker (Yorktown)
Maddie McArthur (McLean) 
Honorable Mention
Kelly Anderson (Fairfax)
Cat Vaccaro (Yorktown)
Katie Sissler (Langley)
Maddie Stroud (Fairfax)
Emily Davine (Madison)
Chandler Rouse (Madison)
Natalie Luu (McLean)
Emily Calhoun (Madison)
Kristian Stanford (Langley)
Emma Mobley (Washington-Lee)
Jackie Trautman (South Lakes)
Sophie Zavada (Yorktown)
Isabel Zavada (Yorktown)
Jordyn Topping (Hayfield) 
Patriot Conference - 7  
1st Team
Player of the Year - Cathy Scaniffe (South County)
Libero - Tara Wulf (Lake Braddock)
Coach of the Year – Michael Burch (TC Williams)
Kenzie Reed (WT Woodson)
Rachel Snare (South County)
Amber Ragunas (South County)
Rachel Tuck (Lake Braddock)      
Megan Marin (West Springfield)
Audrey Devarics (TC Williams)   
Brooke Birch (South County)                                     
2nd Team
Libero - Keniah Rivera (WT Woodson)
Alexus Foreman (TC Williams)   
Taylor Betts (West Springfield)                 
Jennifer Sabolsky (WT Woodson)            
Jenn Stoddard (Lake Braddock)
Britteny Padgett (West Springfield)        
Alyssa Rehrer (South County)   
Katie Garrish (Annadale)                             
Oona Davies (TC Williams)           
Honorable Mention
Leah Farmer (WT Woodson)      
Lenna Roman (WT Woodson)    
Emilyne Danielson (West Potomac)        
Katie Panagopoulos (West Potomac)     
Lexy Guerra (WT Woodson)       
Maxine Clifford (West Potomac)              
Kaitlyn Cook (Annadale)                
Cedar Run Conference - 8
1st Team
Player of the Year- Megan Onyundo (Osbourn Park)
Libero- Kalia Batistas (Patriot)
Coach of the Year - Christina Woolwine (Patriot)
Caroline Skaff (Battlefield)
Alexa Gore (Patriot)
Ashleigh Meade (Patriot)
Megan Sanchez (Osbourn Park)
Rachel Hong (Battlefield)
Lea Brady (Osbourn Park)
Sabrina Lancaster (Osbourn Park) 
2nd Team
Libero-Sarah Brush (Stonewall)
Hope Webb (Patriot)
Alethia Quintero (Battlefield)
Katie Cornelius (Stonewall)
Mollie Pryzbocki (Osbourn)
Skyler Sisk (Battlefield)
Tristen Peter (Stonewall)
Paige Krebs (Osbourn Park)
Courtney Key (Battlefield) 
Honorable Mention
Julia Metaxa (Patriot)
Nicole Yelland Sr. (Patriot)
Michaelea Hudson (Stonewall)
Nadia Hopkins (Stonewall)
Shanielle Joiner (Stonewall)
Monica Norton Jr. (Stonewall)
Annmarie Moffett (Osbourn Park)
Scout Burge (Osbourn Park)
Jennifer Lindsay (Osbourn Park)
Allissa Jones (Osbourn Park)
Katie White (Battlefield)
Jessica McKeever (Osbourn)
Taylor Hinebaugh (Osbourn)
Amanda Gough (Osbourn)
Laura Lopez (Osbourn)
Jessica Martin (Osbourn)


Monday, November 10
2014 All Region Honors

1st Team All Region

Player of the Year – Marissa Roy (Madison)

Libero of the Year – Virginia Moore (Madison)

Coach of the Year – Carrie Hall (Madison)

Megan Onyundo (Osbourn Park)

Cathy Scaniffe (South County)

Grace Coleman (Westfield)

Caroline Skaff (Battlefield)

Savannah Powers (Fairfax)

Alice Yang (Oakton)

Rachel Andrejev (Langley)

2nd Team All Region

Libero- Kalia Batistas (Patriot)

Kenzie Reed (WT Woodson)

Rachel Snare (South County)

Alexa Gore (Patriot)

Kendal Hall (Madison)

Amber Ragunas (South County)

Emily Sciorra (Chantilly)

Taris Pittman (Fairfax)

Katherine Young (Chantilly)

Honorable Mention

Ashleigh Meade (Patriot)

Maria Muzzio (Robinson)

Megan Sanchez (Osbourn Park)

Symone Richardson (Robinson)

Beth Ghyzel (Westfield)

Tara Wulf (Lake Braddock)

Audrey Devarics (TC Williams)

Emily Heier (Oakton)

Melody Caloyannides (South Lakes)

Samantha Harris (Washington-Lee)

Rachel Tuck (Lake Braddock)

Rachel Hong (Battlefield)

Autumn Brenner (McLean)

Brooke Birch (South County)

Lea Brady (Osbourn Park)

Megan Marin (West Springfield) 

Sabrina Lancaster (Osbourn Park)

Chase Cooksey (Herndon)